سه‌شنبه 10th سپتامبر 2013 , ساعت: 09:09کد مطلب : 51336 نسخه قابل چاپ

معیار پوشش قانونی چیست؟

کجای حجاب من اشکال داشت؟

هر بار یکی از مردان انتظامی چکمه پوش با قدرت تهدید می کرد که “راتو بکش برو وگرنه بازداشتت می کنیم.”از یکی از مردان انتظامی پرسیدم : اقا آیا قسمتی از بدنم پیداست یا لباسم تنگ است یا مانتوام کوتاه است یا روسری ام کوتاه است و موهایم را نپوشانده .گفت نه اما ما نمی گذاریم وارد سالن شوی…

جناب آقای رحمانی فضلی

وزیر محترم وزارت کشور

با سلام

آنچه موجب شد این نامه را در چنین شرایطی برای جنابعالی بنویسم اتفاقی است که عصر روز شنبه برای من افتاد و بلافاصله  در بعضی سایت های داخلی و حکومتی با انتشار تصویربازتاب پیدا کرد.

روز یکشنبه مورخ ۱۷/۶/۹۲ ابتدا سایت خبری ایسنا و بعد خبر آنلاین و…با درج یک خبر و چند عکس تحت عنوان مبارزه با بد پوششی ،عکس تعدادی از بانوان ایرانی را در مقابل ماموران، به نمایش گذاشته بود. در این ۲۰ عکس ۵ عکس از من نیز به چشم می خورد. جریان از این قرار بود: عصر روز شنبه ۱۶ شهریور به همراه فرزندانم علی و کیانا برای شرکت در یک برنامه فرهنگی – اجتماعی با عنوان دختران نور و آفتاب راهی برج میلاد شدم.برنامه قرار بود در تالار سعدی برگزار شود.جلوی در تالار سعدی چند خانم با پوشش چادر مشکی و چند نفر نیروی انتظامی ایستاده بودند.آدرس تالار را پرسیدم یکی شان سالن را با دست نشان داد ولی مانع ورودم شد.دلیلش را پرسیدم .جواب داد مشکل حجاب دارید.از تعجب خنده ام گرفت . نگاهی به سراپای خودم انداختم. روسری سبز بزرگی که نه تنها موهای سرم بلکه شانه هایم را پوشانده و مانتوی  بلند و نسبتا گشادی که روی دامن مشکی ام افتاده و حد اقل یک وجب تا زیر زانوهایم را گرفته و جوراب شلواری ضخیم وسیاهی که تمام پاهایم را پوشانده است.شاید اگرکسی از پایین و با دقت نگاه می کرد مثلا یک وجب و نصفی از پاهایم که داخل کفش و جوراب ضخیم سیاه رنگ بود ،دیده میشد.بالاخره تمام نقاط بدنم پوشیده بود.سعی کردم با گفت و گو و با استدلال و صحبت منطقی قانعشان کنم که کارشان درست نیست و تجدید نظر کنند، اما آنها نه تنها حاضر نبودند کوچکترین اعتنایی بکنند بلکه هر بار یکی از مردان انتظامی چکمه پوش با قدرت تهدید می کرد که “راتو بکش برو وگرنه بازداشتت می کنیم.”از یکی از مردان انتظامی پرسیدم : اقا آیا قسمتی از بدنم پیداست یا لباسم تنگ است یا مانتوام کوتاه است یا روسری ام کوتاه است و موهایم را نپوشانده .گفت نه اما ما نمی گذاریم وارد سالن شوی و من که از این رفتارشان مبهوت بودم بحث را ادامه دادم تا بالاخره متوجه شوند که این برخورد زورگویی است و دلیل منطقی ندارد.البته حاصلی نداشت.یکی از آقایان جلو آمد و گفت حجاب شما مشکل دارد گفتم این حجاب چیست که من ندارم یا مشکل دارم آنهم مشکلی که مانع ورود من به سالن شده است.پسر جوانی که با ماموران بود و یک دوربین هم داشت در مقام یک کارشناس زبده و تیز بین جلو آمد و گفت جوراب ساپورت غیر قانونی است.از شنیدن کلمه قانون هم خنده ام گرفت و هم گریه ام.گفتم برادر من این جورابی که من پوشیدم و نمی دانم اسمش چیست و ماشاالله شما واردتری، ضخیم ترین جوراب موجود در جهان و بازار ایران است. .خوب مشکل چیست؟ گفت من نمیدانم غیر قانونی است. گفتم ببخشید این قانون کجا وضع شد و چگونه به مردم اطلاع دادید که امروز با ما این برخورد را می کنید. ایشان به همراه سایر مردان تاکید کردند که قانون است و اعلام هم شده.

عکس نرگس 2 خانم فخر السادات محتشمی پور را دیدم که به سمت ما می آیند. از ماموران سوال کرد چه مشکلی پیش آمده و چرا مهمان های این مراسم را اذیت می کنند. بدون پاسخ قانع کننده و حتی محترمانه فقط راه را سد کرده بودند که ما نمی گذاریم این خانم وارد سالن شود.علی و کیانا کاملا عصبی شده بودند و نگران و مضطرب ماموران را نگاه می کردند. علی دست کیانا را گرفته بود و هر جا که مرا میبردند او هم می آمد.یکی از خانم ها کلمات نامناسب و لحن توهین آمیزی داشت. هر ۴ نفر بسیار جوان بودند و بیش از ۳۰ سال نداشتند و متاسفانه  برخورد محترمانه و انسانی نداشتند.یکی از آنها جورابش خیلی نازک بود و وقتی خانم محتشمی پور سوال کردند که جوراب نازک ماموران اشکالی ندارد ،صداها بلند شد.

یکی از ماموران گفت خانم شما باید از اینجا بروید اگر شما وارد سالن شوید برای ما مشکل پیش می آید و ما باید پاسخ بدهیم.اعتراض آرام و طلب دلیل و استدلال ما راه به جایی نبرد. در این معرکه ۴ نفر عکاس تا می توانستند از ما از زوایای مختلف عکس گرفتند .خانم محتشمی پور اعتراض کردند که چرا انقدر عکس می گیرید و این کار درست نیست ولی کوچکترین اعتنایی نکردند. یکی از ماموران دوربین را انقدر نزدیک صورت من گرفته و مشغول عکس گرفتن بود که گویی در آتلیه عکاسی میکرد و این کار باعث اعتراض شدید من شد ولی موثر واقع نشد.در این گفت و گوها یک مرتبه یکی از ماموران که گویا فرمانده شان بود و حتی حاضر نبود در مورد یک سوال هم توضیحی بدهد، فریاد زد دستگیرش کنید و ناگهان چند زن دستهای من را از دو طرف کشیدند. من واقعا متحیر بودم. خوب چرا ماشین را نشانم نمیدادند تا خودم سوار شوم .واقعا این همه خشونت و دادو فریاد اصلا لازم نبود. چون هر بار تهدید می کردند من با آرامش می گفتم برویم تا بگویید ایراد لباس من چیست؟به هر حال مامور با صدای بلند دستور میداد و خانم ها هم هر چه زور داشتند به کار گرفتند . احساس کردم دستهایم را می خواهند از جا بکنند هر چه گفتم دلیلی ندارد آن قدر خشن و توهین آمیز برخورد کنید اما صدای من در مقابل داد آقایان اصلا شنیده نمی شد . خانم محتشمی پور در حال توضیح نادرست بودن رفتار آقایان بود .کیانا و علی از ترس دستهای دوستم را چنگ زده بودند و جیغ میزدند.عکاس های محترم هم عکس میگرفتند و من متعجب از کار آنها بودم که این عکس ها را برای چه می گیرند و غافل از این که دغدغه داران دین و ناموس مردم این عکس ها را شو و نمایش عمومی خواهند داد و اینگونه آمر به معروف و ناهی منکر خواهند شد و اسلام را به عنوان دین رحمت و عطوفت به نمایش خواهند گذاشت و کرامت واقعی انسان را که دستور موکد دین است نشان خواهند داد.بالاخره با فریاد ماموران که یکی دستور بازداشت می داد وآن دیگری دستور  دور شدن من و فرزندانم را، از محل دور شدیم. صدای زنانه اعتراض من و خانم محتشمی پور در مقابل فریاد تهدید آمیز بگیر و ببند مردانه گم شد و گام به گام از آن جماعت دور شدیم.

تصمیم گرفتم همان شب به خاطر خودم و کیانا وبرای دختران نازنینم در ایران و اضطراب هایشان برای برخورداری از کمترین حق برای انتخاب پوشش نامه ای بنویسم ،اما باز منصرف شدم. از وقایع روز شنبه شوکه شده بودم تا اینکه روز بعد چند تماس تلفنی از ایران و خارج داشتم که این عکس ها را چه کسی از شما منتشر کرده و چه شده و …؟

به سایت هایی که با آب و تاب عکس زنان ایران را به نمایش جهانی گذاشته بودند چند بار نگاه کردم. منظورشان را نمی فهمم. واقعا به چه منظور چنین می کنند؟کمین می کنند و بدون اجازه زنان با حرمت این سرزمین از دختران جوان عکس می گیرند و بدون اجازه این زنان عکس ها را منتشر می کنند و چه با افتخار نام این عمل را مبارزه ماموران با بی حجابی می نامند.

بارها اعتراض کردم که عکس نگیرید کارتان درست نیست من با شما گفت و گو می کنم وگفتم آقای مامور این آقایان چه کسانی هستند که پشت شما می ایستند و آن قدر عکس می گیرند و هر بار جواب می دادند ماموران خودمان هستند البته یکی از ایشان یونیفرم هم بر تن داشتند.

 زمانی که وانمود کردند بنده و خانم محتشمی را شناختند،از برخوردهایشان می شد حدس زد که پس پرده چه بود وچه خواهد شد واکنون با دیدن۵ عکس از من و حتی خانم محتشمی پور با پوشش چادرمی توان حد اقل قسمتی از ماجرا را متوجه شد. لابد این ۵ عکس در میان ۲۰ عکس، تصادفی و بدون هیچ برنامه و قصدی منتشر شده؟شاید عکاسان مامور محترم برای معرفی بنده ناگزیر به استفاده از این عکس ها در موقعیت های متفاوت بودند؟ و شاید…

جناب آقای رحمانی فضلی

چنین برخوردی با زنان با حرمت ایران روا نیست و این نامه از سر ناچاری و در اعتراض به جسارت ماموران دربرخورد با زنان و دختران این سرزمین نوشته شده، شاید مانع تداوم آن گردید. همان زنانی که با رای و اراده خود در بزنگاههای تاریخ نقش می آفرینند وجالب اینجاست که در ایام انتخابات و راهپیمایی ها شاهدیم که خبرنگاران با همان زنان با همان پوشش ها مصاحبه می کنند و حتی مصاحبه هایشان در اخبار سراسری تلویزیون جمهوری اسلامی پخش می شود. آیا زنان با شعور ایران که در انتخابات های سرنوشت ساز مخاطب مردان حکومت قرار می گیرند تا با رای خود سرنوشت سرزمینی را رقم زنند، نمی توانند لباس مناسب و در شان خود را تشخیص دهند و بر تن کنند و باید ماموری با گفتار،رفتار و تهدید آنچنانی دستور دهد شما بروید شلوار بپوشید وحتی اگر حجاب تان ایرادی ندارد اما ما تشخیص می دهیم دامن و مانتو بلند با جوراب سیاه ضخیم غیر شرعی و قانونی است و حاضر به شنیدن صدای اعتراضی هم نباشند.

جناب آقای وزیر

۱- معیار پوشش قانونی چیست؟ و مردم از کجا باید بدانند ماموران در مورد معیار پوشش چگونه می اندیشند؟ چرا که ماموران نواحی مختلف در مورد حجاب متفاوت می اندیشند و عمل می کنند و این معیارها امری سلیقه ای است .قانونی بودن لباس را چه مرجعی تعیین میکند و چگونه به مردم اعلام می گردد؟

۲- ماموران تا چه حد می توانند با مردم برخورد کنند؟آیا قانون اجازه میدهد تا تعرض کلامی یا رفتاری یا برخورد خشن با زنان محترم جامعه داشته باشند؟

۳-آیا ماموران زن صرف اینکه محرمند و مشکل شرعی پیش نمی آید، می توانند برخورد فیزیکی کنند؟

۴- آیا چاپ و انتشار تصویر زنان ایرانی در سایت ها و رسانه های عمومی به لحاظ قانونی وشرعی حلال است. آیا این اقدامات غیر قانونی و غیر شرعی به نیت دور کردن زنان از جامعه  و خانه نشینی آنها نمی باشد؟ زیرا شاهدیم که مطالبات بر حق زنان و اعتراضات قانونی آنان چگونه پاسخ داده شده و از هر وسیله ای برای خاموش کردن صدای آنان و بیرون راندن آنها از اجتماع استفاده می شود و چه بسا چنین برخوردهای غیر قانونی نیز در همین راستا طراحی و اجرا می شود.

بنده مصرا تقاضا دارم جناب عالی به عنوان وزیر محترم کشور دستور بفرمایید تا به عنوان یکی از زنانی که مورد تعرض نا به جای ماموران قرار گرفته ام با همان پوشش که دربرخی سایتها وجود دارد در وزارت کشور حاضر شوم تا کارشناسان شما در این حوزه توضیح بفرمایند که کدام قسمت پوشش من غیر اسلامی و غیرقانونی بوده تا در صورت صحت بنده نیز متوجه شوم و در غیر این صورت حد اقل ماموران محترم را توجیه بفرمایید. من اطلاع ندارم چنین برخورد ی با بنده به چه دلیل بوده و چرا اینگونه مانع ورود من به سالن شدند که بر خلاف ادعایشان در سایت ها نه برای حضور در کنسرت بلکه برای حضور در یک برنامه فرهنگی – اجتماعی بوده،اما اگر چنین برخوردهایی تکرار گردد، شائبه غیر موجه بودن آن آشکار خواهد شد چرا که عمل نیت را فاش خواهد ساخت.

نرگس محمدی

۱۹ شهریور ۱۳۹۲

 

 

0

برچسب ها :
 1. حجت

  اقا تقی رحمانی تحویل بگیر حالا مطالبه محوری کن اینها اصلاح پذیر نیستند شما با این روش مبارزه همه رو بیچاره کردید وخودتون هم بیشتر از همه اسیب دیدید تو رو خدا بس کنید

  0
  • ناشناس

   فقط این را میتونم به ملت ایران بگویم بس نیست این همه بی حرمتی توسط یک عده آدمهای عقدهی بی سروپا تا کی میخواهید اجازه بدهید باهاتون این گونه مفتضاه رفتار کنند. خانم نرگس محمدی از دزد به شاه دزدان شکایت میکنی اینها با این رفتارهای ناشایستشون
   برای خودشون وسیله تفریح درست میکنند بعد میرن این فیلمها را میگذارن و به ملت میخندن که چطور یک مشت بی سرو پا درمسند قدرت نشسته .چنین برگرده مردم سوارشده وباسرعت تمام میتازونه وملت هم برده وار به دنبالش.از ماست که بر ماست خانم محترم اگر در زمانیکه انتخابات هست کسی حتی از خانه اش بیرون نیاید وپای صندوقهای رای نروند بعدش این چنین گستاخ وهار نمیشوند وبه جان ملت بیفتند.

   0
 2. احمد

  انتشار عکسها در جهت نشان دادن اقتدار نظام ولایی است .

  0
  • سامی

   آب قطه داداش!
   اقتدار رو برای قاچاقچی ها و آقا زاده ها و دزد ها و جنایتکارها نشون بدین، نه به نوامیس وطن!
   وقتی شعور و درک قدرت وجود نداشته باشه، تبدیل به دیکتاتوری میشه!

   0
 3. ناشناس

  مردی بر رسول خدا (ص) عرض کرد که : من گناه کرده ام . فرمود : ((استغفار کن و از خدا طلب آمرزش خواه .)) عرض کرد : توبه می کنم و باز می شکنم . فرمود (( هروقت گناهی کردی باز استغفار کن)) عرض کرد : در این هنگام گناهم بسیار خواهد شد . فرمود : (( عفو و بخشش خداوند بیشتر از آن است و همیشه توبه را رها مکن تا روزی بتوانی شیطان را از خود دور گردانی ؛ زیرا حضرت احدّیت بندگان تائب را دوست دارد و می فرماید : (( ان الله یحب التوابین و یحب المطهرین ))

  0
 4. سجاد

  من از این فرصت استفاده میکنم که مطالبی را در حاشیه مسئله حجاب عرض کنم
  هم اکنون خیلی پوشش ها قانونی هست . اما داخل بعضی افراد چیز دیگری هست
  مثل فردی که با تقلب در یک سیستم اداری با مستندات بازی میکند
  مثل افرادی مانند باند احمدی نژاد و خوارج ظاهر فیزیکی اسلامی هست اما باطن چیز دیگری هست!!!
  بیشتر راه حل های کنونی مانند واحد گشت ارشاد در صورتیکه در ان افراط نشود و خدای ناکرده تخلفی
  از سوی مامورین نشود خوب هست و زحمات انها قابل تقدیر و البته موثر هست ولی فقط رویت فیزیکی
  هست مانند بررسی مستندات.
  الان زنانی هستند که ظاهرشان اسلامی هست اما چه خانواده ها و فامیلها را به اتش کشاند ه اند و به
  خاک سیاه نشانده اند.

  0
 5. ali manly

  اقتدار ولایت٬ بخواهند یانخواهند رو به زوال است٬ یک بخش مقدس مآب مذهبی٬ انقلاب ضد دیکتاتوری سال۵۷ ایران را با اینکه مذهب علمی و فلسفی ضامن اخلاق انسانی است از مردم ایران دزدید(شرعا: غصب کرد) و جالب آن است که تعریف مبسوط و روشنی از بسیاری مفاهیم اخلاق و رفتار اجتماعی ثابتی مثلا در مورد حجاب از حیث قانون موضوعه بدست نداد. حتی خمینی در پاریس و قبل از حاکم شدن در مقابل زن خبرنگاری که شلوار جین٬ یک روسری کوچک نیمه بر فرق سر و یک مانتو باز و بالای زانو پوشیده بود٬ قرار گرفت واز او در مورد حقوق زن و حجاب صریحا از خمینی در حکومت آینده پرسید و رو به خمینی گفت مثلاآیا حجاب من اسلامی است و خمینی اعلام کرد که بله کافی است ولی بعد که به تهران رسید زیر حرف پاریسیش زد و گفت چادر بهتر است! در واقع او حرفش را عوض کرد! پس زنان ایران یا ۵۰٪ مردم حق دارند که حق خود را تعریف و استیفا کنند و آرا قبلی را پس بگیرند.
  واقعیت این است که این آقایان به زن و عادت شخصی خود نگاه میکنند و تمام شعاع دایره فکریشان به اندازه همان است و همان را به دیگران دیکته میکنند و اسم آن را حکم الله میگذارند.
  -ضمنا نگاه متفکرین مذهبی دیگر از منتظری٬ صانعی٬ اشکوری تا دیگران بسیار بااین تند روهای ولایت سفیه در مورد حدود حجاب متفاوت است. بعلاوه دو گانگی خمینی قبل از حاکمیت و بعد از حاکمیت در مورد حجاب را ببینید
  – اصلا چرا مردان در مورد حدود و ثغور زنان آنهمه ید طولا در هر مذهبی و ایدیولوژی دارند ولی زنان از چنین آزادی در تعیین نوع لباس وپوشش سر و بدن مردان(نه بطور خاص بلکه برای کل جامعه مردان) نظری نداده اند!
  -چادر سیاه را ناصرالدین شاه در تاسی از پوشش سیاه فرانسویها به ایران و با بسته سنتی ارمغان آورد. بقول مرحوم طالقانی پوشش زنان ایران حتا اگر کشاوز در هر دوره ای کجا چادر مشکی بوده است؟ چادر مشکی فقط پوشش قشر محدودی از جامعه ایران پس از قاجار میشود.

  0
 6. Ahmad Hamidian

  حکایت ما

  یه روز گاو پاش میشکنه دیگه نمی تونه بلند شه کشاورز دامپزشک میاره .
  دامپزشک میگه اگه تا ۳ روز گاو نتونه رو پاش بایسته گاو رو بکشید

  گوسفند اینو میشنوه و میره پیش گاو میگه بلند شو بلند شو گاو هیچ حرکتی نمیکنه…
  روز دوم باز دوباره گوسفند بدو بدو میره پیش گاو میگه بلند شو بلند شو رو پات بایست باز گاو هر کاری میکنه نمیتونه بایسته رو پاش

  روز سوم دوباره گوسفند میره میگه سعی کن پاشی وگرنه امروز تموم بشه نتونی رو پات وایسی دامپزشک گفته باید کشته شی .

  گاو با هزار زور پا میشه..صبح روز بعد کشاورز میره در طویله و میبینه گاو رو پاش وایساده از خوشحالی بر میگرده میگه گاو رو پاش وایساده جشن میگیریم …گوسفند رو بکشید

  0
 7. شهرام

  یکی از مشکلات کنونی در بعد حجاب بر میگردد به الگو های ما در جامعه
  وقتی رئیس حمهور یک کشور می اید در تلویزیون میگوید ممه را لولو برد
  و با انهمه تخلفا ت دولتش محاکمه که نمیشود هیچی مقام هم میگیرد
  شما چه انتظار دارید ؟
  از قدیم گفتند که پیش نماز که {…}وای به حال بقیه!!!

  0
 8. شاهد

  من فقط میتونم بگم در برابر این خواهر بزرگوارم سر تعظیم فرود میاورم .
  جامعه ما به چنین زنانى نیازمند است تا زینب وار بر ظلم ظالم بشورند

  0
 9. zahra bazargani

  خجالت آور است تا کی باید این برخوردهای غیر اخلاقی که چه عرض کنم، غیر انسانی و متوحشانه ادامه داشته باشد. خدا می گوید دین اختیاری است حالا اینها به زور به مردمی که دین با پوششان مشکلی ندارد فشار می آورند و لحظات خوشی شان را خراب می کنند. بیچاره خانم ها دیگر می ترسند در خیابان راه بروند. من بارها دیده ام دوستان با دیدن پلیس و خانم های نیروی انتظامی طوری استرس گرفته اند که چند ساعت حالشان بد شده است.
  چرا هیچ کس پاسخ گو نیست؟؟ این ملت تا به کی باید تحقیر شوند و دم نیاورند؟

  0
 10. فاطمه

  من مذهبی نیستم اما : کتاب احکام روابط زن ومرد: سئوال۱۰۸ : آیا در مقابل نا محرم پوشیدن جوراب ضخیم در حالی که حجم پا پیدا باشد، اشکال دارد؟ جواب: در صورتی که بر ان مفسده ای مترتب نباشد و پوست پا پیدا نباشد اشکالی ندارد. (امام : استفتائ از کتاب احکام ازدواج ص۱۹۵)

  0
 11. کمال

  خیلی از افراد هنوز تفاوت شیک پوشی و لباس نامناسب را نمی دانند.
  من بعضی اوقات در خیابان با صحنه هایی مواجه میشوم که واقعا افتضاح است
  چه مرد و چه زن باید طوری لباس بپوشند که عرف جامعه رعایت شود.
  لباس نشان دهنده شخصیت افراد است.
  ضمن انکه مطلب فوق الذکر مربوط به یک محیط دولتی و عمومی میباشد
  هنوز خیلی ها تفاوت یک جشن در محیط عمومی و دولتی و جشن در منزل شخصی را نمی دانند.

  0

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.