شنبه ۱۷ام خرداد ۱۳۹۳ , ساعت: ۰۲:۰۳کد مطلب : 63759 نسخه قابل چاپ

شاه‌حسینی؛ فروتنی کمیاب

تواضع و فروتنی البته موجب کرنش پیر صبور و مقاوم و استوار در برابر استبداد نشده است. او با وجود تمام تهدیدها و فشارها، از خواسته‌های انسانی و قانونی و ملی خود، پا پس نگذاشته است.و تأمل برانگیز آن‌که افزون بر شش دهه ایستادگی پای مطالبات ملی با وجود تمام فشارها و شداید و سختی‌ها، و تحمل درد و رنج فراوان برای آزادی و دموکراسی و استقلال و پیشرفت، شاه‌حسینی را نه مدعی و مغرور و متکبر، که فروتن و متواضع و خاضع ساخته؛ گوهری که در دنیای کنشگری سیاسی کمیاب می‎‌نماید.

نام کنشگر دیرپای آزادی، جناب شاه‌حسینی که می‌آید، فهرستی از واژه‌ها و ویژگی‌ها در ذهن ناظر مطلع از زندگی و منش ایشان رژه می‌رود. این سخن، اغراق نیست. کسانی که در طول افزون بر ۶ دهه کنش مستمر سیاسی، در مقاطع گوناگون، کنار مرد وطن‌دوست بوده‌اند، بر این ادعا، گواهند.
پیر آزاده که یکی از باارزش‌ترین اسناد زنده‌ی نهضت ملی، نهضت مقاومت ملی و تاریخ جبهه ملی ایران در دهه‌های ۳۰ و ۴۰ و ۵۰ محسوب می‌شود و حامل خاطراتی گرانقدر از آن دوران است، در روش سیاست‌ورزی و کنش اجتماعی خود نیز الگویی درس‌آموز و گرانقدر است. کنشگر دیرپای حاکمیت ملی در ایران، «استاد»ی است بس درس‌آموز برای آنان که «دانش‌جو»ی سپهر سیاست و سیاست‌ورزی در ایران‌اند.
شاه‌حسینی نماد بارزی است از مدارا و بردباری در برابر منتقدان و مخالفان، صداقت در کلام و رفتار سیاسی، صبوری و استقامت برای تحقق دموکراسی، زیستنی پاک و بی‌پیرایه، مهربانی و نوع‌دوستی، و اصول‌گرایی و صراحت بیان در روش و کنش سیاسی. هر‌یک از این ویژگی‌ها در منش و روش سیاسی کنشگر آزاده، نیازمند تبیین است، اما در این مختصر، نویسنده مایل است به وجهی دیگر از شخصیت یار استوار دکتر محمد مصدق و کوشنده‌ی پیگیر نهضت ملی اشاره کند: فروتنی.
استاد شاه‌حسینی هرچند عضویت در جبهه ملی ایران را در کارنامه داشته و دارد اما از ابتدای فعالیت متشکل فعالان ملی ـ مذهبی، عضو مهم و موثری از شورای فعالان ملی ـ مذهبی بوده است. این، موجب درک بیشتر و از نزدیک نگارنده از ویژگی‌های اخلاقی و منش مرد وطن‌دوست شد. یکی از ویژگی‌های ایشان که در این نشست و برخاست‌های گوناگون و پرشمار، به وضوح جلوه‌گری می‌کرد و ملموس می‌نمود، «فروتنی» شاه‌حسینی بود.
جناب شاه‌حسینی، متولد ۱۳۰۶ است. او در جمع اعضای شورای فعالان ملی ـ مذهبی، از دیگر اعضا حتی زنده‌یاد مهندس سحابی ـ که متولد ۱۳۰۹ بود ـ سنی بیشتر داشت. این، اما هیچ‌گاه موجب سخن گفتن «از بالا»ی وی نشد. موسپیدها، و هم‌سن و سال‌ها، چون مهندس سحابی و دکتر پیمان و دکتر رییس طوسی به‌جای خود؛ در سطحی فراتر حتی، وی به شکل معناداری، در تعامل با اعضای میان‌سال و جوان‌ شورا، با مهربانی و فروتنی مواجه می‌شد و به گفت‌وگو و تعامل سیاسی می‌پرداخت.
در رفتار و مباحثه و سخن گفتن ایشان با جوان‌ترها ـ که ۳ یا ۴ دهه پس از ایشان متولد شده بودند و گاه سن آنان معادل بخشی از سابقه سیاسی وی بود ـ نشانی از کبر و غرور و عُجب دیده نمی‌شد. چه بسیار ملاحظات که ایشان فروتنانه می‌شنید و می‌پذیرفت و در روش سیاسی خود مورد توجه قرار می‌داد.
تاکید نگارنده بر این وجه از شخصیت استاد شاه‌حسینی (یعنی «فروتنی» و «تواضع» ایشان و پرهیز از تکبر و غرور) از آن‌رو صورت می‌گیرد که متاسفانه و به علل و دلایل گوناگون ـ که باید در جای خود مورد بررسی قرار گیرد ـ به نظر می‌رسد چنین صفت و ویژگی اخلاقی و رفتاری، به گوهری هر روز کمیاب‌تر از دیروز، در فضای سیاسی و کنشگری ایران بدل می‌شود. کوچکترها که هیچ، و هم‌سن و سال‌ها و هم‌دوره‌ای‌ها به‌جای خود، با کمال تاسف، بی‌اعتنایی به سابقه و کسوت و احترام به تجربه و دانش و تلاش بزرگ‌ترها، در میان بخش مهمی از کنشگران مدنی و سیاسی، دیری است که کمتر مشاهده می‌شود.
شاید مستقل از منش و ویژگی‌های اخلاقی جناب شاه‌حسینی، این خود بخشی از تجربه‌ی زیسته‌ی ایشان باشد که اتفاقا به‌دلیل مأنوس بودن با درخت و باغ در طول دهه‌ها، آموخته که «درخت هرچه پربارتر، افتاده‌تر».
و نیز، هم‌زیستی اجتماعی و دورانی وی با برخی پهلوانان ورزشی (ازجمله زنده‌یاد تختی) او را بیش از پیش تجلی‌بخش این توصیه کرده که «افتادگی آموز اگر طالب فیضی».
این تواضع و فروتنی البته موجب کرنش پیر صبور و مقاوم و استوار در برابر استبداد نشده است. او با وجود تمام تهدیدها و فشارها، از خواسته‌های انسانی و قانونی و ملی خود، پا پس نگذاشته است.
و تأمل برانگیز آن‌که افزون بر شش دهه ایستادگی پای مطالبات ملی با وجود تمام فشارها و شداید و سختی‌ها، و تحمل درد و رنج فراوان برای آزادی و دموکراسی و استقلال و پیشرفت، شاه‌حسینی را نه مدعی و مغرور و متکبر، که فروتن و متواضع و خاضع ساخته؛ گوهری که در دنیای کنشگری سیاسی کمیاب می‎‌نماید.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.