یکشنبه 16th سپتامبر 2018 , ساعت: 04:09کد مطلب : 109317 نسخه قابل چاپ
وزارت نیرو:

۶۰ درصد مخزن ۹۵ سد بزرگ کشور خالی است

سال آبی ۹۷-۱۳۹۶ در شرایطی به آخرین روزهای خود می رسد که به طور متوسط فقط ۴۰ درصد مخازن ۹۵ سد بزرگ کشور مانند سدهای زاینده‌رود، ملاصدرا، سفیدرود و دوستی پر است.

به‌‌ گزارش ایرنل به نقل از تارنمای وزارت نیرو، کاهش بی‌سابقه بارش‌ها در پاییز و زمستان پارسال و در پی آن افت روان‌‌آب‌ها موجب شد با وجود رشد ۱۲ درصدی بارش‌ها در فصل بهار امسال، حجم ذخیره آب سدهای کشور به ۲۰ میلیارد و ۳۸۰ میلیون مترمکعب برسد که در مقایسه با پارسال ۱۵ درصد افت کرد.
ورودی و خروجی آب از سدها نیز متاثر از افت نزولات جوی به ترتیب ۳۳ درصد و ۲۷ درصد نسبت به پارسال کمتر شد.
کاهش ارتفاع و ذخیره آب سدهای دارای نیروگاه برقابی موجب شد انرژی تولیدی ۵۳ نیروگاه‌ برق‌آبی کشور از ابتدای امسال تا بیست و سوم شهریورماه به حدود ۶ هزار گیگاوات ساعت برسد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۴۲٫۹ درصد کاهش را ثبت کرد.
با توجه به اینکه ۱۵ درصد از ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور مربوط به نیروگاه‌های برق‌آبی است از این رو کاهش تولید انرژی این مراکز یکی از دلایل اصلی خاموشی‌های تابستان امسال بود.

** وضع سدهای استان تهران
بر اساس این گزارش، حجم کنونی ذخیره آب سدهای پنجگانه استان تهران (لار، طالقان، امیرکبیر، لتیان و ماملو) به ۶۵۵ میلیون مترمکعب رسیده و ۶۵ درصد مخازن آنها خالی است.
کاهش بارش‌ها موجب شده است حجم مخازن سدهای پنجگانه استان تهران نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۵ درصد کاهش یابد و ورودی آب به سدهای پنجگانه استان با یک میلیارد و ۱۵۷ میلیون مترمکعب افت ۳۳ درصدی را تجربه کند.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.