سه‌شنبه 18th فوریه 2014 , ساعت: 02:02کد مطلب : 60040 نسخه قابل چاپ
حکم ناعادلانه سعید مدنی تایید شد

۶ سال زندان و ۱۰ سال تبعید در بندرعباس!

دادگاه تجدیدنظر ۶ سال زندان که چهار سال آن در زندان بندرعباس باید سپری شود و ۱۰ سال اقامت اجباری در این شهر را برای سعید مدنی تایید کرد.

به گزارش هرانا، دکتر سعید مدنی عضو شورای فعالان ملی-مذهبی  پژوهشگر مسایل اجتماعی، جرم‌شناس و فعال سیاسی اجتماعی در ۱۷ دی ماه سال ۱۳۹۰ بازداشت و نزدیک به یک سال در بازداشتگاه ۲۰۹ وزارت اطلاعات تحت بازجویی‌ قرار گرفت و پس از آن به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد.

وی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی پیرعباس به ۶ سال زندان در تبعید بندرعباس و ۱۰ سال زندگی در تبعید در شهر بندرعباس محکوم شد.

پس از اعتراض وکیل دکتر مدنی به حکم صادره، پرونده برای تجدید نظر به شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر به ریاست قاضی موحد ارجاع شد و در ‌‌‌نهایت حکم صادره مورد تایید قرار گرفت.

براساس این حکم ایشان دو سال از محکومیت خود را در زندان اوین و پس از آن مابقی چهار سال محکومیت خود را در زندان بندرعباس سپری خواهد کرد.

مطابق کیفر خواست صادره، سعید مدنی به اتهام همکاری با شورای هماهنگی راه سبز، کانون مدافعان حقوق بشر، کمیته دفاع از انتخابات آزاد، کمیته پیگیری بازداشتهای خودسرانه، شورای فعالان ملی- مذهبی و انتشار چندین مقاله و کتاب در زمینه مسایل اجتماعی با هدف سیاه نمایی وضعیت کشور مورد محاکمه قرار گرفته است.

دکتر مدنی پیش از بازداشت اخیر دو مرتبه طی سالهای ۱۳۷۳ به دلیل سردبیری مجله ایران فردا به مدیریت مهندس عزت اله سحابی و نیز سال ۱۳۷۹ به اتهام تاسیس، عضویت و همکاری با شورای فعالان ملی- مذهبی بازداشت شده بود.

وی در سال ۱۳۸۲ طی حکمی از سوی قاضی حداد -از مته‌مان بازداشتگاه کهریزک- به ۶ سال حبس و ۱۰ سال محرومیت اجتماعی محکوم شد که در شعبه ۲۹ دادگاه تجدیدنظر به ریاست قاضی زرگر حکم قطعی به سه سال و نیم حبس تعزیری و ۱۰ سال محرومیت اجتماعی تغییر یافت.

سعید مدنی طی سال ۷۹-۸۰ یکسال از محکومیت خود را در زندان عشرت آباد متعلق به سپاه پاسداران گذراند و باقیمانده حبس خود را از سال ۹۰ در زندان اوین سپری کرد که دی ماه سال جاری حکم پرونده فوق به پایان رسید.

دکتر سعید مدنی به عنوان جرم‌شناس و پژوهشگر مسایل اجتماعی تاکنون مقالات و کتاب های بسیاری در زمینه اعتیاد، خشونت علیه کودکان و زنان، حقوق کودکان و سایر مباحث در زمینه مسایل اجتماعی منتشر کرده است.

اخیرا کتاب وی درباره روسپیگری در ایران نیز پس از نزدیک به سه سال و پس از حذف بخش هایی از آن از سوی وزارت ارشاد مجوز انتشار دریافت کرد.

دکتر سعید مدنی هم اکنون در بند ۳۵۰ زندان اوین دوران محکومیت جدید خود را می‌گذراند.


حوزه :
برچسب ها :
 1. محمد رضا رقابی

  نخبگان در اوین و آقایان لاتها در سه قوه …هر دو مشغولند اما این کجا و آن کجا

 2. امید

  واقعا .این همه ظلم و بیداد اصلا روزی به پایان خواهد رسید.
  دعوای قدرت در نظام بین اصلاح طلبان و راستی هاست ملی مذهبی ها و دیگر گروه های اپوزسیون اصلا در بازی که نیستند هیچ مرغ غزا و عروسی هستند.راستی ها میگیرند اینها را میزنند اصلاح طلب ها میگیرند باز هم راست برای این که نشان دهد بازی عوض نشده دوباره این ها را زیر فشار میگذارد.فقط این آدم های با گوشت و پوست هستند که عمرشان تباه میشود و زیر دندانه های استبداد له میشوند.بعد آقایان میشوند قهرمان و یادشان میرود که در گذشته چه بودند و چه کردند.
  خیلی نا امید کننده است.حکومت با حکم هایی که به ملی مذهبی ها میدهد میخواهد بگوید من تا آخر بی رحم و غیر قابل گفتگو هستم.

 3. امید

  گویا تدبیر دولت فخیمه این است که امید به باز شدن فضا به یاس تبدیل شود و بیگناهان همچنان در بند بمانند و دشنه ستم هر چه بیشتر بر گرده آنها بنشیند.
  واقعا تاریخ چه دست های آلوده ای را متبرک میکند و چه جنایتکارانی را به قهرمان تبدیل میکند و چه انسانهای شریفی را در حاشیه های خود به فراموشی میسپارد.

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.