پنج‌شنبه 25th آوریل 2013 , ساعت: 08:04کد مطلب : 42441 نسخه قابل چاپ

۲۵ میلیون بشکه نفت ایران بدون مشتری

موسسه‌ی بین‌المللی مطالعات انرژی و اقتصاد می‌گوید که ابرتانکرهای ایرانی در خلیج فارس بیش از ۴ ماه است که حرکتی ندارند و ۲۵ میلیون بشکه نفت ایران را بدون مشتری ذخیره کرده‌اند. 

به گزارش دویچه وله خبرگزاری رویترز به نقل از شرکت‌های نفت‌کش در منطقه‌ی خاورمیانه گزارش داد که ایران روزانه میلیون‌ها بشکه نفت خام خود را بدون مشتری در نفت‌کش‌ها ذخیره می‌کند.  بنا به گزارش رویترز ایران نزدیک به ۵۰ درصد درآمد نفتی خود را به دلیل تحریم‌های شدید آمریکا و اتحادیه اروپا از دست داده است.

یکی از مقامات شرکت‌های نفت‌کش در منطقه خلیج فارس به رویترز گفت: «تردیدی نیست که در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری ایران از نفت‌کش‌های خود در آب‌های خلیج فارس برای ذخیره نفت استفاده می‌کند و این روند ذخیره نفت بدون این‌که مشتری در کار باشد افزایش نیز خواهد یافت.»

 قیمت نفت برنت دریای شمال در هفته جاری به زیر ۱۰۰ دلار رسید. سخنگوی وزارت نفت ایران گفته که با دیگر اعضای اوپک در حال رایزنی است.

این مقام مسئول که نام او فاش نشد با تاکید بر این‌که تحریم‌ها تاثیر روشنی بر صنعت نفت ایران داشته است، اضافه کرد: « ایران می‌خواهد نفت ذخیره شده در تانکرهای خود را زیرقیمت بفروشد.»

خبرگزاری رویترز همچنین با استناد به گزارش موسسه‌ی بین‌المللی مطالعات انرژی و اقتصاد “اچ آی اس” نوشت که دستکم ۱۰ ابرتانکر ایرانی که هریک ظرفیت حمل دو میلیون بشکه نفت را دارد، در خلیج فارس لنگر انداخته و به ذخیره‌ کردن نفت بدون مشتری ادامه می‌دهد.

“اچ آی اس” می‌گوید این ابر تانکرها  که متعلق به شرکت  ملی نفت‌کش ایران، “ان تی سی”، است در نزدیکی عسلویه لنگر انداخته‌اند.

ریچارد هرلی، تحلیل‌گر ارشد موسسه بین‌المللی مطالعات انرژی و اقتصاد به رویترز گفت: «تعداد نفت‌کش‌ها در مقایسه با ۴ ماه پیش افزایش داشته است و ایران از نفت‌کش‌ها در حال حاضر برای ذخیره نفتی که مشتری‌ای برای آن پیدا نمی‌شود، استفاده می‌کند.»

این تحلیلگر می‌گوید که ایران احتمالا از دو ابر تانکر دیگر هم که به خلیج فارس اعزام شده‌اند، برای ذخیره‌ی نفت استفاده می‌کند، چرا که این دو ابرتانکر مدت‌هاست بدون هیچ‌گونه حرکتی در آب‌های خلیج فارس لنگر انداخته‌اند.

موسسه‌ی بین‌المللی مطالعات انرژی و اقتصاد نتیجه‌گیری کرده است که حجم نفت انبارشده بی‌مشتری ایران در حال حاضر نزدیک به ۲۵ میلیون بشکه است. نفت‌کش‌های شرکت ملی نفت‌کش ایران که با تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا روبرو است، ظرفیت ذخیره و جابجایی ۷۶ میلیون بشکه نفت را دارد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که ایران در سال ۲۰۱۲ میلادی نیز دست‌کم ۳۳ میلیون بشکه نفت بدون مشتری ذخیره کرده بود.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.