چهارشنبه ۲۳ام خرداد ۱۳۹۷ , ساعت: ۰۱:۰۳کد مطلب : 108197 نسخه قابل چاپ

۱۶ شهر سیستان و بلوچستان دچار تنش آبی است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری سیستان و بلوچستان گفت: ۱۶ شهر بزرگ و مهم از مجموع ۳۷ شهر این استان با جمعیت بیش از یک میلیون نفر با تنش آبی رو به رو هستند.

به گزارش ایرنا محسن میرادی روز چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: سیستان و بلوچستان در حوزه آب و فاضلاب شهری ۳۷ شهر با یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت را زیر پوشش دارد.

وی با بیان اینکه خشکسالی، سیستان و بلوچستان را به شدت تحت تاثیر قرار داده است گفت: نیاز آبی ۱۶ شهر دچار تنش آبی استان حدود سه هزار و ۹۰۰ لیتر در ثانیه در زمان پیک مصرف است در حالی که توان تولید در این شهرها ۲ هزار و ۸۵۰ لیتر است یعنی حدود هزار و ۱۰۰ لیتر آب در این شهرها کسری داریم.

وی بیان کرد: عمده کسری آب در سیستان و بلوچستان مربوط به شهرستان های زاهدان، چابهار، کنارک، شهرهای جنوبی و برخی شهرهای شرقی این استان است.

وی بحران ترین شهر سیستان و بلوچستان را از نظر کم آبی شهر سیرکان ذکر کرد و افزود: در این شهر هیچ منبع تولید آب به دلیل خشک شدن منابع آبی وجود ندارد به طوری که روزانه آب این شهر از سراوان با ۱۰۰ کیلومتر فاصله با تانکرهای این شرکت و بخش خصوصی تامین می شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری سیستان و بلوچستان با بیان اینکه در شهر زاهدان شرایط جیره بندی نیست گفت: با توجه به بررسی صورت گرفته در ماه مبارک رمضان ما کمتر از ۱۰ درصد مشترکان یعنی حدود ۱۰ هزار مشترک تحت تنش آبی هستند.

وی افزود: این مشترکان نیز خدمات دریافت می کنند اما گاهی در طول روز دچار افت فشار می شوند که در این زمینه برنامه ریزی برای آبرسانی با تانکر در دستور کار قرار گرفته است.

وی بیان کرد: این شرکت سالانه ۱۳۰ میلیون مترمکعب آب از منابع آبهای زیر زمینی، سطحی و آب شیرین کن ها استحصال می کند که بیشترین با ۴۸ درصد به آبهای زیر زمینی مربوط می شود.

وی اضافه کرد: در شمال سیستان و بلوچستان با توجه به نفوذ ناپذیری خاک اصلا سفره آب زیر زمینی شکل نگرفته به طوری که تمام منابع آب در این منطقه سطحی هستند.

وی افزود: در شهرستان چابهار آب مورد نیاز مردم به طور کامل از آب شیرین کن و در کنارک بخشی از چاههای منطقه تهیه می شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به تغییرات اقلیمی، کاهش نزولات جوی و همچنین تداوم خشکسالی و کم آبی وضعیت تامین و توزیع آب دچار چالش شده که در این میان افزایش پنج درصدی مصرف نسبت به مدت مشابه سال گذشته نیز مزید بر علت شده است.

وی تاکید کرد: درصورتی که شهروندان با مصرف صحیح و صرفه جویی به میزان ۳۰ لیتر در شبانه روز این نهاد را یاری کنند در تابستان امسال با کمترین تنش آبی رو به رو خواهیم بود.

میرادی با اشاره به افزایش تعرفه های آب در سالجاری گفت: امسال به طور متوسط تعرفه آب در سیستان و بلوچستان هفت درصد افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه ۱۰ پله مصرف برای مشترکان آب تعریف شده است گفت: ۸۵درصد مشترکان آب سیستان و بلوچستان از تعرفه قابل قبول برخوردارند.

وی با بیان اینکه آب مصرفی مردم در لوله های شهری از استانداردهای لازم برخوردار است افزود: با توجه به اینکه مراکز فروش آب شیرین خصوصی در سطح شهر زاهدان تحت نظارت این شرکت نیستند به مردم توصیه می کنیم آب مصرفی مورد نیاز خود را از این مکان ها تهیه نکنند.

وی تصریح کرد: شرکت آب و فاضلاب با دستگاه های پیشرفته آب تصفیه مطلوب را در اختیار شهروندان قرار می دهد به همین سبب آب شیرین شبکه شهری (مناطق و محله هایی که آب شیرین دارند) قابل آشامیدن است و هیچ مشکل بهداشتی ندارد.

وی با اشاره به خط ۲ انتقال آب از زابل به زاهدان گفت: این طرح هم اینک از پیشرفت فیزیکی ۳۳ درصدی برخوردار است.

به گزارش ایرنا خشکسالی حدود ۲۰ ساله در سیستان و بلوچستان که امسال شدت آن محسوس تر است پیامدهای نامبارکی را در بخش های مختلف کشاورزی، آب، هوا، اشتغال، بهداشت و سایر بخش های این استان کویری به دنبال داشته است.

پدیده خشکسالی ۲ دهه در سیستان و بلوچستان، خشکیدن تالاب بین المللی هامون در شمال و جازموریان در جنوب غرب استان، قطع آب رودخانه هیرمند، کاهش سفره های آب زیر زمینی، کمبود نزولات آسمانی، گرمای زیاد و تبخیر بیش از حد نرمال کشور این استان را با مشکلات زیادی در زمینه تامین آب آشامیدنی و کشاورزی رو به رو کرده است.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.