شنبه 21st آوریل 2012 , ساعت: 11:04کد مطلب : 6490 نسخه قابل چاپ
خیزش سیستم قضایی برای یک رکورد جدید:

۹ نفر در پنج روز اخیر در ایران اعدام شده‌اند

عکس:فارس

بر اساس گزارش‌های خبری تنها در پنج روز اخیر ۹ نفر در چهار شهر ایران اعدام شده‌اند که یک اعدام در ملاء عام بوده است. این افراد از روز یکشنبه ۲۷ فروردین‌ماه در شهرهای شیراز، مرودشت، سمنان و زنجان اعدام شده‌اند.

به گزارش رادیو زمانه و بر اساس گزارش‌های خبری از ایران، شامگاه روز گذشته یک جوان در شهرستان مرودشت به اتهام اعمال خلاف شرعو انجام عمل شنیعدر ملاء عام اعدام شد.

غلام‌حسین چمن‌سرا دادستان شهرستان مرودشت در این‌باره به خبرگزاری فارس گفته بود: “این فرد یکی از اراذل و اوباش این شهرستان بوده که مبادرت به انجام اعمال خلاف شرع به‌ویژه انجام عمل شنیع کرده است که مسئولان قضایی شهرستان مرودشت برابر مقررات قانونی نسبت به صدور حکم و تأیید آن توسط ریاست قوه قضائیه اقدام کردند.”

دادستان مرودشت درمور عبارت انجام عمل شنیعتوضیحی نداد.

روز چهارشنبه ۳۰ فروردین دادگستری کل استان سمنان از به دار آویخته شدن یک زندانی در شهرستان سمنان خبر داد.

روابط عمومی دادگستری کل استان سمنان گفت وی اهل مشهد بوده و به اتهام جرایم مربوط به مواد مخدر در زندان مرکزی سمنان اعدام شده است.

جرم این فرد حمل و نگهداری سه کیلو و ۹۸۴ گرم هروئین فشرده (کراک) بود که حکمش پس از تأیید در دادستانی کل کشور و موافقت رئیس قوه قضائیه، به اجرا در آمد.

به گزارش خبرگزاری مهر، روز سه‌شنبه ۲۹ فروردین‌ماه نیز دو زندانی در زندان مرکزی زنجان اعدام شدند.

این دو زندانی به اتهام قاچاق مواد مخدر اعدام شدند و به جرم خرید و فروش، حمل و نگهداری ۶۴۸ گرم هروئین، ۱۹۵ گرم کراک و دو گرم شیشه بدون لفافه دستگیر شده بودند.

حکم آنها از سوی دیوان عالی کشور تأیید شده بود.

روز یکشنبه ۲۷ فروردین‌ماه نیز زندان عادل‌آباد شیراز شاهد اعدام دسته‌جمعی پنج نفر بود.

چهار نفر از این اعدام‌شدگان افغانی‌تبار بودند و یک نفر از آنان از اهالی شیراز بود. بیشتر آنان بیش از سه سال بود که در زندان به‌سر می‌بردند.

لازم به ذکر است احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، در آخرین گزارش خود که در اسفندماه سال گذشته منتشر شد از افزایش نگران‌کننده آمار اعدام‌ها از سال ۲۰۰۳ تاکنوندر ایران نوشته بود.

گزارشگر ویژه سازمان ملل گفت در سال ۲۰۱۱ بیش از ۲۰۰ مورد اعدام در ایران تا اواسط سپتامبر انجام شده و تا ماه دسامبر ۲۰۱۱، ۴۲۱ مورد اعدام به‌شکل رسمی و ۲۴۹ مورد اعدام مخفیانه اعلام شده است.

به‌گفته احمد شهید ۸۱ درصد از تمامی موارد اعدام در ۲۰۱۱ مربوط به مواد مخدر، ۴/۳ درصد محاربه و ۴/۱ درصد تجاوز بوده‌اند.

گزارشگر ویژه در گزارش خود تأکید کرد که جرائم مواد مخدری از جمله جرائمی نیست که تحت قوانین بین‌المللی به صدور حکم اعدام منجر شود.

سازمان عفو بین‌الملل نیز در گزارش سالانه خود که هشتم فروردین‌ماه امسال منتشر شد اعلام کرد در سال ۲۰۱۱ دست‌کم ۳۶۰ نفر در ایران اعدام شده‌ و دست‌کم ۱۵۶ نفر به اعدام محکوم شده‌اند.

این تعداد اعدام پس از چین بالاترین رقم اعدام در جهان است.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.