شنبه ۹ام اردیبهشت ۱۳۹۱ , ساعت: ۰۹:۰۲کد مطلب : 7345 نسخه قابل چاپ
کميپن بين المللی حقوق بشر:

۷۴ کولبر در مرزهای غربی ایران کشته شده‌اند

کمیپن بین المللی حقوق بشر در ایران روز جمعه اعلام کرده است، طی یک دوره سه ماهه ۷۴ مورد مرگ و ۷۶ مورد جراحات افرادی را که از مرزهای غربی ایران، کالای قاچاق وارد می کنند، و به کُولبَر معروفند، ثبت کرده است.

این افراد بخاطر حمل اجناس روی پشت، کُولبَر خوانده می شوند و بیشتر در استان های کردنشین زندگی می کنند.

به گفته کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، این آمار از اسفند ۱۳۹۰ تا اردیبهشت ۱۳۹۱، پس از آغاز برنامۀ انسداد مرزها ثبت شده است.

در گزارش کمیپن بین المللی حقوق بشر در ایران تصریح شده است: از ۷۴ نفر کولبر و کاسبکاری که جان خود را از دست داده اند، ۷۰ نفر آنان توسط ماموران مرزی دولتی هدف گلوله قرار گرفته و کشته شده اند و ۴ نفر از آنان به دلیل انفجار مین، سقوط بهمن، و سرمای شدید جان خود را از دست داده اند.

این گزارش اضافه کرده است: در میان ۷۶ نفری که مجروح شده‌اند، هشت نفر به علت انفجار مین و بقیه توسط ماموران امنیتی مرزی زخمی شده اند. این اعداد فقط افرادی را در بر می‌گیرند که کمپین توانسته هویت و مشخصات پرونده های آنان را مستقلا و یا از طریق منابع مطمئن محلی تایید کند. ممکن است موارد بسیار بیشتری نیز وجود داشته باشند؛ اما به دلیل انزوای جغرافیایی و اقتصادی کولبران، ممکن است کلیۀ موارد گزارش نشده باشد.

به گزارش رادیو فردا‌، کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران از حکومت جمهوری اسلامی خواسته است فورا در خصوص موارد متعدد قتل «کولبران» توسط نیروهای امنیتی در استانهای شمال غربی آذربایجان، کردستان، و کرمانشاه تحقیق کند و افرادی که چنین اقدامات غیر قانونی و خشونت باری را انجام داده اند را پاسخگو کند.

این نهاد حقوق بشری همچنین گفته است: حکومت ایران باید مقررات امنیت مرزهایش و افزایش روزافزون استفاده از خشونت مرگبار را بررسی کند و سیاست‌های روشنی را برای توقف قتل‌های غیر قانونی و غیرضروری اتخاذ کند.

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران می گوید، استفاده از سلاح علیه این افراد که بیکار و غیرمسلح‌اند، توجیه ناپذیر و ناقض قوانین بین‌المللی است.

هادی قائمی، سخنگوی کمپین حقوق بشر، در همین زمینه گفته است: «دولت ایران اساسا فقر را مجازات می‌کند. حمله به کولبرانی که ساکن برخی از فقیرترین مناطق ایران هستند، استفاده از خشونت مرگبار علیه مردمی است که به واسطۀ شرایط اقتصادی خویش به این نوع فعالیت وادار شده اند

سخنگوی کمپین حقوق بشر افزوده است: علاوه بر این، کشتن حیواناتی که برای کسب و کار این افراد مورد استفاده قرار می گیرد نیز نوعی مجازات این افراد بدون طی روند دادرسی محسوب میشود

هادی قائمی اضافه کرد: «تعداد بالای کولبرانی که کشته شده اند نشان دهنده ضرورت و فوریت تغییرات سریع در سیاست های دولت و توجه پایدار جامعۀ بین المللی به این موضوع است.


  1. من در زمان سربازی که در کردستان خدمت میکردم شاهد عبور غیر قانونی کولبران از مرز بودم هیچ کدام از سربازان حق تیراندازی به انان را نداشتند با اینکه از مناطقی عبور میکردند که ما حق تیر داشتیم گاهی چند نفری بر سر سربازی که شبها توی کانال مرزی پست بود میرختند و تا میخورد میزدند تا دوستانشان فرصت کنند بارهایشان را حمل کنند …یکی از سربازها ناخواسته تیری به پای یکی از انها زده بود از دادگاهی شدن و اضافه خدمت که بگذریم بارها تهدید به تلافی شد ..سربازانی که فقط برای خدمت به وطنش لباس به تن کرده بود با هزاران مشکلی که از لحاظ جیره غذایی و امنیت ناکافی به خاطر حملات گروهکهایی مثل پزاک داشتند باید به خاطر دفاع از خود و انجام وظیفه بازخواست میشدند ..

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.