دوشنبه ۳ام مهر ۱۳۹۱ , ساعت: ۰۱:۰۷کد مطلب : 24335 نسخه قابل چاپ
طی شش ماه:

۶۲۸ سال زندان برای ۱۰۰ نفر

در نیمه‌ اول امسال دستگاه‌های امنیتی- قضایی جمهوری اسلامی ایران ۱۹۲ شهروند کرد ایرانی را بازداشت و برای ۱۰۰ تن دیگر نیز اقدام به صدور ۶۲۸ سال و یک ماه حبس تعزیری کرده‌‌اند.

به گزارش سایت کردپا در شش ماه نخست سال ۱۳۹۱ و در نتیجه‌ی بازداشت ده‌ها تن از شهروندان کرد توسط دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی ، دستگاه قضایی نیز اقدام به صدور چند صد سال زندان برای شهروندان کرد ایران کرده است.

بازداشت‌های گسترده شهروندان توسط اداره‌ی اطلاعات

در شش ماهه اول سال جاری، موج بازداشت‌های امنیتی در مناطق کردنشین ایران همچنان استمرار داشته و در این رابطه ۱۹۲ نفر از شهروندان کرد در نقاط مختلف و توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه‌ اداره اطلاعات منتقل شده‌اند.

طبق گزارش‌ها در برخی موارد حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران نیز بصورت مجزا از وزارت اطلاعات، اقدام به بازداشت شهروندان نموده و در همین راستا و در دادگاه‌های انقلاب تعدادی پرونده امنیتی برای شهروندان کرد تشکیل شده است.

صدور احکام سنگین از سوی دستگاه قضایی

در مجموع تشکیل پروند‌ه‌ها برای ۱۰۰ نفر از شهروندان کرد، دادگاه‌های انقلاب جمعا، حکم ۶۲۸ سال حبس تعزیری، ۱۵ سال حبس تعلیقی و ۷۴ ضربه شلاق را برای آنها صادر کرده‌اند.

قریب به اتفاق این احکام از سوی دادگاه‌های انقلاب صادر شده که در زمان‌های کوتاه و چند دقیقه‌ای دادگاه مبادرت به صدور رأی کرده است. این در حالی است که اکثریت این شهروندان از حق استفاده از وکیل تعیینی محروم شده و دادگاه با اختیار غیر قانونی خود برای آنان وکیل تسخیری انتخاب کرده است.

دلایل بازداشت‌های گسترده امنیتی در مناطق کردنشین

با توجه به شواهد موجود، کسانی که از سوی دستگاه‌های امنیتی و در مناطق کُردنشین بازداشت می‌شوند، عمدتا از فعالان فرهنگی، مدنی و دانشجویان هستند، اما پس از بازداشت شاهد تشکیل پرونده‌های امنیتی در سیستم قضای برای آنان هستیم.

به طور معمول و در اکثر موارد، با فشار دستگاه امنیتی بر سیستم قضایی، دادگاه‌های انقلاب بدون در دست داشتن مدارک کافی در جهت محکومیت و یا اثبات اتهام، شهروندان کُرد را به اتهام‌‌هایی از قبیل همکاری با احزاب کُرد مخالف جمهوری اسلامی به اعدام و یا حبس‌های طولانی مدت محکوم می‌کنند.

آمار ارائه شده تنها با استناد به موارد ثبت شده در مرکز آمار آژانس خبررسانی کُردپا منتشر گردیده است. با توجه به فضای پلیسی – امنیتی حاکم بر مناطق کردنشین ایران و عدم اطلاع رسانی آزادانه و بدون محدودیت، بالاتر بودن آمار واقعی بالقوه می‌باشد.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.