پنج‌شنبه 18th دسامبر 2014 , ساعت: 06:12کد مطلب : 71157 نسخه قابل چاپ
در هفت ماه اول امسال

۵۳ نفر به دلیل سوء مصرف الکل جان خود را از دست داده‌اند

پزشکی قانونی ایران اعلام کرده است که در هفت ماه اول امسال، ۵۳ نفر به دلیل سوء مصرف الکل جان خود را از دست داده اند.
کامبیز سلطانی مسئول امور آزمایشگاههای پزشکی قانونی گفته که این میزان در مقایسه با مدت مشابهدر سال قبل ۳۱ درصد کاهش داشته است.
به گزارش بی بی سی آقای سلطانی گفته‌است، تولید و توزیع مشروبات الکلی تقلبی در کشور، هر از گاهی با مسمومیت با متانول همراه است که این امر سبب مرگ و میر و آسیب های دایمی می شود.
آمار دقیق و رسمی از تعداد معتادان به الکل در کشور و میزان مصرف آن در دست نیست.
اواخر مهرماه امسال خبرگزاری دولتی ایران- ایرنا در گزارش مفصلی از قول حسن تامینی لیچایی نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نوشت: “متاسفانه در بسیاری از مناطق مصرف الکل افزایش داشته به گونه ای که بیش از ۲۰۰ میلیون لیتر انواع مشروبات الکلی ساخت داخل و قاچاق در کشور مصرف می شود.”
این نماینده مجلس می گوید که “در تولید مواد الکلی باید از ماده‌ای تلخ کننده استفاده شود که به شکل مستقیم آن را غیرقابل مصرف کند؛ بنابراین با توجه به اینکه تهیه این ماده تلخ کننده نیازمند بار مالی است بنابراین بسیاری از تولیدکنندگان الکل از آن استفاده نمی کنند و این مساله به شیرین بودن الکل منجر شده و در برخی موارد در تهیه مشروبات الکلی به کار گرفته می شود.”
ولی دکتر رضا افشاری رئیس کنگره بین‌المللی سوءمصرف الکل، که اردیبهشت امسال در مشهد برگزار شد، اعلام کرده است “در سال ۹۱ سند ملی الکل در کشور معرفی شد که بر اساس آن بیش از یک میلیون نفر در کشور الکل مصرف می‌کنند که ۳۰ درصد زن و ۷۰ درصد مرد هستند.”

نیروی انتظامی این آمار را بی پایه و غیرعلمی می داند و سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم در واکنش به این آمارها گفته که بنابر تحقیق مشترک نیروی انتظامی و دانشگاه علوم پزشکی تهران، “تعداد الکلی ها در کشور ما یک دهم معتادان است. البته گاهی در مجالس و پارتی ها مشروباتی مصرف می شود که آن هم ترویج سریال های رسانه های ماهواره ای است که به دنبال قبح زدایی و عادی سازی این روابط هستند.”
منابع رسمی تعداد معتادان به مواد مخدر یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر اعلام کرده اند و بنابر آنچه فرمانده نیروی انتظامی می گوید باید آمار معتادان به الکل نزدیک به ۱۲۰ هزار نفر باشد.
پس از انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹، مصرف و خرید و فروش مشروبات الکلی در این کشور ممنوع شد. براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۷، “هر فردی مشروبات الکلی را بسازد، بخرد و بفروشد یا حمل و نگهداری کند، به شش ماه تا یک سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و پرداخت جزای نقدی به میزان پنج برابر ارزش عرفی (تجاری) همان کالا محکوم می‌‌شود.”
مجازات نوشیدن مشروبات الکی در ایران، “هشتاد ضربه شلاق” است. اما بنابر ماده ۱۷۹ قانون مجازات اسلامی ایران، “هرگاه کسی چند بار شرب مسکر [مشروب الکلی] بنماید و بعد از هربار حد [شلاق] بر او جاری شود در مرتبه سوم کشته [اعدام] می شود”.
با این حال، آمار موجود نشان می‌دهد این قوانین بازدارنده، سبب کاهش مصرف نوشیدنی‌های الکلی در ایران نشده است.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.