چهارشنبه 16th می 2012 , ساعت: 10:05کد مطلب : 9424 نسخه قابل چاپ
ناآرامی در بلوچستان پس از دستگیری چند روحانی اهل سنت:

یک نفر کشته و چندین نفر زخمی و دستگیر شده‌اند

به دنبال دستگیری مولوی عبدالغفار نقشبندی مردم منطقه در مقابل نهادهای دولتی راسک، مرکز شهرستان سرباز، تجمع کردند. گزارش‌های رسیده حاکی است یک نفر در تیراندازی نیروهای انتظامی کشته و ۲ نفر نیز زخمی شدند.

پایگاه اطلاع رسانی سنی آنلایندرباره‌ جزئیات حادثه‌ شهرستان راسک، مرکز شهرستان سرباز واقع در استان سیستان و بلوچستان، نوشت: «ساعت ۱۱ دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۱ تجمع اعتراض‌آمیز مردم در واکنش به دستگیری برخی از علمای سرشناس منطقه، واکنش شدید و تیراندازی نیروهای انتظامی را به دنبال داشت که در نتیجه آن فردی به نام جان محمد دهقانی کشته و ۲ تن دیگر زخمی شدند

سنی آنلاینهمچنین خبر می‌دهد مراسم تشییع جنازه جان محمد دهقانی نیز ساعت ۹ صبح روز سه شنبه (۲۶ اردیبهشت/ ۱۵ مه) با حضور مردم منطقه برگزار شده است.

گزارش شاهد عینی از اعتراض مردم راسک

به گزارش دویچه ووله یک شاهد عینی درباره‌ تظاهرات راسک گفت: «مردم از خرد و کلان جلوی فرمانداری جمع شدند، فرمانداری نیروی انتظامی درخواست کرد و سپاه و نیروهای امنیتی رسیدند و مردم را کتک زدند. اما مردم متفرق نشدند و آنها تیراندازی کردند و دهقانی کشته شد و چند نفر هم زخمی شدند. یک عده‌ای هم دستگیر شدند. معترضین فیلم‌برداری شدند و امروز هم از زاهدان نیروهای امنیتی وارد شهر شده تا افراد را شناسائی و دستگیر کنند

این شاهد عینی در ادامه‌ توضیح داد که گرچه اعتراض‌ها فعلا فروکش کرده، اما بروز هرگونه حادثه‌ غیرمنتظره‌ای ممکن است، به این دلیل که به گفته‌ او تظاهرات مردم راسک را هم کسی پیش‌بینی نکرده بود.

منابع مختلف بلوچ در تماس با دویچه وله خبر دادند، در راسک، سرباز، جکیگور، فیروزآباد و روستاهای اطراف آن در حال حاضر جو امنیتی حکمفرماست.

منابع رسمی جمهوری اسلامی ایران و همچنین رسانه‌های محلی تاکنون درباره بروز حادثه‌ی راسک خبری منتشر نکرده‌اند. مقام‌های محلی نیز در مورد حادثه‌ تیراندازی تا به حال سکوت کرده‌اند.

طبق آخرین گزارش‌ها، مولوی عبدالغفار نقشبندی، فرزند مولانا فتحی محمد نقشبندی، امام جمعه راسک به همراه مولانا عبدالله، امام جمعه پارود سرباز و ۱۳ تن دیگر در بازداشت به سر می‌برند. مولانا فتحی محمد نقشبندی، امام جمعه راسک، نیز اوایل سال جاری دستگیر شد. به باور فعالان حقوق بشری بلوچ این‌گونه دستگیری‌های فراقانونیدر منطقه‌ی آنها شدت پیدا کرده است.

در میان دستگیرشدگان که فهرست آن در بخشی از سایت‌های خبری مربوط به بلوچ‌های ایران منتشر شده، از جمله نام سه تن از خویشاوندان مولوی عبدالحمید، امام جمعه‌ اهل سنت زاهدان، مشاهده می‌شود: ملک‌ محمد آبادیان، عبدالله آبادیان و فواد آبادیان.

با توجه به بازداشت این افراد برخی از تحلیل‌گران مسائل اهل سنت گمان می‌کنند که این دستگیری‌ها با انگیزه‌ فشار به مولوی عبدالحمید، امام جمعه‌ اهل سنت زاهدان بوده است.

بسته‌شدن ۳ غرفه کتاب ویژه اهل سنت در نمایشگاه تهران

محافل خبری اهل سنت در ایران همچنین از فشارهای فزایند‌ه‌ کنونی به پیروان اهل سنت خبر می‌دهند. بنا به نوشته خبرگزاری بین‌المللی کردپرس، سعدی سجادی، مدیر نشر آراسکردستان، از بسته‌شدن ۳ غرفه‌ نشر کتاب ویژه‌ی اهل سنت در بیست‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خبر داد.

به گفته‌ وی، مسئولان برگزاری نمایشگاه غرفه‌های مربوط به نشر آراسکردستان، حافظ ابروخراسان رضوی وایلافاستان فارس را پلمپ کرده‌اند. سجادی همچنین گفته است، از میان هزار و ۲۰۰ غرفه‌ی داخلی شرکت کننده در این نمایشگاه فقط این ۳ غرفه تعطیل شده‌اند.


  1. سنی ها دیگه خسته شدن از بس که درمقابل ظلم سکوت کردند.ازکی این ظلم هارو تحمل میکنند.دم ازوحدتو و اسلآم میزنند امآ مآهیچ کدومش رو نمیبینیم.سنی هآ میخان به صحنه بیان ازحقوق خودشون دفاع کنند مرگ یه بار شیونم یکبار.مرگ باعزت بهتراست از زندگیه ذلته.والسلآم

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.