یکشنبه 7th سپتامبر 2014 , ساعت: 11:09کد مطلب : 66910 نسخه قابل چاپ

یک میلیارد دلار دیگر از دارایی‌های مسدود شده ایران آزاد شد

بانک مرکزی ایران اعلام کرده که دو قسط از دارایی های بلوکه شده ایران در خارج از کشور معادل یک میلیارد دلار آزاد و به حساب این بانک واریز شده است.

قبل از تمدید توافق شش ماهه هسته ای، چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از داراییهای مسدود شده ایران در خارج از کشور آزاد و به ایران پرداخت شده بود، اما در چهارچوب تمدید چهار ماهه توافق هسته ای در تیرماه سال جاری، قرار شد ایران به دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار دیگر از دارایی های خارجی خود دسترسی پیدا کند.

به گزارش رادیو فردا بانک مرکزی ایران در گزارشی که پنج شنبه ۱۳ شهریورماه در سایت اینترنتی خود منتشر کرده، می گوید که «اقساط اول و دوم از محل دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار منابع مسدود شده کشور، روز چهارشنبه به حساب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران واریز شد».

با این حساب تاکنون مجموعا پنج میلیارد و دویست میلیون دلار از داراییهای خارجی مسدود شده ایران در قالب ۱۰ قسط آزاد شده است.

دو قسط آخر به مبلغ یک میلیارد دلار، در چارچوب مرحله دوم توافق ژنو، از حساب بانک مرکزی در کشور ژاپن به حساب بانک مرکزی ایران در کشور عمان واریز شده است.

پیش از این و در جریان آزادسازی چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از سرمایه‌های مسدودشده ایران در خارج از کشور، ژاپن چهار قسط، هند سه قسط و کره جنوبی یک قسط از بدهی‌های نفتی خود به کشور را پرداخت کرده بودند.

با این اوصاف، ژاپن از ۳۰ دی ماه ۱۳۹۲ که توافق موقت هسته ای میان ایران و شش قدرت جهانی به اجرا گذاشته شد، تاکنون، شش قسط از دارایی های بلوکه شده ایران معادل تقریبا سه میلیارد دلار را به حساب بانک مرکزی واریز کرده است.

همچنین قرار است که قسط سوم در ۲۶ شهریور، قسط چهارم در ۱۸ مهر، قسط پنجم در ۱۲ آبان و قسط آخر در دوم آذر پرداخت شوند.

ایران، آمریکا، فرانسه، بریتانیا، آلمان، چین و روسیه، ماه‌هاست که در حال مذاکره اند تا بتوانند در سوم آذرماه سال جاری به توافق جامع هستهای دست یابند.

هنوز رقم دقیقی از داراییهای خارجی مسدود شده ایران منتشر نشده است، اما دولت آمریکا پیشتر این رقم را حدود ۱۰۰ میلیارد دلار تخمین زده بود.

بر اساس تحریم های آمریکا، کشورهای خریدار نفت ایران فقط می توانند پول نفت را به یک حساب بانکی در داخل همان کشور واریز کنند و ایران تنها می تواند از این پول برای واردات «کالاهای مجاز» از همان کشور استفاده کند.

اما با آزاد سازی بخشی از دارایی های ایران، این کشور می تواند این مبالغ را در کشورهای دیگر مانند اروپا مصرف کند.

گزارش بانک مرکزی نیز تصریح می کند که صرف این مبالغ برای «واردات کالاهای بشردوستانه شامل کالاهای اساسی، نهادههای کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی به صورت نامحدود» در جریان است.

0

حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.