دوشنبه 29th دسامبر 2014 , ساعت: 01:12کد مطلب : 71674 نسخه قابل چاپ

یک «رهبر کلیسای آشوری » در تهران بازداشت شد

گزارش ها حاکی است  که کشیش ویکتور بت تمرز، رهبر کلیسای آشوری پنطیکاستی تهران (شهرآرا)، به همراه دو تن از دوستانش، روز ۲۶ دسامبر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.

منصور برجی، سخنگوی «کلیساهای ایرانی همگام» متشکل از کلیساهای پروتستان و بشارتی، در این زمینه، به رادیو فردا گفته است: نیروهای امنیتی ضمن تفتیش منزل، و ضبط برخی از وسایل شخصی، کشیش ویکتور بت تمرز را به بازداشتگاه اوین منتقل کردند.

گزارش ها حاکی است  که کشیش بت تمرز به دلیل برگزاری مراسم کلیسایی به زبان فارسی در کلیسایش بارها تحت فشار مسئولین جمهوری اسلامی قرار داشته است. او نهایتا در ۳۱ مارس ۲۰۰۹ به دلیل عدم لغو این جلسات از کار برکنار شد.

منصور برجی در همین حال گفته است: در سال‌های اخیر موج بازداشت مسیحیان فعال در ایام کریسمس به صورت یک روال معمول درآمده است. گرایش ایرانیان به شرکت در مراسم‌های جشن میلاد مسیح یکی از دلایل حساسیت مسئولین امنیتی به این مناسبت خاص مسیحی است.

وی پیشتر در گفت وگویی با  رادیو فردااز رشد و گسترش مسحیت در ایران به رغم سختگیری های دولت جمهوی اسلامی صحبت کرده بود.

سخنگوی «کلیساهای ایرانی همگام» گفته بود: از چند سال پیش که شاهد گسترش مسیحیت بوده‌ایم خصوصا با سخت گیری‌هایی که نسبت به کلیساهای رسمی اعمال می‌شود، گسترش کلیساهای خانگی مورد توجه مسئولان قرار گرفته و نسبت به آن هشدارهایی می‌دهند و صحبت‌های آقای خامنه‌ای در قم در این زمینه هشداری بود و ایشان کلیسای خانگی و بهائیت را دشمنی برای نظام تلقی کردند که این امر خودش به فعالیت‌های عقیدتی در ایران وجهه سیاسی می‌دهد.

منصور برجی اضافه کرده بود:«از آن زمان به بعد شاهد اظهار نظرهای بسیاری از مسئولین در این مورد بودیم و در پی آن نیز دستگیری‌های گسترده آغاز شد و سختگیری‌ها بیشتر شده و کلیساهای رسمی هم تحت فشار قرار گرفته‌اند واین وضعیت نگران‌کننده کماکان تشدید شده‌است.»


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.