جمعه 28th فوریه 2014 , ساعت: 06:02کد مطلب : 60620 نسخه قابل چاپ

توضیح دکتر یزدی درباره انتشارنامه دکتر پیمان به آقای خمینی+توضیح اندیشه پویا

 دکتر ابراهیم یزدی با نوشتن نامه کوتاهی خطاب به مجله اندیشه پویا درباره “نامه دکتر پیمان به آقای خمینی” یادآوری کرد که “نامه مزبور توسط وی در اختیار این نشریه قرار نگرفته است”.

 به گزارش ندای آزادی، متن کامل یادداشت دکتر یزدی به شرح زیر است:

به نام خدا

سردبیر محترم مجله اندیشه پویا

با سلام

در شماره ۱۳ بهمن و اسفند ۱۳۹۲ مجله اندیشه پویا ، صفحه ۷۱ در مقدمه نامه آقای دکتر حبیب پیمان آمده است که :” اندیشه پویا با انتشار گزارشی از این نامه تحلیلی که دکتر ابراهیم یزدی در اختیار ما قرار دادند، آمادگی دارد….”

این بیان شما نادرست است. نامه آقای دکتر پیمان به رهبر فقید ا نقلاب ، نظیر نامه آقای دکتر براهنی را من در اختیار شما قرار ندادم. هر دو سند در جلد سوم خاطراتم تحت عنوان :” شصت سال صبوری و شکوری – خاطرات دکتر ابراهیم یزدی، جلد سوم – ۱۱۸ روز در نوفل لو شاتو، ۱۴ مهر- ۱۲ بهمن ۱۳۵۷“، که در سایت ها در دسترس عموم می باشد ، به همراه سایر اسناد مربوط به آن دوره آمده اند.

خواهشمند است در شماره بعدی مجله این نادرست را اصلاح کنید.

با تشکر

ابراهیم یزدی

۹/۱۱/۹۲

++++

توضیح اندیشه پویا بر توضیح ابراهیم یزدی
 
امروز از طریق سایت‌های اینترنتی از جوابیه‌ای مطلع شدیم که دکتر ابراهیم یزدی خطاب به مجله اندیشه پویا درباره نامه حبیب‌الله پیمان به امام خمینی در پاریس نوشته است. اگرچه پسندیده بود که آقای دکتر یزدی جوابیه چند خطی خود را که خطاب به سردبیر مجله نوشته‌شده برای اندیشه‌پویا ارسال می‌کردند اما به هردلیل که برای ما روشن نیست ایشان جوابیه خود را در رسانه‌های دیگر منتشر کردند. آقای یزدی در این جوابیه مدعی شده‌اند که متن نامه دکتر پیمان را ایشان در اختیار اندیشه‌پویا نگذاشته‌اند و اندیشه‌پویا خود راسا این متن را از کتاب خاطرات ایشان استخراج کرده است. اما واقعیت آن است که جناب آقای یزدی متن کامل نامه دکتر حبیب‌الله پیمان خطاب به رهبر فقید انقلاب را در جریان ملاقات حضوری سردبیر مجله اندیشه‌پویا به صورت فایل ورد در اختیار این مجله قرار دادند. جناب دکتر یزدی متن این نامه را به همراه متن نامه رضا براهنی به امام خمینی، مشخصا روی یک فِلش ریختند و اشاره کردند که این دو نامه پیش از این منتشر نشده است. همچنین در همین جلسه از ایشان پرسیده شد که آیا انتشار این دو نامه که جنابعالی در اختیار مجله قرار داده‌اید، از نظرتان بلامانع است، که این پرسش با پاسخ همدلانه ایشان همراه شد. ذکر این نکته خالی از فایده نیست که بعدا در جستجویی اینترنتی متوجه شدیم که متن نامه رضا براهنی پیش از این منتشر شده و لذا از انتشار متن نامه براهنی به امام خمینی در مجله صرفنظر کردیم. و نامه دکتر پیمان را صرفا از این روی که پیش از این منتشر نشده و توسط دکتر یزدی در اختیار مجله قرار گرفته بود، در دستور کار انتشار قرار دادیم. جناب دکتر یزدی با این توضیح، اندیشه‌پویا را به ناراستی متهم کرده‌اند. ما اما این اشتباه ایشان را به حساب فراموشکاری‌شان می‌گذاریم؛ اگرچه خوب بود که ایشان پیش از پیشدستی و انتشار جوابیه در رسانه‌های دیگر، جوابیه‌شان را با مسئولان اندیشه‌پویا در میان می‌گذاشتند تا از روی فراموشکاری دچار بی‌انصافی در اتهام زدن به یک مجموعه فرهنگی نشوند. 
اندیشه پویا
۱۰/۱۲/۱۳۹۲


حوزه :
 1. farhad

  حداقل قبلش با هم هماهنگ کنید بعد عنوان کنید .

 2. حسن

  درمورد این خاطرات حرف وحدیت زیاد است باشد تاوقتش برسد فعلا باید دم فروبست که رقیب چشم براه است تااین خانوداه به هم بریزد که خود دربن بست است واز “گند”آن نمیتواند بگریزد .

 3. رضا صدر

  لطفا در باره نامه خمینی به امریکا ئیها هم چند سطر بنویسید که وقتی منتشر شد مشکلی برایتان پیش نیاید
  جهت اطلاع اسناد زیادی را اخیرا سیا ازاد کرده است وارتباطات امام سیزدهم در عراق هم با انها جزو ان میباشد
  علت اخراج خمینی در مهر ماه ۱۳۵۴ از عراق ارتباط او با امریکائیها بوده است که عراقی ها مطلع شده بودند وهمان موقع دست خمینی را گرفتند به پاریس بردند وبر تخت سلطنت نشاندند

 4. محمود

  من سر درنمی آورم و در شگفتم که چرا آقای یزدی این موضوع را بزرگ کرده اند!؟ اینکه مجله «اندیشه پویا» نامه آقای پیمان را بلاواسطه از جناب یزدی گرفته و یا از کتاب خاطرات ایشان برداشته، نکته چندان مهمی نیست که حالا بشود پیراهن عثمان و عده ای هم راه بیفتند و برای این مجله دردسر ایجاد کنند. گاهی دوستان نهضتی کارهایی می کنند که آدم تعجب می کند.

 5. قربانی فرد

  همه از بابت در افتادن پیمان با بازرگان است . این ها همه شخصی است. اگر پیمان در زندگی هیچ کار دیگری نکرده باشد همان در افتادن از افتخارات او کافیست . این است کسانی که رهبران انقلاب بودند . چنین کسانی میتوانند اجتماع انسانی ارمغان بیاورند ؟

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.