جمعه 14th مارس 2014 , ساعت: 01:03کد مطلب : 61378 نسخه قابل چاپ

گزارش جدید احمد شهید در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران منتشر شد

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، در تازه‌ترین گزارش خود که ۲۲ اسفند منتشر شده است، به مواردی مانند اعدام‌ها، نقض اساسی حقوق شهروندی و اقلیت‌ها، عدم استقلال سازوکار قضایی و دیگر موارد نقض حقوق بشر هشدار داده است.

آقای شهید در ابتدا با استقبال از «برخی پیش‌درآمدهای مثبت از سوی دولت جدید» که در کارزار انتخاباتی حسن روحانی برای بهبود وضعیت حقوق بشر، حقوق سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی به آنها اشاره شده بود، می‌گوید این «گام‌های مثبت» همچنان به طور کامل نگرانی‌های بنیادین در مورد حقوق بشر ایران را که از سوی نشست همگانی، شورای حقوق بشر و دیگر سازوکارهای بین‌المللی مطرح شده، رفع نمی‌کند.

به گزارش آقای شهید این موارد به قوانین و ممارست در احترام به حق زندگی، آزادی بیان، گردهمایی، اعتقاد و دین، به حق آموزش برای همه و دوری از تبعیض نیاز دارند.

به گزارش رادیو فردا این گزارش تاکید دارد که پایه و اساس این نگرانی‌ها، عدم تطابق قوانین ملی با تهعدات بین‌المللی، فقدان پایبندی به حاکمیت قانون، بررسی نکردن شکایت‌ها و نیز محاکمه کسانی است که حقوق بشر را نقض می‌کنند.

این گزارش با اشاره به قوانین بین‌المللی تاکید دارد که آزادی افراد حقی با اهمیتی عمیق است. در آن به مواردی مختلفی از نقض حقوق بشر اشاره شده، خواستار آزادی زندانیانی است که به دلایل عقیدتی، فعالیت‌های مسالمت‌آمیز یا بیان آزادانه نظر خود در بند هستند.

علاوه بر این وضعیت نقض حقوق بشر در مورد اقلیت‌های گوناگون، دراویش، بهائیان، مسیحیان، سنی‌مذهب‌ها یا گروه‌های قومی، نیز زنان، فعالان حقوق بشر یا روزنامه‌نگاران در این گزارش تازه بررسی شده است.

در بخشی از گزارش احمد شهید به موارد اعدام در ایران پرداخته شده است؛ بنا بر این گزارش از زمان آغاز به کار گزارشگر ویژه حقوق بشر در مورد ایران در سال ۲۰۱۱ میلادی، ۱۵۳۹ نفر اعدام شده‌اند که در میان آنها دست‌کم بین ۹۵۵ تا ۹۶۲ نفر با اتهام قاچاق مواد مخدر روبه‌رو بوده‌اند.

این گزارش می‌افزاید که گمان می‌رود ۶۸۷ نفر در سال ۲۰۱۳ میلادی اعدام شده‌اند (رقم رسمی اعلام شده از سوی ایران ۳۶۹ نفر است) که ۱۶۵ مورد بیشتر از سال ۲۰۱۲ میلادی است.

این گزارش در عین حال می‌افزاید که دست‌کم ۵۷ نفر در سال گذشته میلادی در ملا عام اعدام شده‌اند. در آن در عین حال به مواردی از اعدام -برای نمونه کردهای ایران- به اتهام «محاربه» و موارد امنیتی اشاره شده است.

در عین حال به این موضوع نیز اشاره شده است که مواردی از حکم اعدام با قوانین بین‌المللی برای صدور آنها در «جدی‌ترین موارد» مطابقت ندارد.

احمد شهید در گزارش خود با وجود اشاره به مشکلات و چالش‌های ایران برای مبارزه با مسئله موارد مخدر، اما می‌گوید حکم اعدام در این مورد طیفی گوناگون از مجرمان را -مثلا در صورت همراه داشتن ۳۰ گرم هروئین یا برخی دیگر مخدرهای غیردارویی- در بر می‌گیرد.

احمد شهید در گزارش خود به آزاد شدن ۸۰ نفر زندانی که به اتهام اعتراض و فعالیت‌های اعتراضی مسالمت‌آمیز محبوس بودند، پس از انتخاب حسن روحانی اشاره کرده است.

آقای شهید در گزارش خود حق شهروندان برای دسترسی به محاکمه‌ای عادلانه را متذکر و خواستار استقلال قضات، وکیلان و اجرای روند قضایی با اصول بین‌المللی حقوق شهروندی یا دسترسی کامل به وکیل شده است.

علاوه بر این‌ها به مواردی دیگر از نقض حقوق بشر در ایران، در گزارش تازه گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد اشاره شده است.

آزادی فردی و امنیت شهروندان یا حق آموزش از دیگر موارد اشاره شده در این گزارش است.

احمد شهید در گزارش خود به آزاد شدن ۸۰ زندانی که به اتهام اعتراض و فعالیت‌های اعتراضی مسالمت‌آمیز محبوس بودند، پس از انتخاب حسن روحانی اشاره کرده است.

در بخش دیگری از گزارش خود به زندانیانی از میان «اقلیت‌ها» می‌پردازد و می‌گوید تا سوم ژانویه سال ۲۰۱۴ میلادی، حداقل ۳۰۷ نفر از آنها -از جمله ۱۳۶ بهایی، ۹۰ سنی، ۵۰ شهروند مسیحی، ۱۹ درویش و دو زرتشتی- در زندان بودند. این گزارش می‌گوید از سال ۲۰۰۴ میلادی دست‌کم ۷۳۴ بهائی بازداشت شده‌اند.

در عین حال وضعیت و گزارش‌ها در مورد هر یک از گروه‌های نام برده شده اقلیتی از باورمندان تا گروه‌های قومی به طور جداگانه‌ای بررسی شده است.

احمد شهید در گزارش خود به زندانیان «عقیدتی» و «سیاسی» نیز پرداخته و شمار آنها را تا ۱۴ ژانویه، دست کم ۸۹۵ نفر اعلام کرده که از این میان -علاوه بر باورمندان به ادیان- ۳۷۹ نفر فعال سیاسی، ۹۲ نفر مدافع حقوق بشر، ۷۱ نفر فعال مدنی، ۳۷ روزنامه‌نگار و ۲۴ فعال دانشجویی حضور دارند.

منشور حقوق بشر که پیش‌نویس آن در دولت حسن روحانی آماده شده از موارد دیگری است که گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران به آن پرداخته است؛ بنا بر این گزارش این منشور با تاکید بر عمده مواردی که در قانون ایران در حال حاضر نیز موجود است، برخی حقوق جدید را نیز پیشنهاد می‌کند

با این همه از قول مدافعان حقوق بشر و شماری از سازمان‌های حقوق بشری این پیش‌نویس را در مواردی گوناگون کافی نمی‌داند.

در این گزارش از کاهش تحریم‌ها در توافق اخیر میان ایران و گروه ۵+۱، در صورت مدیریت درست، به عنوان موضوعی که می‌تواند بر حقوق اقتصادی و اجتماعی در ایران تاثیر بگذارد، استقبال شده است.

به گفته احمد شهید این منشور به مواردی مانند تبعیض علیه اقلیت‌های دینی، از جمله بهائیان، یا حقوق زنان، از جمله برای انتقال حق شهروندی به فرزندان خود، نپرداخته است. در عین حال به مواردی بی‌رحمانه مانند سنگسار، قطع اعضای بدن یا شلاق کاری ندارد. مانع اعدام مجرمان زیر سن قانونی نمی‌شود و اشاره‌ای به صدور حکم اعدام، به طور مشخص، فقط در موارد کاملا جدی که غیر از آن در تطابق با استاندارهای بین‌المللی نیست، نمی‌کند.

در بخشی دیگر از این گزارش نیز به‌طور جداگانه‌‌ای به «تحریم‌های اقتصادی» اشاره شده است. بنا بر این گزارش، گزارشگر ویژه سازمان ملل بارها از کشورهایی که علیه تهران تحریم‌هایی را اعمال کرده‌اند و نیز جمهوری اسلامی خواسته است تا گام‌هایی را در این جهت بردارند، که این تحریم‌ها حقوق بشر را زیر پا نگذارند.

در عین حال از کاهش تحریم‌ها در توافق اخیر میان ایران و گروه ۵+۱، در صورت مدیریت درست، به عنوان موضوعی که می‌تواند بر حقوق اقتصادی و اجتماعی در ایران تاثیر بگذارد، استقبال شده است.

طی روزهای گذشته گزارش‌هایی تازه در مورد حقوق بشر در ایران منتشر شده است که گزارش آقای شهید تازه‌ترین آنهاست.

از جمله بان گی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، ۲۰ اسفند ماه در گزارشی گفت حسن روحانی علیرغم وعده‌های خود٬ آزادی‌ها در ایران را افزایش نداده است. او در عین حال در مورد «افزایش شدید» اعدام‌ها در ایران ابراز نگرانی و با تاکید بر این که بیشتر این اعدام‌ها مربوط به جرایم مواد مخدر بوده، افزود که با این‌حال برخی از اعدام شدگان نیز زندانیان سیاسی و اقلیت‌های قومی بوده‌اند.

این گزارش با واکنش بعضا شدید مقام‌های ایرانی روبه‌رو شد.

گزارش‌های احمد شهید نیز واکنش‌های مشابهی را بر می‌انگیزند. مقام‌های ایرانی آنها را رد می‌کنند و در برخی موارد چهره‌های بین‌المللی را نیز با عناوینی تند مورد انتقادهایی شدید قرار می‌دهند.

برای نمونه جواد لاریجانی، رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران، آقای شهید را «احمق شریر» نامیده است. رئیس قوه قضائیه، صادق لاریجانی، نیز گزارش پیشین او را «دروغین» عنوان کرده بود. علی لاریجانی، دیگر برادر این دو تن و رئیس مجلس ایران، نیز یکی از گزارش‌ها او را «ترویج یاغی‌گری بین‌المللی» نامیده بود.

احمد شهید اجازه ورود به ایران را ندارد و گزارش تازه او از جمله بر پایه مصاحبه با ده‌ها نفر داخل و خارج از ایران و دریافت مکتوبات تنظیم شده است.

او قرار است روز دوشنبه، ۲۶ اسفندماه، درباره گزارش خود از وضعیت حقوق بشر در ایران، در شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو سخنرانی کند.

 


حوزه :
برچسب ها :
 1. سجاد

  سی وجهارسال است که فقط با اعدام در قدرت هستند
  جز زندان وشکنجه واعدام جیزی با خودشان نیاوردند
  ملیونها اواره ملیونها بیکار ملیونها بی خانمان وکارتن خواب وکودکان کار با فکر خمینی یعنی ولایت فقیه ببار نشست
  هزارن گور دسته جمعی درخاواران ها را هم باید اضافه کرد
  در غوض صدها اسداله لاجوردی محمدی کیلانی وخلخالی بابک رنجانی ورفیق دوست ها سعید مرتضوی ها پرورش یافته خامنها ی ومجتبی پسرش میباشد
  بگوئید کدام جناح لعبت است
  بکدام گناه مردم را به جنین چاه بی انتها انداخته وبی خیال نشسته

 2. efshaye bozorge yek haghigahte tarikhy

  این سند دخالت کامل مارکسیست ها ی روسی در ساختار امنیتی -فرهنگی -سیاسی رژیم شاهنشاهی است
  این سند را سایت توده ای هوادار روسیه یعنی پیک نت منتشر کرده که اینروزها یک پا در کفش دولت روحانی دارد و یک سر در حفظ منافع روسیه
  http://www.pyknet.net/1392/01esfand/25/page/edam.php
  پس همه ان افسانه های “کمونیست کشی شاه ” و “میدان دادن به مذهبی ها ” و پیراهن عثمان کردن ان برای توجیه ریشه های انقلاب ۵٧ و تشکیل حکومت جمهوری اسلامی (که بعدا در دو اکران به ولایت فقیه و بعدا به ولایت مطلقه فقیه نزول کرد و امروز وجه نه شرقی خود رآ از دست داده و به حکومت سر سپرده و تحت کنترل کامل روسیه و مجیز گوی پوتین در آمده که حتا حمایت چین را هم در شورای امنیت ندارد !) دروغ ساخته پرداخته رسانه های فارسی زبان خارج کشور که بو دجه آنها از مالیات کشورهای غربی نئو لیبرال دموکراسی تامین می شود ! می باشد . اینها همه از صدقه سر : ارتش روزنامه نگا ران , تحلیل گران , نویسندگان , روشنفکران و سیاسیون مارکسیست روسی گریخته از ایران و آمده به غرب ! است .
  ماموریت اینها زیر نام اوپوزیسیون ! تحکیم پایه های حکومت در خط روسیه است (در حالیکه خود رژیم در خط ضد آمریکایی , ضد اسراییلی قرار دارد). اپوزیسیونی که هوادار روسیه و ضد لیبرال دموکراسی و مسلح به شعارهای عوامفریبانه حمایت از حقوق بشر ! و حقوق خلق ها !( به جز خلق اوکرآ ین و خلق سوریه ) و زبان محلی ( البته در اوکرآ ین زبان تحمیلی استعمارگر اشغالگر یعنی روسیه مهم تر است ) می باشد . هدف نهایی اینها چیزی جز فریب مردم ایران نیست و مجبور کردن ایت الله خامنه ای و رهبران ج ا به ماندن در خط روسیه و یا قبول نتایج مرگبار ان در صورت گردش به سوی امریکا و اسراییل .
  یعنی دقیقا بر عکس ان چیزی که هم ایت الله خامنه ای و رژیمش به ان نیاز دارند تا خود را ازشر سوریه شدن و یا در بهترین حالت اوکراین شدن نجات دهند ! و هم مردم ایران برای گزار از دیکتا تو ری فقیر ساز و بنیان بر کن شبه مارکسیستی روسی (با لعآب مذهبی ) به نظامهایی که بیشتر شبیه دموکراسی های غربی و لیبرال باشند و ضمن توسعه اقتصادی از طریق جلب سرمایه گذاری خارجی و رونق اقتصادی از طریق داشتن رابطه عرفی با کشورهای جهان , جلب توریست , فروش نفت و گاز به بالاترین قیمت عادلانه و جلب سرمایه گذاری و همکاری فنی در استخراج نفت ( خصوصا نفت و گاز شمال و لوله های ترانزیت به اروپا و چین و هند ) از طریق تمرین و ممارست به کار نهادینه کردن دموکراسی و حقوق بشر . یعنی همان کاری که امروز از چین تا برزیل همه انجام میدهند . اما فقط برای ایران و اوکراین حرام مارکسیستی است !

  اینها اپوزیسیون واقعی را اخته کرده و در سانسور و حصر خانگی اطلاعا تی قرار داده اند ولی مشتی بیسواد خودی شان در این رسانه ها به کار تحکیم روسیه سالاری مارکسیستی – پوتینیستی مشغولند . بنی صدر فقط یک نمونه بایکوت شده توسط اینها است .
  اینها دائم ایت الله خامنه ای و رهبران ج ا را میترساندند که دولت امریکا دنبال سرنگونی نظام آنها و حمله به ایران ا ست ! حالا که این دروغشان آشکار شده دنبال این هستند که رهبران ج ا را بترسانند که شما اگر به راه روسیه محور شبه مارکسیستی کره شمالی اتمی نروید امریکا حقوق بشر را به میان می آورد و دولت شما را سا قط میکند ! عوامل ریش دارشان در حکومت مثل علی لاریجانی و توکلی و … هم بنزین به آتش می پاشند !
  گاهی می گویند ایت الله خامنه ای خودش روسی است ! گاهی از روسیه و حق استعماری ان بر کشورهای همسایه و اشغال آنها حمایت میکنند !
  یکی نیست از اینها بپرسد
  اگر ایت الله خامنه ای روسی است
  شما ها که اپوزیسیون هستید چرا روسی ترید ؟
  از استعمار نوی پوتین و اشغال و تجاوز روسیه چرا حمایت میکنید ؟ اقلا خامنه ای سکوت کرده ولی علنا دفاع نمی کند مثل شما ؟
  آنطرف عده ای دیگر از شما میگویند ایت الله و تندروها و … اسراییلی هستند !
  بالاخره ما نفهمیدم
  این حکومت آمریکایی است ؟ یا روسی ؟
  اما فهمیدیم که شما اپوزیسون قلابی با پول و بودجه امریکا به کار تبلیغ روسیه و حفاظت از منافع روسیه در همه جا از ایران و اوکراین تا برزیل و مصر و شیلی و کوبا مشغولید
  راه حل طبیعی کشور ما این است که در شرایطی که اکثر اعراب به دنبال تشکیل یک اتحاد سنی علیه ایران و عراق هستند , هر چه زودتر با چرخش به سوی هم پیمانان قبلی در سنتو پیوسته و اسراییل را به رسمیت بشناسیم .
  محور طبیعی ترکیه – عراق – ایران حو ل اتحاد با امریکا باید فورا شکل بگیرد و گرنه سلفی گرایان از عربستان تا مصر با کشیدن پاکستان به سوی خود یک جهنم جنگ های مذهبی راه خواهند انداخت که سوریه و عراق پیش ان هیچ باشند .
  فقط مستند نفرت پراکنان مذهبی ( شیعی و سنی ) را در بی بی سی انگلیسی ببینید . جنگ شیعه و سنی قرار است جای جنگ اعراب و اسراییل بنشیند ( علت آنهم حمایت ج ا از اسد جنایت کار است ). روس ها در این میان به غارتگری و منافع و حرص و ولع بی پایان خود به کشور گشایی و استعمار به چیز دیگری نمی اندیشند
  چپ روسی جنگ های مذهبی را به پا ی امریکا می نویسد در حالیکه امریکا بزرگترین خدمت را به مردم ایران و کویت و امنیت جهانی کرد که ان دیوانه را نا بود کرد . اگر او بود الان با عربستان و مصر ریشه ایران را میزدند و کل خا ور میانه الان در آتش بود . پوتین هم انحصاری نفت و گازش را سه لا پهنا می فروخت به چین و آلمان !
  من امیدوارم که سایت پیک نت زوایای تاریک دیگری از فراماسونری مارکسیست های روسی در حکمت ج ا را هم فاش کند
  از سایت توده ای پیک نت برای باز کردن تاریخ نفوذ توده ایها به تشکیلات شاه و منحرف کردن ان به سمت نظام تک حزبی ( شبیه سازی روسی – مارکسیستی برای آماده سازی کودتا ) متشکریم . تا پایان کار پوتین در ایران و شکست کامل اوراسیا یک افشاگری دیگر بیشتر نمانده !
  افشا ی نفوذ دوگانه مارکسیسم روسی به همه سیستم امنیتی – نظامی -فرهنگی رژیم و اپوزیسیون رژیم !
  مها ر دوگانه روسی !
  http://www.roozonline.com/persian/opinion/opinion-article/archive/2014/march/16/article/-83164aa2f6.html
  https://khodnevis.org/article/56083

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.