دوشنبه 16th سپتامبر 2013 , ساعت: 12:09کد مطلب : 51641 نسخه قابل چاپ
صعود قله 5167 متری آرارات با هدف حفظ محیط زیست

گروه کوهنوردی دوستان زمین در آرارات ترکیه رکورد زدند

گروه کوهنوردی دوستان زمین در آرارات ترکیه رکورد زدند.

به گزارش سایت ملی-مذهبی دو نفر از کوهنوردان انجمن دوستان زمین همدان یازدهم شهریورماه در یک برنامه سرعتی قله آرارات ترکیه را با زمان ۲ ساعت و۳۲ دقیقه صعود کردند .

قله آرارات در بین مرز کشورهای ایران ترکیه و ارمنستان وبه ارتفاع ۵۱۶۷متر مانند یک آتشفشان خاموش است .این قله در تمام ایام سال پوشیده از برف است. بالاترین رکورد سرعتی به این قله پیش از این ۲ساعت و۴۵دقیقه توسط یک گروه ایرانی بود که محمد اسدی و محمود بیات این بار با ۱۳دقیقه اختلاف توانستند این موفقیت را به نام کشور ایران ثبت کنند.

این دو کوهنورد یک روز پس از این صعود موفق ،در یک گروه ۱۷ نفری برای بار دوم این قله را به صورت معمولی (نرمال) صعود کردند.

محمداسدی درباره این صعود گفت:برنامه حدود ۲روز از تاریخ۱۱ شهریور طول کشید و برنامه صعود برای بار اول سرعتی و در فردای همان روز صعود ی نرمال با گروهی ازکوهنوردان تهران داشتیم. ما از مدتها قبل درکوههای همدان تمرین سرعتی داشتم تا بتوانیم آمادگی لازم را بدست بیآوریم. تعداد همراهان ۱۷ نفر بود که فقط دو نفر از همدان برای صعود سرعتی حضور اقدام کردیم .

گروه کوهنوردی دوستان زمین همدان به سرپرستی محمد اسدی هردوهفته یک بار برنامه کوهنوردی و کوهپیمایی را در داخل کشور اجرا می کند. محمد اسدی در این باره گفت :هدف از اجرای برنامه برافراشتن پرچم ایران عزیزمان با رکورد جدید سرعتی و بااهداف محیط زیستی که مهمترین دلمشغولی ماست.در برنامه های داخلی که دوستان زمین که هر دو هفته یک باراجرا می کنند به پاکسازی طبیعت و ارتفاعات همدان می پردازیم . قصد ما آشتی دادن هموطنان عزیز با زمین و حفظ محیط زیست است این کوهنورد گفت:متاسفانه طبیعت کشور ما از این نظر وضعیت خوبی ندارد وبرخی از هم میهنان رعایت نمی کنند . اطلاع رسانی و آموزش به هر شیوه ای می تواند در بازداری از تخریب محیط زیست مفید باشد و ماامیدواریم روزی برسد که همه شهروندان عزیز هیچ گاه زباله ای را در طبیعت جا نگذارند وهر کس به سهم خود دوستدار طبیعت باشد.

سرپرست گروه کوهنوردی دوستان زمین در مورد برنامه های بعدی گروه گفت :برنامه بعدی قله ۶۰۰۰ هزارمتری است. در مورد ورزش کوهنوردی و صعود سرعتی باید گفت ، همه عزیزان می توانند با تمرین وآمادگی جسمانی بالا و تجهیزات به صعود چنین قله هایی دست پیدا کنند .

 


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.