پنج‌شنبه 5th سپتامبر 2013 , ساعت: 04:09کد مطلب : 51022 نسخه قابل چاپ

کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا طرح حمله به سوریه را تصویب کرد

کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا اقدام نظامی علیه سوریه در واکنش به آنچه دولت ایالات متحده می گوید استفاده دولت این کشور از سلاح های شیمیایی است را تصویب کرده است.

به گزارش بی بی سی این کمیته با ۱۰ رای موافق در مقابل هفت رای مخالف این طرح را به صحن مجلس سنا فرستاد که احتمالا هفته آینده به رای گذاشته خواهد شد.

این طرح درحالی در کمیته روابط خارجی تصویب شد که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا برای جلب حمایت بین المللی از اقدام تنبیهی نظامی علیه حکومت سوریه می کوشد.

این طرح استفاده محدود از نیروی نظامی در سوریه را برای ۹۰ روز مجاز می کند، اما اجازه پیاده کردن نیروهای آمریکایی در خاک سوریه را نمی دهد.

علیرغم رای روز چهارشنبه سرنوشت این طرح در صحن سنا معلوم نیست.

براساس بررسی شبکه ای بی سی، تاکنون فقط ۲۱ سناتور گفته اند که احتمالا از این قطعنامه حمایت خواهند کرد.

سیزده نفر از آنها گفته اند که احتمالا با قطعنامه مخالفت خواهند کرد و ۶۶ سناتور هنوز تصمیم نگرفته اند یا رای آنها معلوم نیست.

با این حال انتظار می رود که این آمارها با تغییر عبارت بندی قطعنامه تغییر کند. به علاوه فشار کاخ سفید و متحدان آن در کنگره هم احتمالا بر نحوه آرای سناتورها موثر خواهد بود.

رای گیری روز چهارشنبه در کمیته روابط خارجی سنا پس از شهادت جان کری وزیر خارجه، چاک هیگل وزیر دفاع و ژنرال مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک انجام شد.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا در آن نشست در روز سه شنبه هشدار داد که با اقدام نکردن علیه سوریه “پیام خطرناکی” به ایران و کره شمالی خواهد فرستاد.

چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا هم در اظهار نظری مشابه در همان جلسه گفت اگر آمریکا به سوریه حمله نکند در مصاف با ایران در ارتباط با برنامه هسته ای این کشور ضعیف به نظر خواهد آمد.

 


حوزه :
  1. محمد دانش پور

    اصلا بحث بمب های شیمیائی نیست بمب شیمیائی یک بهانه است امریکا در فکر باز افرینی خاورمیانه جدیدیست واین جنگ تازه اغازش است وته ندارد اگر ارایش نظامی امریکا را ببینی به عمق این جنگ پی خواهی برد امریکا در صدد گسترش و مجکم تر کردن هزمونی خود در خاور میانه است تمام کشور هائی که به شکلی با هزمونی امریکا مسئله دارند در این جنگ خواهند بود بعد از سوریه نوبت ایران خواهد بود قتل عام مجاهدین در این رابطه معنی دارد توهم مجاهدین در این قتل عام که توسط همکاری امریکا با ملا ها ومالکی انجام شد درواقعه هم دستی ملا ها با امریکاست این توهم خواهد ریخت دیگر مجاهدین با پر چم مصدق برای امریکا جاسوسی نخواهند کرد این قتل عام تمام کادر رهبری مجاهدین را نا بود کرد سیاست راست رجوی نسبت به امپریالیسم امریکا یک سر این قتل عام بود مجاهدین بایستی قبل از جنگ صدام با امریکا از عراق به اروپا عقب نشینی می کردند توهم رجوی به غرب عامل این قتل عام بود سوریه نا بود خواهد شد ملا ها اگر تسلیم نشوند بلا شرط بازنده خواهند بود اگر تسلیم هم شوند باز بازنده هستند دوران جدیدی در حال نضج گرفتن است

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.