سه‌شنبه 7th می 2013 , ساعت: 10:05کد مطلب : 43349 نسخه قابل چاپ

کره شمالی موشک هایش را از منطقه سواحل شرقی خارج کرد

یک مقام آمریکایی می گوید که کره شمالی دو موشک میان برد را از محل پرتاب آنها در سواحل شرقی این کشور خارج کرده که می تواند گامی در جهت کاستن از تنش در بحران شبه جزیره کره باشد.بنابه گزارش ها پیونگ یانگ ماه گذشته برای پرتاب موشک از این ناحیه آماده شده بود.این کشور برخی اهداف مشخص در آمریکا و کره جنوبی را تهدید به حمله کرده بود.

به گزارش بی‌بی سی،این تهدیدها پس از وضع تحریم های تازه سازمان ملل علیه کره شمالی در ماه مارس پس از سومین آزمایش اتمی آن کشور که در ماه فوریه انجام شد صورت گرفت.

کره شمالی همچنین از مانورهای مشترک نظامی گسترده کره جنوبی و آمریکا که یک هفته قبل تمام شد خشمگین است.

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی گزارش می دهد که رشته تازه ای از رزمایش های مشترک ضدزیردریایی روز یکشنبه شروع شد و تا جمعه ادامه خواهد داشت.

 

موشک های میان برد

 

یک مقام دفاعی آمریکا به خبرگزاری فرانسه گفته موشک های نوع موسودان هر لحظه آماده پرتاب بود اما کره شمالی اکنون آنها را جابجاکرده است.

در همین حال جورج لیتل سخنگوی پنتاگون که از اظهار نظر مستقیم درباره این موشک ها خودداری کرد به خبرنگاران گفت: “آنچه اخیرا دیده ایم وقفه در اقدامات تحریک آمیز است.”

و من فکر می کنم که این به وضوح برای تلاش ها در جهت اطمینان از صلح و ثبات در شبه جزیره کره مفید است.”

کره شمالی موشک های میان برد موسودان را در سال ۲۰۱۰ در جریان یک رژه نظامی رونمایی کرد اما در آن زمان هنوز آنها را آزمایش نکرده بود.

کره جنوبی ماه گذشته وضعیت اضطراری را تا حد بسیار خطرناک بالا برد و آن زمانی بود که نشانه هایی از آماده شدن شمال برای انجام یک آزمایش موشکی ظاهر شد.

به گفته منابع آگاه در دولت آمریکا و کره جنوبی، حداقل یک موشک بالستیک با بردی سه هزار کیلومتری سوختگیری و آماده پرتاب شده بود.

پرتاب آزمایشی چنین موشکی ناقض قطعنامه شماره ۱۷۱۸ شورای امنیت سازمان ملل خواهد بود که تصریح می کند کره شمالی دیگر نباید دست به آزمایش هسته ای یا آزمایش موشک های بالستیک بزند.”

از زمان وضع تحریم های تازه سازمان ملل، پیونگ یانگ تهدید به استفاده از سلاح های اتمی کرده و گفته است که یک راکتور اتمی را دوباره فعال خواهد کرد.


برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.