یکشنبه 30th سپتامبر 2012 , ساعت: 03:09کد مطلب : 24991 نسخه قابل چاپ

کاهش ۶۷ درصدی واردات نفتی ژاپن از ایران در ماه اوت

ژاپن می‌گوید واردات نفت این کشور از جمهوری اسلامی در ماه اوت سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته نزدیک به ۶۷ درصد کاهش داشته است. واردات نفتی ژاپن از ایران در ماه ژوئیه نیز به صفر رسیده بود.

به گزارش رادیو فردا به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت بازرگانی ژاپن روز جمعه، ۷ مهرماه، اعلام کرد که واردات نفتی این کشور از ایران در ماه اوت، «۱۰۱ هزار و ۳۰۵ بشکه در روز» بوده است که به گفته این وزارتخانه به منزله کاهش «۶۶.۸ درصدی» آن نسبت به ماه اوت سال ۲۰۱۱ بوده است.

در عین حال مدیر «انجمن نفت ژاپن» می‌گوید این کشور قصد دارد برای ماه‌های آتی سال ۲۰۱۲، واردات نفت از ایران را نسبت به مدت مشابه سال گذشته، «حدود ۳۰ درصد» کاهش دهد.

به دنبال تحریم‌های نفتی آمریکا و اتحادیه اروپا، ژاپن به همراه دیگر خریداران عمده نفت ایران، واردات نفت از جمهوری اسلامی را کاهش دادند.

خریداران ژاپنی نفت ایران اوایل ماه ژوئن خرید نفت از جمهوری اسلامی را متوقف کردند تا آخرین خریدهای نفتی آنان تا اوایل ماه ژوئیه و پیش از اجرایی شدن تحریم‌های اتحادیه اروپا به ژاپن برسد. عدم تعلق گرفتن بیمه به نفتکش‌های حامل نفت ایران، از جمله بندهای تحریم‌های اتحادیه اروپا است.

متعاقب این اقدام، در ماه ژوئیه، واردات نفتی ژاپن از جمهوری اسلامی برای اولین بار در سه دهه گذشته به صفر رسید.

بر اساس داده‌های وزارت بازرگانی ژاپن، رویترز ارزیابی کرده است که در مجموع واردات نفتی ژاپن از ایران در هشت ماه اول سال ۲۰۱۲ نسبت به همین مدت در سال پیش، «۴۲ درصد» کاهش داشته است.


  1. در حالی که آمار های جهانی از انباشت نفت صادراتی جمهوری اسلامی در نفت کش ها خبر می دهد، وزیر نفت تلنبار شدن نفت بدون مشتری ایران را انکار کرده است. از سوی دیگر با وجودی که جمهوری اسلامی ادعا می کرد، هند تمایلی به کاهش واردات نفت از جمهوری اسلامی ندارد، دهلی نو اعلام کرد یازده درصد از حجم نفت وارداتی خود از تهران را کاهش خواهد داد.

  2. حامد

    نجات مسلمانان جهان از یوغ استکبار پیش کشمان ، با کم شدن میزان صدور نفت و به تبع آن از دست دادن بازار ، که به دست آوردن دو باره آن هم ، اگر ممکن باشد ، سالها زمان نیاز دارد ، به زودی مجبور میشویم برای تهیه هزینه سفر رئیس جمهورمان به نیو یورک هم ، مانند شاهان قاجار ، گمرک یا چیز دیگری را نزد همین استکبار گرو بگذاریم . به این میگویند بصیرت .

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.