پنج‌شنبه 19th آوریل 2012 , ساعت: 09:04کد مطلب : 6163 نسخه قابل چاپ
رویترز اعلام کرد:

ژاپن ۷۷درصد واردات نفت از ایران را کاهش داد

منابع بارزگانی و صنعتی در ژاپن می‌گویند، این کشور واردات نفت خود از ایران را به‌صورت ناگهانی تا ۷۷ درصد کاهش داده است .همچنین دیگر گزارش‌ها حاکی است که تایوان و کشورهای اروپایی واردات نفت از ایران را کاهش داده‌اند.

به گزارش رادیو فردا، یک منبع بازرگانی روز چهارشنبه، ۱۸ آوریل، به خبرگزاری رویترز گف است که ژاپن خرید نفت ایران را بخاطر رعایت تحریمهای غرب علیه این کشور، در ماه جاری، نسبت به دو ماه گذشته تا نزدیک به ۸۰ درصد هم کاهش خواهد داد. این میزان کاهش واردات نفت ژاپن از ایران، معادل روزانه ۲۵۰ هزار بشکه است.

به گزارش رویترز، اقدام ژاپن، کشوری که در لیست چهار مشتری عمده نفت ایران در آسیا است، درحالی انجام شده که تحریم‌های روزافزون غرب مشکلات پرداخت پول، بارگیری، حمل و بیمه نفت ایران را پیچیده تر کرده است.

این منبع بازرگانی که نخواسته نامی از وی برده شود به خبرگزاری رویترز گفته است که ژاپن برای ماه جاری تنها خرید روزانه ۷۵ هزار بشکه نفت از ایران را در برنامه دارد، درحالی که تا دو ماه پیش روزانه تا سقف ۳۲۳ هزار بشکه نفت خام از ایران وارد می‌کرد.

ژاپن در ماه ژانویه مجموعا ۱۲۲ میلیون بشکه نفت خام وارد کرده است، ۴۱ میلیون بشکه نفت از عربستان و ۲۶ میلیون از امارات. ایران، سومین تامین کننده عمده نفت این کشور در ماه ژانویه ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت به ژاپن فروخته است. این درحالی است که طبق گزارش رویترز، شرکت‌های عمده نفتی ژاپن در ماه آوریل، فقط خرید ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه نفت از ایران را در نظر دارند که طی این ماه و ماه آینده تحویل خواهند گرفت.

از سویی دیگر رییس شرکت نفت دولتی تایوان، سی‌پی‌سی، نیز روز چهارشنبه گفته است: این شرکت واردات نفت از ایران را کاهش داده و در راستای پیروی از برنامه تحریم های امریکا علیه ایران در خصوص زمان قطع کامل واردات تصمیم گیری خواهد کرد.

اخیرا خبرگزاری رویترز با استناد به آمار گمرکی ژاپن، چین و کره جنوبی گزارش داده بود که این سه کشور تا اول ماه آوریل خرید نفت از ایران را مجموعا ۲۲ درصد کاهش داده اند.

گروه تحقیقات انرژی «جی پی مورگان» اوایل ماه آوریل در گزارشی اعلام کرد که احتمالا تولید نفت ایران به خاطر کاهش حجم واردات نفت ایران توسط مشتریان این کشور، در اوائل تابستان با کاهش یک میلیون بشکه‌ای در روز روبرو خواهد شد.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.