پنج‌شنبه 5th جولای 2012 , ساعت: 07:07کد مطلب : 15218 نسخه قابل چاپ
به دلیل تحریم های اتحادیه اروپا:

ژاپن در ماه میلادی جاری نفت از ایران وارد نمی‌کند

به دلیل ممنوعیت بیمه نفتکش‌های حامل نفت ایران که از سوی اتحادیه اروپا به اجرا درآمده است، شرکت‌های ژاپنی از بیم ضرر دیدن در ماه جاری (ژوئیه) نفت خام ایران را وارد نمی‌کنند.

به گزارش رادیو زمانه، چند منبع دولتی و صنعتی ژاپن روز گذشته، چهارشنبه چهار ژوئیه اعلام کردند ژاپن نیز به مانند کره جنوبی در سراسر ماه ژوئیه واردات نفت ایران را به طور کلی متوقف می‌کند.

این اقدام به دلیل تحریم‌هایی صورت گرفته است که اتحادیه اروپا روز یکشنبه علیه ایران وضع کرد. این تحریم‌ها با هدف قطع درآمد نفتی ایران و مجبور کردن دولت این کشور به متوقف ساختن برنامه هسته‌ای‌اش انجام شد.

این موضوع برای ایران در ماه ژوئیه هزینه‌های زیادی خواهد داشت چرا که ژاپن و کره جنوبی در ماه مه در مجموع روزانه ۲۵۶ هزار بشکه نفت خام از این کشور وارد می‌کردند که بر اساس قیمت امروزی نفت، به معنای بیش از ۷۵۰ میلیون دلار درآمد برای ایران بود.

یک مقام دولتی ژاپن با شرط مخفی ماندن هویت‌اش به رویترز گفت: “ما مطلع شده‌ایم که در ماه ژوئیه وارداتی از ایران نخواهیم داشت.”

چین نیز که بزرگ‌ترین خریدار نفت ایران به‌شمار می‌رود به دلیل این‌که در مورد کرایه حمل بار با شرکت کشتیرانی ایران اختلاف‌هایی پیدا کرده است، احتمالأ در ماه ژوئیه واردات نفت خام خود از این کشور را کاهش خواهد داد.

اتحادیه اروپا با اجرای ممنوعیت بیمه نفتکش‌های حامل نفت خام ایران، شرکت‌های بیمه اروپایی را از بیمه کردن این نفتکش‌ها بازداشته است.

ناظران صنعتی بر این باورند که نتایج این اقدام اتحادیه اروپا ثابت می‌کند این شدیدترین تحریمی است که غرب تاکنون علیه ایران وضع کرده است.

دولت ژاپن در ماه گذشته توافق کرده بود که خود وارد عمل شود و بیمه نفتکش‌هایی را که نفت خام ایران را به ژاپن حمل می‌کنند حداکثر تا هفت میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار پوشش دهد تا تجارت نفت میان ایران و ژاپن برقرار بماند.

ژاپن که سومین خریدار بزرگ نفت ایران محسوب می‌شود، در اوایل ماه ژوئن بار زدن نفت خام ایران را متوقف کرد تا در ماه ژوئیه محموله‌ای از ایران به ژاپن نرسد. محموله‌های بعدی در اواخر ماه ژوئیه در ایران بار زده می‌شوند تا با توجه به مدت سفر، در اواسط ماه اوت به ژاپن برسند.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.