سه‌شنبه 21st ژانویه 2014 , ساعت: 09:01کد مطلب : 58399 نسخه قابل چاپ

ژاپن بیمه نفتکش‌های حامل نفت ایران را از سر گرفت

همزمان با تعلیق برخی تحریم‌های اروپا و آمریکا علیه ایران، ژاپن اعلام کرده است که بیمه نفتکش‌های حامل نفت ایران را از سر گرفته است.

خبرگزاری رویترز روز سه شنبه، اول بهمن ماه، از قول مقامات ژاپن گزارش داد که شرکت‌های بیمه حمایت و جبران خسارت (پی اند آی) این کشور پوشش بیمه‌ای نفتکش‌های حامل نفت ایران را دوباره انجام می‌دهد.

به گزارش رادیو فردا ژاپن از اواسط سال ۲۰۱۲ که تحریم‌های نفتی، بانکی و بیمه‌ای اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران اعمال شد، پوشش بیمه حمایت و جبران خسارت برای نفتکش‌های حامل نفت ایران را متوقف کرد.

بیمه حمایت و جبران خسارت که شامل پوشش بیمه‌ای حوادث جانی و مالی، از جمله نشت نفت به دریاها است که بدون این بیمه هیچ کشوری به نفتکش‌ها اجازه تردد یا لنگر انداختن در آب‌های خود را نمی‌دهد.

شرکت بیمه حمایت و جبران خسارت ژاپن، عضو کلوپ بین‌المللی بیمه حمایت و جبران خسارت است. این کلوپ که بیمه‌نامه ۹۰ درصد از کشتی‌های جهان را پوشش می‌دهد، همکاری با ایران را از اواسط سال ۲۰۱۲ قطع کرد.

یکی از تحریم‌هایی که اتحادیه اروپا روز دوشنبه به حالت تعویق در آورد، بیمه کشتی‌های حامل نفت ایران بود.

رویترز می‌نویسد که کلوپ بین‌المللی بیمه حمایت و جبران خسارت برای تانکرهای حامل نفت ایران پوشش بیمه‌ای ۷.۶ میلیارد دلاری برای هر نفتکش را که شامل یک میلیارد دلار بیمه حوادث نشت نفت می‌شود، دوباره از سر گرفت.

ژاپن بعد از تحریم‌های بیمه‌ای علیه ایران، ۲۳ خرداد سال ۹۱ مجبور شد بودجه‌ای ۷.۶ میلیارد دلاری برای پوشش بیمه‌ای نفتکش‌های حامل نفت ایران به ژاپن تصویب کند، اما از روز دوشنبه، مشتریان نفتی ایران در ژاپن مجبور به اتکا به منابع محلی برای بیمه نفت ایران نیستند.

پارلمان ژاپن در پایان سال مالی جاری، ماه مارس، دوباره موضوع تمدید یا عدم تمدید بودجه یکساله ۷.۶ میلیارد دلاری برای نفتکش‌های حامل نفت ایران را بررسی خواهد کرد.

رویترز می‌نویسد که مشتریان نفتی ایران در ژاپن به شدت از بابت مشکل بیمه نفتکش‌های حامل نفت ایران دچار زیان شدند. این کشور در سال ۲۰۱۲ نسبت به سال قبل آن، واردات نفت از ایران را تا ۴۰ درصد کاهش داد.

بر اساس آخرین آمار گمرکی ژاپن، این کشور خرید نفت از ایران را طی ماه ژانویه دوباره تا ۴.۶ درصد کاهش داده است.

ژاپن سال ۲۰۱۱ روزانه مشتری ۳۱۳ هزار و ۴۸۰ بشکه نفت ایران بود. دیگر مشتریان نفتی ایران مانند چین، هند و کره جنوبی نیز با اتکا به شرکت‌های بیمه ایرانی واردات نفت از ایران را ادامه داده‌اند.

صادرات نفت و میعانات گازی ایران که قبل از تحریم‎‌های غرب حدود ۲.۵ میلیون بشکه در روز بود، هم اینکه به یک میلیون بشکه کاهش یافته است، اما آمریکا روز دوشنبه، سی‌ام دی، اعلام کرد که مشتریان نفتی ایران را برای کاهش هر چه بیشتر واردات نفت ایران برای یک دوره شش ماهه تحت فشار قرار نخواهد داد.

با وجود اینکه تحریم بیمه نفتکش‌های حامل نفت ایران لغو شده و آمریکا نیز اجازه داده تا مشتریان نفتی ایران در سطح کنونی واردات نفت از ایران را ادامه دهند، وزارت نفت جمهوری اسلامی به افزایش صادرات نفت خام امیدی ندارد.

سید محسن قمصری مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران روز سه‌شنبه، اول بهمن ماه، در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر با تاکید بر اینکه لغو تحریم بیمه کمکی به افزایش صادرات نفت ایران نمی‌کند، اعلام کرد که در صورت لغو کامل تحریم‌ها، امکان افزایش صادرات نفت فراهم می‌شود.

وی با یادآوری اینکه در شرایط فعلی صادرات نفت خام ایران بین ۹۰۰ هزار تا بیش از یک میلیون بشکه در روز نوسان دارد، گفت: با لغو این تحریم نمی‌توان انتظار داشت که صادرات نفت ایران در کوتاه مدت افزایش قابل توجهی پیدا کند.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.