دوشنبه 8th دسامبر 2014 , ساعت: 03:12کد مطلب : 70716 نسخه قابل چاپ
فرمانده پدافند هوایی ارتش ایران:

چند ماه پیش ۱۰۸ عضو ناتو را دستگیر کردیم

سرتیپ فرزاد اسماعیلی، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش ایران می‌گوید که مدتی قبل شماری از نظامیان عضو ناتو که با یک هواپیما قصد عبور از آسمان ایران را داشتند، در بندرعباس “بازداشت” شدند.

خبرگزاری تسنیم از مشهد گزارش داده که آقای اسماعیلی در مراسمی گفته است، هواپیمای نیروهای ناتو “با تهدید موشکی در بندرعباس مجبور به فرود شده‌ و ۱۰۸ سرنشین نظامی آن بازداشت شدند.”

پیش‌تر در شهریورماه گذشته، دولت آمریکا تایید کرده بود که یک هواپیمای اماراتی که در اجاره نیروهای ائتلاف بین‌المللی تحت‌رهبری این کشور در افغانستان بوده، بر خلاف برنامه در بندرعباس فرود آمده و ساعاتی بعد پروازش را از سر گرفته و به دوبی رفته است.

آن زمان روزنامه واشنگتن پست، چاپ آمریکا، به نقل از بعضی مقام‌های آمریکایی، فرود اجباری را تکذیب کرده‌ و گفته‌ بود که هواپیما به دلیل نداشتن سوخت کافی به میل خود در خاک ایران فرود آمده است. اینجا بیشتر بخوانید.

اما فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش ایران می‌گوید: “چند ماه قبل سیستم پدافند هوایی ما یک هواپیمای آیساف را که در افغانستان ‘جنایت’ می‌کرد، شناسایی کرد. این هواپیما روی مرز، خود را هواپیمای مسافربری معرفی می‌کرد.”

آقای اسماعیلی افزوده است: “ما به این هواپیما اجازه ورود به کشور دادیم و زمانی که به نقطه‌ای رسید که مطمئن شدیم، به آن اجازه خروج ندادیم. به این هواپیما دستور فرود داده شد اما در ابتدا قبول نکرد ولی نهایتا با تهدید موشک در بندرعباس نشست.”

فرمانده پدافند هوایی خاتم‌الانبیا درباره خودداری این هواپیما از فرود در خاک ایران گفته است: “ما به جز ولایت از کسی دستور نمی‌گیریم.”

‘اخطار به هواپیمای جاسوسی آمریکا’

آقای اسماعیلی در بخش دیگری از گفته‌هایش به اخطار ارتش به یک هواپیمای جاسوسی آمریکا اشاره کرده و گفته است، هفته گذشته یک هواپیمای جاسوسی یو-۲ در آسمان ایران شناسایی شد.

به گفته این فرمانده ارتش، هواپیمای جاسوسی بعد از گرفتن اخطار، آسمان ایران را ترک کرد.

او که درباره توانایی‌های نظامی ایران در کنترل سیستم پدافند هوایی توضیح می‌داد، درباره بازداشت عبدالمالک ریگی، رهبر گروه جندالله در اسفند ۱۳۸۸ گفت، خلبان هواپیمای حامل آقای ریگی که از دوبی عازم قرقیزستان بود، گفته بود، “شما حق نشاندن پرواز من را ندارید” اما ایران او را مجبور به فرود کرد.

پیش‎‌تر هم گفته شده بود که هواپیماهای نظامی ایران، آن زمان هواپیمای خطوط هوایی قرقیزستان را وادار به فرود اجباری کردند.

فرزاد اسماعیلی، فرمانده پدافند هوایی ایران موسوم به پدافند هوایی ‘خاتم‌الانبیا’ بهمن ۱۳۸۹ با حکم رهبر ایران به این سمت منصوب شد.

پدافند هوایی خاتم الانبیا مرکز اصلی دفاع هوایی ایران است و حفاظت از قلمرو هوایی کشور را بر عهده دارد.

0

حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.