پنج‌شنبه 17th ژانویه 2013 , ساعت: 11:01کد مطلب : 34485 نسخه قابل چاپ
بیانیه شورای هماهنگی راه سبز امید در اعتراض به زیر پا گذاشتن اصل ۱۵ قانون اساسی

چرا حاکمان اقتدارگرا بر اقدامات تحریک‌آمیز و نقض حقوق قومیت‌ها اصرار دارند؟

شورای هماهنگی راه سبز امید با صدور بیانیه ای، در اعتراض به ممنوعیت استفاده از زبان کردی در مدارس تاکید کرد: این‌گونه اعمال، مخالف با موازین حقوق بشر، اصول قانون اساسی، تعهدات بین‌المللی کشور و خواست و اراده‌ی اکثریت ایرانیان از هر قوم، زبان و مذهب است؛ اعمالی که بی‌گمان موجب تضعیف همبستگی و وحدت ملی و منافع ملک و ملت ایران است.

به گزارش کلمه، شورای هماهنگی با ابراز تأسف از مورد خدشه قرار گرفتن اصل پانزدهم قانون اساسی، اصلی که به موجب “آن استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‌های گروهی و تدریس ادبیات آنها درمدارس در, کنار زبان فارسی آزاد است” تصریح کرده است: اقتدارگرایان حاکم با صدور بخشنامه (بخشنامه مورخ ۹ دی ۱۳۹۱ اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه مبنی بر ممنوعیت استفاده از زبان کردی در مدارس)، دستگاه‌های اجرایی را به نقض آن فرامی‌خوانند. این درحالی است که حفظ و تقویت امنیت و وحدت ملی کشور و پایداری تمامیت ارضی ایران مستلزم تحقق حقوق بنیادین تمامی شهروندان و شناسایی و تضمین حقوق همه‌ی اقوام و اقلیت‌های قومی، زبانی و مذهبی است.

 

متن کامل بیانیه شورای هماهنگی راه سبز امید به شرح زیر است:

 

به‌نام خدا

 

هموطنان عزیز و آگاه

 

بار دیگر شاهد عدول اقتدارگرایان از تعهد ملی و سوگند دینی ای هستیم که هنگام در اختیار گرفتن قدرت در مورد اجرای قانون اساسی و تعهد به آن ابراز داشتند. قانون اساسی با وجود کاستی‌ها و اشکالات متعدد، میثاق ملی کشور محسوب می‌شود، اما قانون‌گریزان و آزادی‌ستیزان به گونه‌ای مکرر، از تمکین به مفاد و روح آن پرهیز کرده‌اند. اقتدارگرایان، اصولی از این قانون را که به حقوق ملت مربوط می‌شود تعطیل کرده‌اند و تنها به بخش‌هایی از آن اتکا می‌کنند که می تواند در اعمال و بسط قدرت غیرپاسخگوی آنان مورد سوءاستفاده قرار گیرد. اصرار همراهان صبور، سرفراز و در بند جنبش سبز بر اجرای بدون تنازل قانون اساسی ناظر به پیشگیری از همین سوء استفاده ها و لزوم رعایت فصل سوم میثاق ملی (حقوق ملت) و تفسیر و اجرای متوازن قانون اساسی است.

 

با کمال تأسف، بار دیگر، و به شکلی علنی، تحقق اصل پانزدهم قانون اساسی مورد خدشه قرار گرفته است؛ اصلی که به موجب “آن استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‌های گروهی و تدریس ادبیات آنها درمدارس در, کنار زبان فارسی آزاد است”؛ اما اقتدارگرایان حاکم با صدور بخشنامه( بخشنامه مورخ ۹ دی ۱۳۹۱ اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه مبنی بر ممنوعیت استفاده از زبان کردی در مدارس)، دستگاه‌های اجرایی را به نقض آن فرامی‌خوانند. این درحالی است که حفظ و تقویت امنیت و وحدت ملی کشور و پایداری تمامیت ارضی ایران مستلزم تحقق حقوق بنیادین تمامی شهروندان و شناسایی و تضمین حقوق همه‌ی اقوام و اقلیت‌های قومی، زبانی و مذهبی است.

 

بر این اساس و مبتنی بر منشور راه سبز امید، ضمن تقبیح اصرار حاکمان اقتدارگرا بر نقض حقوق قومیت‌ها و اقدامات تحریک آمیز در ممنوعیت استفاده از زبان قومی در مدارس، بار دیگر تاکید می‌کنیم که این‌گونه اعمال، مخالف با موازین حقوق بشر، اصول قانون اساسی، تعهدات بین‌المللی کشور و خواست و اراده‌ی اکثریت ایرانیان از هر قوم، زبان و مذهب است؛ اعمالی که بی‌گمان موجب تضعیف همبستگی و وحدت ملی و منافع ملک و ملت ایران است.

 

شورای هماهنگی راه سبز امید

 

۲۶ دی ۱۳۹۱

0

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.