پنج‌شنبه 12th آوریل 2012 , ساعت: 03:04کد مطلب : 5245 نسخه قابل چاپ
دوواره آسمان دیل پورابو

پیکر استاد پوررضا در قطعه هنرمندان رشت آرام گرفت

پیکر استاد فریدون پوررضا موسیقی‌دان و خواننده گیلانی که روز چهارشنبه براثر مشکل ریوی و بیماری تنفسی در منزل خود در گذشت،‌ صبح امروز تشییع و در قطعه هنرمندان رشت آرام گرفت.

مراسم تشییع پیکر این هنرمند با حضور جمعی از شاگردان او، نویسندگان و شعرای گیلان برگزار شد. قرار بود این مراسم روز جمعه برگزار شود.

فریدون پوررضا در سوم مهرماه ۱۳۱۱ در لشت نشا متولد شد، او از استادان آوازی چون یونس دردشتی و غلامحسین بنان آواز ایرانی را آموخت و در سال۱۳۳۳ کار تعزیه را به همراه علی به‌کیش آغاز کرد.

شش سال بعد در آزمون خوانندگی رادیو گیلان رتبه اول را کسب کرد و به طور رسمی به عنوان خواننده آغاز به کار کرد.

این هنرمند از اردیبهشت ۱۳۵۰ همکاری با تلویزیون را آغاز کرد و در همان سال به عنوان پژوهشگر آواهای بومی و با همراهی مشاهیر فرهنگی و هنری ایران همچون سیمین دانشور، محیط طباطبایی، ‌منوچهر آتشی ‌،ایرج افشار و دیگر استادان برجسته دانشگاه تهران به لندن سفر کرد.

پوررضا در سال ۱۳۷۹ موسیقی تیتراژ و متن سریال «پس از باران»به نام «دوواره آسمان دیل پورابو »را اجرا و یک سال پس از آن مقام اول موسیقی در فیلم و سریال‌های کشور را از آن خود کرد.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.