دوشنبه 18th آگوست 2014 , ساعت: 04:08کد مطلب : 66115 نسخه قابل چاپ

پیشمرگه‌های کرد بزرگ‌ترین سد عراق را از داعش «پس گرفتند»

گزارش‌های رسیده حاکی است که کردهای پیشمرگه روز یکشنبه توانستند با پشتیبانی هوایی آمریکا، سد موصل را که بزرگ‌ترین سد عراق است از نیروهای خلافت اسلامی، داعش، باز پس گیرند.

به گزارش رادیو فردا علی عونی، از مقام‌های اقلیم کردستان عراق به خبرگزاری فرانسه گفته است که «سد موصل به طور کامل آزاد شده است».

وی افزود که جنگ هم اکنون در اطراف منطقه «تل‌کیف» در جریان است.

یک افسر پیشمرگه و یک مقام دیگر حزبی تایید کرده‌اند که نیروهای کرد، سد موصل را به کنترل خود در آورده‌اند. این سد بخش زیادی از آب آشامیدنی و کشاورزی استان شمالی نینوا را تامین می‌کند.

باز پس گیری این سد بزرگ‌ترین پیروزی در مقابل گروه خلافت اسلامی موسوم به داعش است که از اوایل ماه ژوئن مناطق وسیعی را در شمال و غرب عراق به تصرف خود در آورده‌اند.

نیروهای داعش در اوایل ماه اوت عملیات تازه‌ای را در مناطق کردنشین آغاز کردند که در نتیجه آن روز هفتم اوت، سد موصل را به کنترل خود در آوردند.

با این حال نیروهای پیشمرگه طی روزهای گذشته و با پشتیبانی حملات شدید هوایی آمریکا علیه نیروهای افراطی داعش توانستند در مناطق تحت تصرف آن‌ها دست به پیشروی بزنند.

پیروزی روز یکشنبه راه را برای نیروهای کرد فراهم می‌کند تا مناطق مورد منازعه خود با دولت مرکزی عراق را به کنترل خود در آورند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فرماندهی مرکزی آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد که ترکیبی از بمب افکن‌ها، جنگنده‌ها، هواپیماهای نظامی و هواپیماهای بدون سرنشین اهدافی را در نزدیکی سد موصل مورد حمله قرار دادند.

این بزرگ‌ترین تهاجم هوایی آمریکا علیه گروه داعش ظرف روزهای گذشته بوده است. آمریکا در روز یکشنبه ۱۴ حمله هوایی انجام داده است در حالی که این آمار در روز شنبه، ۹ مورد بوده است.

به گفته ارتش آمریکا، در جریان حملات روز یکشنبه ۱۰ خودروی نظامی، هفت خودروی هوموی، دو نفربر زرهی و یک ایستگاه بازرسی منهدم شدند.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.