چهارشنبه 1st می 2019 , ساعت: 07:05کد مطلب : 112350 نسخه قابل چاپ

پنتاگون ۵ تهدید ایران علیه آمریکا را اعلام کرد

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا طی سخنرانی مدعی شد ایران در پنج حوزه منافع و امنیت آمریکا و متحدانش را تهدید می‌کند.

«مایکل پاتریک مولرُی» معاون دستیار وزیر دفاع آمریکا در امور منطقه غرب آسیا، اخیراً طی سخنرانی در اندیشکده «مرکز امنیت آمریکایی جدید» گفته است ایران در پنج حوزه تهدیدی جدی برای آمریکا و رژیم صهیونیستی و دیگر متحدانش است.

گزارش این سخنرانی در وب‌سایت رسمی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) منتشر شده است. بنا به این گزارش، بحث اصلی پاتریک مولرُی تهدیدهای جاری در خاورمیانه، اولویت‌های آمریکا و طرح‌های آینده برای مقابله با این تهدیدها بود.

«دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای» نخستین تهدیدی است که پاتریک مولرُی به آن اشاره می‌کند و در این باره مدعی می‌شود: «ما طرح‌هایی برای جلوگیری از وقوع این اتفاق (هسته‌ای‌ شدن ایران) داریم و رئیس‌جمهور هم کاملا روشن اعلام کرده اجازه چنین کاری نمی‌دهد».

این مقام ارشد پنتاگون در حالی مدعی تصمیم ایران برای دست‌یابی به سلاح اتمی و «طرح‌های آمریکا برای جلوگیری از آن» می‌شود که سازمان بین‌المللی انرژی اتمی پس از توافق هسته‌ای برجام در تیرماه ۹۴، تاکنون در گزارش‌های فصلی و پیوسته خود بر صلح‌آمیزبودن برنامه هسته‌ای ایران و پایبندی تهران به اجرای برجام تأکید کرده است.

دونالد ترامپ ۱۸ اردیبهشت سال گذشته به بهانه «نقض روح برجام»، علی‌رغم مخالفت‌های بین‌المللی و طرف‌های دیگر برجام به صورت یک‌جانبه از این توافق خارج شد. آمریکا در حالی از برجام خارج شد که بسیاری از مقامات ارشد آمریکا و حتی سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی این کشور از جمله جینا هاسپل، رئیس سازمان جاسوسی سیا در گزارش خود به کنگره اعلام کرد ایران تاکنون به اجرای برجام پایبند بوده است.

به ادعای پاتریک مولرُی، «تهدیدهای ایران برای امنیت دریانوردی در منطقه» دومین تهدیدی است که منافع آمریکا را به خطر می‌اندازد. وی با اشاره به اهمیت راهبردی تنگه هرمز و باب‌المندب افزود: «بخش عظیمی از تجارت انرژی و کالاهای تجاری ما از طریق این دو تنگه انجام می‌شود، ایرانی‌ها مدام تهدید به بستن آن‌ها می‌کنند و البته ما هم طرح‌هایی برای اطمینان از حفظ جریان این مسیرهای تجاری داریم».

معاون دستیار وزارت دفاع آمریکا در ادامه حزب‌الله لبنان، انصارالله یمن و حشدالشعبی عراق را «سازمان‌های تروریستی» خواند و «حمایت ایران از این سازمان‌های تروریستی» را سومین تهدید از سوی ایران برای منافع آمریکا معرفی کرد.

به گفته پاتریک مولرُی، برنامه موشکی و سلاح‌های پیشرفته ایران چهارمین تهدیدی است که منافع آمریکا و رژیم صهیونیستی و عربستان را در معرض تهدید قرار می‌دهد.

این مقام وزارت دفاع آمریکا در پایان به توانمندی‌های سایبری ایران اشاره می‌کند و آن را پنجمین تهدید منافع و امنیت ملی آمریکا معرفی کرد.

معاون دستیار وزیر دفاع آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود به «ائتلاف راهبردی خاورمیانه MESA» که در فضای رسانه‌ای به «ناتوی عربی» شناخته می‌شود، اشاره کرد و تلویحاً آن را مهترین عامل مقابله با تهدیدهای ادعایی ایران معرفی کرد. به نوشته وب‌سایت پنتاگون، مِسا توافق امنیتی بین کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس، به علاوه اردن و مصر است که در ماه «مه» ۲۰۱۷ اعلام موجودیت کرد.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.