جمعه 11th می 2012 , ساعت: 01:05کد مطلب : 8859 نسخه قابل چاپ
سخنگوی پلیس شهر کلن:

پلیس آلمان از شاهین نجفی حفاظت می‌کند

 پس از اجرای ترانه‌ای به‌نام نقیاز سوی شاهین نجفی، خواننده رپ ایرانی و تهدید وی به مرگ از طرف نیروهای تندرو جمهوری اسلامی ایران، پلیس آلمان اعلام کرد که از جان این هنرمند حفاظت می‌کند.

تارنمای روزنامه راینیشه پستآلمان، امروز ۲۲ اردیبهشت‌ماه به نقل از سخنگوی پلیس شهر کلن خبر داد که روز گذشته طی نشستی، بخش امنیت ملی اداره پلیس کلن به موضوع تهدید به مرگ شاهین نجفی، خواننده رپ ۳۲ ساله ایرانی ساکن این شهر رسیدگی کرد.

 بنا به گزارش رادیو زمانه، در این نشست چند مقام امنیتی و همچنین بخش حفاظت از قانون اساسی و پلیس جنایی فدرال شرکت داشتند و در این جلسه تدابیر حفاظتی در مورد شاهین نجفی به تصویب رسید.

لازم به ذکر روز گذشته پیش از برگزاری این جلسه شاهین نجفی به اداره پلیس کلن رفته و در آن‌جا شکایت خود را تقدیم کرده بود.

ترانه رپ نقیبا اجرای شاهین نجفی در روزهای اخیر جنجال بسیاری به‌پا کرده است.

در این ترانه شاهین نجفی امام نقی یا امام هادی، دهمین امام شیعیان را مورد خطاب قرار داده و در آن نگاه انتقادی خود از شرایط کنونی اجتماعی و سیاسی ایران را بازگو کرده است.

این ترانه تاکنون، در یک نوبت بیش از هزار و ۷۰۰ و در نوبتی دیگر بیش از چهار هزار و ۶۰۰ بار لایکخورده است و صد‌ها بار توسط کاربران فیس‌بوک به اشتراک گذاشته شده است.

همچنین در سایت یوتیوب نیز تا به امروز نزدیک به ۵۹ هزار بار شنیده شده است.

با بازتاب گسترده این ترانه، محافل و نیروهای تندرو جمهوری اسلامی ایران، با استناد به فتوای اخیر آیت‌الله صافی گلپایگانی، مرجع دینی شیعه، حکم ارتدادشاهین نجفی را صادر و وی را به مرگ تهدید کردند.

یک سال پیش از انتشار ترانه نقی، در شبکه اجتماعی فیس‌بوک گروهی از جوانان ایرانی کمپینی به‌نام کمپین یادآوری امام نقی به شیعیانراه‌اندازی کرده و در آن طنزهای اجتماعی را منتشر می‌کردند که این نیز در فضای مجازی گسترش یافت.

فتوای آیت‌الله صافی گلپایگانی دو هفته پیش از انتشار ترانه شاهین نجفی منتشر شد.

یک مقلد این مرجع دینی شیعه پرسیده بود: “مدتی است عده‌ای اجیرشده که عمدتأ از ضد انقلاب خارج از کشور می‌باشند، در فضای اینترنت، سایت‌ها و وبلاگ‌های خود به‌راحتی به امام مظلوم شیعیان حضرت امام هادی اهانت و جسارت می‌کنند (طراحی، جوک، کاریکاتور، فحاشی، دروغ بستن و …) حکم این افراد چیست؟

آیت‌الله صافی گلپایگانی در پاسخ به این پرسش شرعی فتوا داد: “چنان‌چه اهانت و جسارت به حضرت نموده باشند مرتدند. والله اعلم.”

شاهین نجفی که پیش از ترانه نقیدر ترانه‌های دیگر خود مسائل سیاسی و اجتماعی را به‌نقد می‌کشید این بار به‌شدت از سوی محافل تندرو جمهوری اسلامی ایران مورد حمله قرار گرفت.

خبرگزاری فارس، در خبری تحت عنوان تشکیل کمپین اعدام شاهین نجفیبه نقل از وبلاگی به‌همین نام نوشت: “از تمامی شیعیان و بلکه همه مسلمانان محب اهل بیت تقاضا داریم در صورتی که به هر نحوی به این فرد مرتد دسترسی دارند او را به سزای اعمالش رسانده و روانه دوزخ ابدی‌اش نمایند.”

پایگاه خبری شیعه آنلایننیز برای کشتن شاهین نجفی مبلغ ۱۰۰ هزار دلار جایزه تعیین کرد.

تارنمای عصر امروزدر این رابطه نیز نوشت: “شاهین نجفی خواننده رپ، اهل گیلان، که ید طولایی در خزعبل‌گویی و استفاده از کلمات رکیک و ناپسند دارد در تازه‌ترین اقدام خود، با انتشار آلبومی به برخی امامان معصوم (ع) و مقدسات دین توهین کرده است.”

سایت عصر امروز و فارس از شاهین نجفی به‌عنوان خواننده فتنهنام بردند و در پایان با اشاره به آیه‌ها و روایت‌های اسلامی تأکید کردند: “کسی که به ائمه و امامان(ع) توهین می‌کند حرام‌زاده است و باید در نطفه‌اش شک کرد.”

این در حالی است که شاهین نجفی در گفت‌گوهای خود اعلام کرده است که قصدش توهین به باورهای دینی مردم نبوده و هدفش مطرح کردن مشکلات اجتماعی در ایران بوده است.

شاهین نجفی فعالیت در موسیقی را از سال ۱۳۷۹ آغاز کرد و از سال ۱۳۸۴ به آلمان مهاجرت نمود.

وی که دانشجوی اخراجی رشته جامعه‌شناسی در ایران بود، در آلمان ابتدا سرپرست گروهی به نام اینانشد و سپس به گروه تپش ۲۰۱۲پیوست و با اجرای ترانه‌های سیاسیاجتماعی رپ مطرح گردید.

او پس از جدایی از گروه تپش ۲۰۱۲در سال ۱۳۸۸ گروه موسیقی آنتی‌کاریزمارا تشکیل داد. شاهین نجفی تاکنون چهار آلبوم استودیویی و دو آلبوم گروهی منتشر کرده است.


 1. ۱٫در مقایسه جنبش های اخیر ایران،جنبش سبز با وجود برخورداری از امکانات بیشتری که تاخر زمانی در اختیار وی قرار داده ، متاسفانه تاکنون نتوانسته است علیرغم کثرت تولید در زمینه موسیقی ، کاری عرضه کند که علاوه براینکه مورد وفاق همه نیروهای درگیر باشد،به کوچه و خیابان کشیده شده،زمزمه شود! هنور که هنوز است ما با “مرغ سحر “، سحر جادوگران را می شکنیم ، با “ای ایران” خود را در کنارهم می یابیم و همگام با “سواران دشت امید” ، “درد مشترک” مان را با “آفتاب کاران جنگل” زمزمه می کنیم!
  ۲٫نزدیک شدن به باورهای مردم، امر ظریفی ست که علیرغم گریزناپذیر بودن در برخی موارد،می تواند نتایجی کاملا معکوس به بار آورد.نه هرکه سربتراشد قلندری داند! یقینا دستگاههای مربوطه نهایت بهره برداری را از چنین آثاری خواهند برد و در قبولاندن مایه های به زعم خود دین ستیزانه جنبش به طیف سنت گرای جامعه موفق تر عمل خواهند کرد همانگونه که در عاشورای ۸۸ چنین کردند.
  ۳٫اگر سایت ملی مذهبی کارکردی نظیر یک رسانه را برای خود تعریف کرده است که کرده ، چه نیازی ست که بر تارک خود تصاویر متشرعینی نظیر بازرگان و طالقانی را بنشاند و اگر آرمانهای انها را پی می گیرد چگونه از کنار چنین خبری بی هیچ تحلیلی می گذرد؟وقتی سایت ، مقاله ارشاد علیجانی را که تعریضی به جا به نامه دکتر یزدی بود منتشرمی کند تا مبادا یهودی های مان را رنجانیده باشد – که مگر دکتر یزدی چنین قصدی داشته اند؟- حتی اگر جناب نجفی چنان که خود گفته اند ، قصد اهانت هم نداشته اند، انتظار می رود سایت روی موضوع تمرکز کند! راستی چرا ضمن احترام به یکدیگر ، مرزهای مان را مشخص نکنیم؟

 2. بهار

  با سلام.
  چه بخواهیم قبول کنیم یا نه مردم سرزمین ما به ائمه عشق می ورزند. به پدربزرگ و مادربزرگ و اطراف نزدیک خود نگاه کنید، توسل به ائمه می کنند حال شاید بگویید نه، که من که در ایرانم، باور نمیکنم. ما خانواده بزرگ و پرجمعیتی هستیم و خدا را شکر طرفدار میرحسین موسوی هستیم و جنبش سبز، اما نه جنبش سبز خارج از ایران. کسانی که در خارج از کشور هستند، بازی خورده رژیم شدند و واقعاً جنبش را لوث کردند، پدربزرگ دوستم میگفت من طرفدار میرحسین هستم آنهم موسوی دوران جنگ. اما خوشحالم رای نیاورد وگرنه اینها که خارجند می خواستند اطرافش باشند. نمونه ها زیاد است.
  به نظر من شماهایی که از ایران رفته اید زندگی تان را بکنید، اگر دغدغه داشتید می مانید ما خودمانم ی دانیم چه کنیم. شاهین نجفی هم با این کارش مردم را از جنبش سبز دور می کند، به هر حال او طرفدار سبز بود! که ای کاش نبود. خیلی خوب است که پدرانمان کمتر به اینترنت دسترسی دارند. سکوت شما بهترین کمک است. افتخار می کنم به خودم که ایرانی ام افتخار می کنم که شیعه ام افتخار می کنم در هوایی نفس میکشم که میرحسین نفس می کشد، امیدوارم که خدا و ائمه پشت ما باشد.

 3. احمد

  من متحیرم از ساده لوحی کسانی که به دام این قبیل شیادان می افتند و طبق سناریوی آنها بازی میکنند . این آدم با طرح و برنامه ، خواسته است که جریان سلمان رشدی را تکرار کند . غربیها هم سود خود را میبرند . کدام مسلمان معتقدی به این گونه ترانه ها گوش میدهد که احساساتش جریحه دار شود ؟ چرا ما به این روز افتادیم ؟ زمانی هر کسی جایگاه خود را می شناخت ولی امروز …. واقعا باعث تاسف است .

 4. محمد رضا

  چرا کلمه ای در محکومیت این کار ننوشته اید؟ تحمل توهین به امامان شیعه جز منظومه فکری کدامیک از بزرگوارانی است که عکسشان مزین کننده سایت شماست؟

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.