چهارشنبه ۳۱ام خرداد ۱۳۹۱ , ساعت: ۱۱:۰۳کد مطلب : 13329 نسخه قابل چاپ
در نشست بررسی وضعیت حقوق آکادمیک ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل درخواست شد

پایان بخشیدن به آپارتاید آموزشی علیه دانشجویان

روز سه شنبه- ۱۹ ژوئن همزمان با برگزاری بیستمین اجلاس حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو – سوئیس، نشست جانبی از سوی سازمان غیر دولتی “سودویند” با سخنرانی سه تن از فعالان سابق جنبش دانشجویی (پویان محمودیان ،صادق شجاعی و امیر رشیدی و همچنین دکتر فرهنگ قاسمی- رییس اتحادیه مدارس عالی فرنسه – ) برگزار شد که در

آن گزارشی از « حقوق آکادمیک دانشجویان» ارائه شد.

 دکتر قاسمی: جهاد مقدس حاکمیت بر علیه دانشگاهیان در ایران

در ابتدای این مراسم دکتر فرهنگ قاسمی طی سخنرانی خود با عنوان “تحصیل و حقوق بشر”، به بررسی وضعیت آموزشی در ایران و همچنین سرکوب دانشگاهیان در ایران پرداخت.

عضو هیات اجرایی دانشگاه های فرانسه با اشاره به وضیعت دانشجویان و اساتید در ایران، براسلامیزه شدن کتب درسی در دانشگاه ها و همچنین دخالت حوزه های دینی در مجامع دانشگاهی تاکید کرده و افزودکه این تغییرات در متون درسی بر اساس اندیشه های آیت الله خامنه ای – رهبر جمهوری اسلامی – صورت میگیرد

این فعال سیاسی مقیم فرانسه در ادامه دخالت ها و سرکوب نیروهای حکومتی در دانشگاه ها را “جهاد مقدس” نامید و عنوان کردکه مقامات حکومتی به جنگ علنی با ارگانهای آموزشی و دانشجویان مستقل و منتقد مشغولند

پویان محمودیان: استقلال نهادهای دانشگاهی در ایران وجود ندارد

پویان محمودیان – از فعالان سابق دانشجویی دانشگاه امیرکبیر و دانشجوی ستاره دار در ایران – در این نشست به موضوع “جنبش دانشجویی و حقوق آکادمیک” پرداخت.

این همکار سازمان “اتحاد برای ایران” با اشاره به مفاد مطرح شده در بیانیه اخیر، ۱۷ سازمان مدافع حقوق بشری، گزارش داد ، که در سال ۲۰۱۱ گسترده ترین سطح نقض حقوق دانشجویان در ایران صورت گرفته است وبسیاری از دانشجویان به دلیل عقاید و تعلقات فکری و مذهبی از دانشگاه های ایران اخراج شده اند،علاوه بر این در فاصله سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ بیش از ۲۵۴ دانشجو در دادگاه های قضایی حاکمیت ایران محکوم شده و ۳۹۶ تن از آنان نیز از ادامه تحصیل در دانشگاه محروم شده اند.

پویان محمودیان در بخشی دیگری از اظهاراتش به نقل ازگزارش دانشجویی دفتر تحکیم وحدت از صدور بیش از ۱۳۰ سال زندان برای دانشجویان منتقد و از جمله صدرو ۱۵ سال برای یکی از دانشجویان خبر داد.

این فعال سابق دانشجویی با اشاره به زندانی شدن  ۳۰ دانشجو در ایران خاطر نشان کرد که این دانشجویان صرفا به دلیل اعلام نقد و نظر و شرکت در تجمعات اعتراضی دانشگاه ها زندانی شده اند. وی در انتها به محرومیت و محکومیت دانشجویان وابسته به اقلیت های دینی از جمله بهایی ها و هم چنین تبعیض های جنسیتی اشاره کردو از عدم استقلال نهادهای آکادمیک در ایران انتقاد کرد  و با اشاره به لزوم مسقل بودن سازمان ها و نهادهای دانشگاهی بر اساس میثاق نامه های بین المللی تاکید کرد که استقلال نهادهای دانشگاهی در ایران وجود ندارد

صادق شجاعی: «آپارتاید آموزشی مستمر» برای یک دست کردن فضای دانشگاه ها

در بخش سوم این جلسه صادق شجاعی – از فعالان حق تحصیل و دانشجوی ستاره دار- به موضوع «دانشجویان ستاره دار» در ایران پرداخت.

این دانشجوی محروم از تحصیل روند محروم کردن دانشجویان از تحصیل را «آپارتاید آموزشی مستمر، نهادمند و برنامه‌ریزی» شده نامید.

وی «فعالیتهای مسالمت جویانه» و «منطبق با قانون سیاسی یا صنفی»، «اعتقادات مذهبی به رسمیت شناخته نشده در قوانین ایران» و نیز «نسبت فامیلی با کسانی که سابقه همکاری با گروههای مخالف حکومت داشته اند » را از دلایل این محرومیت از تحصیل عنوان کرد.

صادق شجاعی با اشاره به پیگیری دانشجویان ستاره دار در ایران گفت: «دانشجویان محروم از تحصیل به کرات برای بازپس گیری حق خود به قوه قضاییه، مجلس و هر جای دیگری که امکان داشته مراجعه کرده اند اما تمام این پیگیری ها بی نتیجه باقی مانده و روند نقض حق تحصیل همچنان ادامه دارد.»

وی در انتهای صحبت های خویش هدف حاکمیت جمهوری اسلامی را از افزایش و محرومیت گسترده منتقدان از اتحصیل را خاموشی صدای مخالف در دانشگاه و ارعاب دانشگاهیان و نیز «یک دست کردن فضای دانشگاها» و «تصمینی برای همسویی فارغ التحصیلان آتی با خود» عنوان کرد.

امیر رشیدی: احکام قضایی برای دانشجویان «ظالمانه» و «غیر انسانی» است

امیر رشیدی  از فعالان سابق دانشجویی و زنان  با نامبردن از دانشجویان زندانی و وضعیت اسفناک آنان در زندان های جمهوری اسلامی، از مجامع حقوقی سازمان ملل درخواست کرد تا سریعا در راستای   آزادی این دانشجویان اقدامات لازم از سوی این سازمان ها به عمل آید

رشیدی با شرح کامل وضعیت ۵ دانشجوی زندانی به نام های مجید توکلی، بهاره هدایت، ضیا نبوی، علی اکبر محمد زاده و مجید دری، به شرح گوشه ای از نقض حقوق دانشجویان زندانی در ایران پرداخت وبا اشاره به اینکه از سال ۲۰۰۵ صدها دانشجوی ایرانی برخلاف قوانین داخلی و بین المللی به جرم فعالیت های مسالمت آمیز به زندان افتاده و در حال گذراندن احکام طولانی هستند، این احکام قضایی را «ظالمانه» و «غیر انسانی» توصیف کرده است

 توصیه یک مقام سازمان ملل به گروه های فعالان حقوق آکادمیک در ایران

شایان ذکر است در این نشست آقای ریچارد اسپینوزا از مقامات سازمان ملل در حوزه حقوق آکادمیک نیز حضور داشتند.

این مقام مسئول سازمان ملل در ارتباط با نحوه بررسی و بازتاب وضیعت حقوقی دانشگاهیان به مراجع ذیصلاح بین المللی توضیحاتی را ارائه داد و از گروه های ایرانی فعال در این حوزه درخواست کرد تا از طریق همکاری با نهادهای حقوقی سازمان ملل فشارهای لازم را بر دولت های خاطی از جمله دولت ایران آورده و آنان را به رعایت حقوق آکادمیک دانشگاهیان وادار کنند.

گفتنی است جمعی از فعالان سابق جنبش دانشجویی و دانشجویان محروم از تحصیل نیز در این نشست حضور داشتند و به ارائه توضیحاتی در تکمیل اظهارات سخنرانان پراختند.

 


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.