چهارشنبه 25th آوریل 2012 , ساعت: 05:04کد مطلب : 6993 نسخه قابل چاپ
معاون آموزشی وزیر بهداشت هشدار داد:

وقوع سونامی سرطان در کشور

معاون آموزشی وزیر بهداشت با اشاره به افزایش سن جمعیت در کشورمان نسبت به وقوع سونامی بیماری‌های هماتولوژی و آنکولوژی (سرطان) در سال‌های آینده هشدار داد و از مسئولان وزارت کار پرسید، چند درصد بودجه این وزارتخانه برای سلامت کارگران هزینه می‌شود؟

به گزارش خبرگزاری فارس، محمد علی محققی امروز در مراسم یازدهیمن کنگره سراسری مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی در هتل المپیک تهران اظهار داشت:در سال ۷۵ بر اساس سرشماری ملی ۶۵درصد از جمعیت ایران کمتر از ۲۵سال سن داشتند، یعنی ۶برابر کشور سوئیس ولی امروز پس از ۱۰ تا ۱۵ سال از آن سال سن این جمعیت جوان افزایش یافته و این مسیر افزایش سن نیز ادامه خواهد داشت.

معاون آموزشی وزارت بهداشت ادامه داد: بر این اساس در سال ۷۵ بالغ بر ۵درصد جمعیت کشور سالمند بوده است ولی امروز این آمار به ۱۲درصد افزایش یافته است و متعاقب آن بیماری‌های آنکولوژی و بیماری‌های کهنسالی نیز افزایش می‌یابد به طوری که در سا‌ل‌های آینده ما با سونامی بیماری‌های هماتولوژی در کشور مواجه خواهیم بود.

محققی گفت: بر این اساس ما چه تدارکی اندیشیده‌ایم و باید موضوع آلاینده‌های بیولوژیک و شیمیایی که تهدید‌های جدی برای محیط زیست است را مد نظر قرار دهیم.

وی ادامه داد: پدیده‌های ناشی از توسعه‌یافتگی، سلامت جامعه را تهدید می‌کند و رعایت نکردن برخی استانداردها و تلاش ناکافی برخی مسئولان مرتبط سلامت جمعیت کشور را تهدید می‌کند.

وی با اشاره به مشاغل جدید و بیماریهای شغلی نیز افزود: این سؤال پیش می‌آید که چند درصد بودجه وزارت کار برای سلامت کارگران هزینه می‌شود و بایددر این زمینه وزارت کار سازمان‌های سرطان شناسی را در خود ایجاد کند.

محققی بیان داشت: رسالت اصلی ما رسیدگی مناسب به بیماران است تا آنها تنها به جز رنج بیماری رنج دیگری نداشته باشند.

وی افزود:‌منابع کشور محدود و منابع مالی مردم نیز محدود است و نباید مردم آن قدر از جیب خود در زمینه درمانی پرداخت کنند تا در چرخه زندگی دچار مشکل شوند و ما در این زمینه باید با روشهای علمی به خصوص در مصرف منطقی دارو اقدام کنیم.

وی تصریح کرد: در درمان‌های گرانقیمت ممکن است ساختار یک خانواده متلاشی شود و ما باید در این زمینه از روش‌های علمی استفاده کنیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت، خاطرنشان کرد: ما نباید تسلیم سیاست‌های کمپانی‌های چندملیتی دارو شویم و باید بر اساس سیاست‌های سلامت کشورمان گام برداریم و بنده نیز در این زمینه در این کنگره پیشنهاد می‌کنم که در این همایش برای هدفگذاری راهبردی در زمینه کنترل سرطان کنترل در کشور توجه شود.


حوزه :
  1. احمد

    یکی از علل مهم افزایش سرطان بی اعتنائی حکومت به سلامت مردم است و در موارد زیادی عوامل حکومت زمینه ابتلای مردم را فراهم میکنند ، مانند ارسال امواج پارازیت . تولید بنزین سرطان زا ، آنهم برای اثبات توهمات بیماران روانی حاکم بر مردم . کارشناس تغذیه یکی از سازمانهای حکومتی در دادگاهی بصورت غیر رسمی اعلام کرد که محصولات دو کارخانه ای که رنگ خوراکی مجاز تولید میکنند ، سرطان زا هستند و کسی توجهی به آن ندارد . سرطانی که به جان مردم ایران افتاده است ، خودش سرطان زاست .

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.