شنبه 2nd فوریه 2013 , ساعت: 09:02کد مطلب : 35941 نسخه قابل چاپ
دیدبان حقوق بشر:

وضعیت حقوق بشر در ایران عمیقا نگران کننده است

سازمان غیر دولتی «دیدبان حقوق بشر»، در گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر خود از ادامه نقض حقوق بشر در ایران انتقاد و شدیدا ابراز نگرانی کرده است.

دیدبان حقوق بشر نوشته است که منتقدان دولت در سال ۲۰۱۲ اجازه نیافتند که در انتخابات مجلس کاندیدا شوند و رهبران مخالفان هم برای بیش از یک سال و نیم در حبس خانگی بوده اند.

به گزارش بی بی سی،دولت ایران فعالان جامعه مدنی، از جمله حقوقدانان، دانشجویان و روزنامه نگاران را بازداشت کرده و به گزارشگر ویژه سازمان ملل اجازه ورود به آن کشور نداده است.

دیده بان حقوق بشر گفته است ایران همچنان از لحاظ اجرای حکم اعدام پس از چین در رده دوم جهان قرار دارد.

اکثریت اعدام شدگان در ارتباط با جرایم مواد مخدر بازداشت شده و در دادگاههای انقلاب محاکمه شده بودند.

در طول سه سال گذشته (ژانویه ۲۰۱۰ تا ژانویه ۲۰۱۳)، حد اقل ۳۰ نفر به جرم محاربه و یا افساد فی الارض (گسترش فساد) اعدام شده اند.

دولت ایران دسترسی به اینترنت را به شدت محدود کرده است و شبکه های خبری تلویزیونی ماهواره ای را با ارسال پارازیت مخدوش کرده است.

ستار بهشتی، وبلاگ نویس، پس در بازداشت در زندان کشته شد در حالی که آثار شکنجه بر بدن او نمایان بود.

محمد علی دادخواه، وکیل دادگستری که از متهمان سیاسی دفاع می کرد، خود به ۹ سال حبس و همچنین شلاق محکوم شده است. عبدالفتاح سلطانی دیگر وکیل حقوق بشر، برای “تبلیغ علیه نظام” به ۱۳ سال حبس محکوم شده است.

دیدبان حقوق بشر نوشته است که زنان همچنان مورد تبعیض قرار می گیرند و نمی توانند تابعیت ایرانی خود را به همسر خارجی و یا فرزندان خود تعمیم دهند.آنها حق ندارند بدون اجازه پدر یا همسر گذرنامه بگیرند و از کشور خارج شوند.

اقلیت‌های مذهبی، از جمله بهائیان، مسلمانان سنی مذهب، مسیحیان و صوفیان نعمت اللهی (گنابادی) نیز تحت فشار بوده اند. در همین حال، اقلیت‌های قومی ایران نیز با محدودیت های فرهنگی و فعالیتهای سیاسی روبرو بوده اند.

دیدبان حقوق بشر به نقل از سومین گزارش جامع احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در خصوص ایران، نوشته وضعیت کلی حقوق بشر در آن کشور عمیقا نگران کننده است.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.