شنبه 13th آوریل 2013 , ساعت: 05:04کد مطلب : 41494 نسخه قابل چاپ
جان کری:

وضعیت ایران، کره شمالی و سوریه بحرانی است

جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز شنبه، ۲۴ فروردین، در دیدار با رئیس جمهوری چین با اشاره به تنش در شبه جزیره کره، برنامه هسته‌ای ایران، و نزاع سوریه، گفت که جهان در «دوران بحرانی» به‌ سر می‌برد.

به گزارش  رادیو فردا به نقل از خبرگزاری فرانسه، جان کری که در پکن سخن می‌گفت خطاب به شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین، گفت که «همان‌ طور که مشاهده می‌کنید در دورانی بحرانی با مسائلی بسیار پردردسر قرار گرفته‌ایم».

وی در این خصوص افزود: «موضوعات شبه جزیره کره، چالش ایران و جنگ‌افزار هسته‌ای، سوریه و خاورمیانه، و اقتصاد جهانی جای زیادی برای بهبود دارند.»

پیش از این دیوید کوهن، معاون وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در امور تروریسم و اطلاعات مالی، اوایل فروردین‌ماه در سفر به چین و چند کشور دیگر خاور دور بار دیگر درخواست آمریکا برای وضع تحریم توسط چین علیه ایران و کره شمالی را تکرار کرد.

ایالات متحده و چند قدرت دیگر جهانی برنامه هسته‌ای ایران را خطری بالقوه برای منافع خود و منافع جهانی قلمداد می‌کنند و می‌کوشند از طریق وضع تحریم‌های سنگین علیه جمهوری اسلامی این برنامه را به توقف بکشانند.

اما چین که از شرکای تجاری اصلی ایران است همواره مخالفت خود را با تحریم صادرات نفت ایران توسط آمریکا و اتحادیه اروپا اعلام کرده‌ است.

چین، بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران، در ماه فوریه روزانه ۵۲۱ هزار و ۳۳۰ بشکه از ایران نفت وارد کرد که این نسبت به فوریه سال ۲۰۱۲ حدود ۸۱ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

چین و آمریکا در مورد مسئله سوریه نیز اختلاف عقیده دارند . چین به همراه روسیه قطعنامه‌های تحریمی مورد حمایت آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل علیه رژیم سوریه را وتو می‌کنند.

پکن همچنین تنها هم‌پیمان اصلی رژیم کره شمالی و تأمین‌کننده اصلی کمک‌های تجاری به آن کشور است و به این خاطر اهرمی برای اعمال فشارهای احتمالی بر پیونگ‌یانگ در دست دارد.

 


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.