دوشنبه ۲۰ام خرداد ۱۳۹۸ , ساعت: ۰۸:۰۳کد مطلب : 112884 نسخه قابل چاپ

وزیر خارجه آلمان وارد تهران شد

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در ادامه سفر خود به خاورمیانه صبح امروز (دوشنبه، ۲۰ خرداد) وارد تهران شد.

به گزارش بی بی سی او در سفر یک روزه خود با حسن روحانی، رئیس جمهور و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار خواهد کرد.

او در این سفر پیش از ایران به کشورهای عراق، اردن و امارات عربی متحده رفته و با مقام‌های ارشد این کشورهای گفت‌وگو کرده بود.

در هفته‌های اخیر کشورهای مختلف تلاش‌های دیپلماتیک‌شان را برای میانجیگری در تنش میان ایران و آمریکا شدت داده‌اند.

قرار است به زودی شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن نیز به تهران برود که نخستین سفر یک نخست وزیر ژاپنی به ایران پس از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ خواهد بود.

هایکو ماس در سفر به عراق با برهم صالح، رئیس جمهور این کشور هم دیدار کرد
پیشتر سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفته بود سفر هایکو ماس به ایران با “توافق و هماهنگی” بریتانیا و فرانسه انجام می‌شود.

به گفته او درباره این سفر با مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز صحبت شده است.

بریتانیا و فرانسه در کنار آلمان قدرت‌های اروپای غربی هستند که با ایران توافق هسته‌ای دارند. آنها هرچند که متحد نزدیک آمریکا هستند به دفعات از تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از برجام انتقاد کرده‌اند و می‌گویند به دنبال حفظ برجام هستند.

ایران می‌گوید که طرف‌های اروپایی با وجود حمایت سیاسی از حفظ برجام، اقدام عملی در جهت تامین منافع اقتصادی ایران و خنثی کردن تحریم‌های آمریکا انجام نداده‌اند.

اروپایی‌ها به راه‌اندازی یک کانال مالی جدید (اینستکس/ساحات) با ایران اقدام کرده‌اند تا بدون نیاز به سیستم سوییفت امکان معامله با ایران را داشته باشند. این کانال مالی هنوز عملیاتی نشده است.

ایران یک ماه پیش اعلام کرد اجرای تعهداتش در قالب برجام را کاهش می‌دهد و مهلتی ۶۰ روزه به اروپا داد تا خواسته‌هایش را برآورده کنند. اتحادیه اروپا، آلمان، فرانسه و بریتانیا آن ضرب‌الاجل را رد کردند.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.