جمعه 16th آگوست 2013 , ساعت: 08:08کد مطلب : 49509 نسخه قابل چاپ
به رغم تحریم های آمریکا

واردات نفت کره جنوبی از ایران افزیش یافت

واردات کره جنوبی از نفت ایران به صورت غیرقابل انتظاری افزایش یافت. این موضوع نشان می دهد کره جنوبی قادر به کاهش واردات نفت از تهران برای عمل به تحریم های ضدایرانی واشنگتن نیست.

به گزارش  عصر ایران  به نقل از رویترز، در ماه ژوئیه گذشته، کره جنوبی، چین و هند درباره کاهش واردات نفت خام از ایران به توافق رسیده بودند. این کاهش واردات در راستای دریافت معافیت ۶ ماهه از تحریم های ضدایرانی آمریکا ارائه شد.

براساس گزارش منتشر شده از سوی گمرک کره جنوبی، این کشور  در ماه میلادی گذشته، روزانه ۸۱۵ هزار و ۴۴۷ تن نفت خام از ایران وارد کرد که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، نشان دهنده افزایش ۳۸ درصدی است.

کره جنوبی در دو ماه ژوئن و ژوئیه ۱۶۵ هزار و ۹۳۳ بشکه در روز از ایران نفت خام وارد کرد که نسبت به ۶ ماه قبل از این زمان، نشان دهنده افزایش ۱۲ درصدی است.

گزارش های گمرک کره جنوبی نشان می دهد این کشور نیازمند واردات کمتر از ۱۲۶ هزار بشکه در روز نفت خام از ایران است تا تعهد خود را نسبت به دولت آمریکا درباره کاهش ۱۵ درصدی واردات نفت از ایران عملی کند.

یک منبع آگاه به رویترز گفت: قیمت پایین نفت ایران باعث شد کره جنوبی واردات نفت از ایران را در ماه ژوئیه گذشته نسبت به ماه های دیگر افزایش دهد.

هم اکنون خریداران عمده نفت ایران، با استفاده از معافیت های ۶ ماهه از آمریکا، به واردات نفت از ایران اقدام می کنند. شرط ارائه معافیت از سوی دولت آمریکا، کاهش قابل ملاحظه واردات نفت از ایران در مقاطع ۶ ماهه است.

ایران هم اکنون حدود ۲٫۵ میلیون بشکه نفت در روز تولید می کند که حدود یک میلیون بشکه از آن را صادر می کند. ایران قبل از اعمال شدید تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا، حدود ۳٫۵ میلیون بشکه در روز نفت تولید می کرد که ۲٫۵ میلیون بشکه از آن را صادر می کرد.


حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.