سه شنبه ۸ام اردیبهشت ۱۳۹۴ , ساعت: ۰۹:۰۲کد مطلب : 77411 نسخه قابل چاپ

واردات نفت ژاپن از ایران افزایش یافت

یک رسانه تخصصی چینی روز سه شنبه از افزایش بی سابقه واردات نفت ژاپن از ایران در ماه گذشته میلادی (مارس) خبر داد.

به گزارش ایرنا پایگاه اطلاع رسانی «خویی جین وانگ» که یکی از پایگاه های تخصصی در حوزه نفت و انرژی چین است، در گزارشی نوشت: ژاپن در ماه گذشته میلادی واردات نفت از ایران را با ۴۸ درصد افزایش به بیش از ۲۳۰ هزار بشکه در روز رساند.

این رسانه افزود: این بی سابقه ترین افزایش واردات نفت در ماه های اخیر بوده است که از مبدا ایران صورت گرفت.

«جویی جین وانگ» نوشت: ژاپن در ماه مارس (اسفند – فروردین) گذشته از ایران روزانه ۲۳۸ هزار بشکه نفت وارد کرده است.

این سایت خبری نوشت: این مقدار واردات نفت از ایران به نسبت یک سال قبل از آن، نشان دهنده رشد ۴۸ درصدی است.

«خویی چین وانگ» افزود: این افزایش چشمگیر واردات نفت خام توسط ژاپن، ایران را به پنجمین منبع اصلی تامین نفت این کشور تبدیل کرده است.

وزیر اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن پیش از این اعلام کرده بود که توکیو در سال ۲۰۱۵ میلادی، میزان خرید نفت خود از ایران را به میزان ۲۶ درصد افزایش داده است.

بر اساس این گزارش، ژاپن در ماه ژانویه سال جاری میلادی (دی و بهمن ۹۳) ۱۹۳ هزار بشکه نفت خام از ایران وارد کرد که این میزان در ماه دوم سال جاری میلادی یعنی فوریه (بهمن – اسفند) به روزانه ۲۶۰ هزار بشکه افزایش یافته بود.

چهار خریدار آسیایی نفت ایران شامل چین، هند، ژاپن و کره جنوبی در ماه های گذشته به طور مرتب واردات خود را از ایران افزایش داده‏اند.

گمرک کره جنوبی نیز اخیرا در گزارشی اعلام کرده بود که این کشور با واردات روزانه ۱۳۴ هزار و ۸۵۷ بشکه ای نفت معادل ۵۷۰ هزار و ۳۳۸ تن تا پایان ماه مارس ۲۰۱۵ از ایران، میزان واردات خود را نسبت به مدت مشابه سال گذشته به میزان دو برابر افزایش داده است.

واردات چین از ایران نیز در ماه مارس افزایش داشت و براساس گزارش های منتشر شده از سوی نهادهای اقتصادی این کشور، پکن در این ماه از ایران روزانه ۶۳۸ هزار و ۶۰۰ بشکه نفت وارد کرده است که به نسبت یک سال قبل از آن ۱۵ درصد رشد نشان می دهد.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.