سه شنبه ۲ام اسفند ۱۳۹۰ , ساعت: ۱۰:۱۲کد مطلب : 1090 نسخه قابل چاپ
توافق آمریکا و ژاپن در مورد ایران :

واردات نفت را کاهش می دهیم

کاهش واردات نفت از ایران، شرکت های پالایش نفت خام ژاپنی را از تحریم های آمریکا، مستثنی می کند.

یک وزیر کابینه ژاپن روز سه شنبه گفت توکیو به توافق با آمریکا درباره میزان کاهش واردات نفت خام از ایران، نزدیک می شود.

به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز، کاهش واردات نفت از ایران، شرکت های پالایش نفت خام ژاپنی را از تحریم های آمریکا، مستثنی می کند. یک روز پیش از این رسانه ها گفته بودند براساس این توافق، ژاپن واردات نفت خام از ایران را به میزان ۱۱ درصد کاهش می دهد.

روزنامه ژاپنی یومیوری به نقل از منابع آگاه نوشت: مقامات واشنگتن و توکیو در هفته گذشته درباره میزان کاهش در واردات نفت خام از ایران به توافق اولیه رسیدند و این توافق تا آخر ماه جاری میلادی ، نهایی خواهد شد.

رویترز می نویسد: خروج از دایره تحریم آمریکا برای موسسات و بانک های ژاپنی مهم است اما در عین حال ، کاهش واردات نفت از ایران ، برای اقتصاد ژاپن، خطرساز است.

از زمان زلزله ژاپن در سال گذشته میلادی تاکنون، میزان تکیه ژاپن به واردات نفت خام، افزایش یافته است.

وزیر بازرگانی ژاپن به خبرنگاران گفت: به صورت فشرده و جدی در حال مذاکره با مقامات آمریکایی هستیم و به سمت توافق، گام بر می داریم ولی به توافق نهایی نرسیده ایم.

آمریکا بانک مرکزی ایران، کانال اصلی پرداخت پول نفت صادراتی ایران را تحریم کرده است. براساس این تحریم، هر تعامل کننده با بانک مرکزی ایران، از فعالیت در آمریکا، محروم خواهد شد. البته اگر کشوری روابط بازرگانی و مبادلاتش را با ایران کاهش دهد می تواند از تحریم های آمریکا ، مستثنی شود.

پیش از این ، اتحادیه اروپا نیز توقف واردات نفت خام از ایران را تصویب کرده بود اما ایران در اقدام پیش دستانه، صادرات نفت به انگلیس و فرانسه را متوقف کرد.

ایران حدود سه و نیم میلیون بشکه نفت خام تولید و روزانه دو میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه از آن را صادر می کند. چین و هند بزرگترین مشتریان نفت خام ایران هستند.

در همین حال ، گمرک چین اعلام کرد واردات این کشور از آهن خام ایران، یک چهارم کاهش داشته است.

براساس گزارش های گمرک چین که امروز سه شنبه منتشر شد ، چین در ژانویه ۲۰۱۲ میلادی، ۷۱۰ هزار و ۷۰۱ تن آهن خام از ایران وارد کرد که نسبت به ماه قبل از آن نشان دهنده کاهش ۲۵ درصدی است.


برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.