سه‌شنبه 6th آگوست 2013 , ساعت: 05:08کد مطلب : 48935 نسخه قابل چاپ

واردات سرنگ‌های غیراستاندارد چینی تایید شد

مدیرکل نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ، واردات سرنگ‌های غیراستاندارد چینی را تایید کرد.

فریدون بلغاری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه تاکنون گزارش‌های مردمی زیادی از سراسر کشور درباره مشکل دار بودن سرنگ‌های چینی وارداتی به دست ما رسیده است، گفت: در همین راستا بیش از ۴۰۰۰ نمونه سرنگ وارداتی را از بازار خریداری کردیم و پس از انجام آزمایش‌های مختلف مشخص شد که این سرنگ‌ها غیراستاندارد و مشکل دار هستند.

او با اشاره به اینکه به وزارت بهداشت نامه نوشتیم که هرچه سریع‌تر سرنگ‌های وارداتی چینی را از سطح بازار جمع‌آوری کند، افزود: اگر وزارت بهداشت این کار را انجام ندهد سازمان استاندارد این سرنگ‌ها را از بازار جمع‌آوری خواهد کرد.

مدیرکل نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد با اشاره به اینکه آماری درباره تلفات احتمالی ناشی از مصرف سرنگ‌های وارداتی چینی در دست نیست، اظهار کرد: براساس گزارش‌هایی که به دست ما رسیده است مصرف سرنگ‌های وارداتی چینی مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است که آزمون‌های ما نیز این گزارش‌ها را تایید کرده است. به عنوان مثال این سرنگ‌ها یا نشتی دارند و یا اینکه ماده دارویی موجود در آنها به صورت کامل به بیمار تزریق نمی‌شود.

به گزارش ایسنا، در سه ماه نخست سال جاری بالغ بر هفت میلیون دلار انواع سرنگ وارد کشور شد. از این مقدار بیش از ۶۰۰ دلار به صورت مستقیم از چین وارد ایران شد. در همین مدت بزرگترین محموله سرنگ‌های وارداتی نیز سرنگ در احجام دو تا ۶۰ سی‌سی به میزان بیش از ۲۴۵ تن و ارزش ۵۰۵ هزار دلار از چین وارد ایران شد.

اگرچه ارزش سرنگ‌های وارداتی از چین بسیار کمتر از ارزش سرنگ‌های وارداتی از کشورهایی مانند بلژیک، فرانسه و آلمان بوده اما وزن سرنگ‌های وارداتی از چین بیش از ۷۰ درصد از کل وزن واردات این محصول را به ایران در سه ماه نخست امسال به خود اختصاص داد.

سال گذشته نیز بیش از ۱۵۰۰ تن انواع سرنگ به ارزش تقریبی ۳۵٫۸ میلیون دلار وارد کشور شده بود. از این مقدار بیش از ۱۲۲۷ تن سرنگ به ارزش ۷٫۲ میلیون دلار فقط مربوط به واردات سرنگ از چین بوده است. به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که در سال گذشته نیز چین در واردات سرنگ ایران سهمی معادل ۸۰ درصد داشته است.

در همین حال یک عضو سازمان نظام‌پزشکی با اشاره به اینکه واردات سرنگ‌های آلوده چینی به کشور با وجود همه تکذیب‌ها واقعیت دارد، گفته که “چون کسی از مصرف سرنگ‌های آلوده شکایت نکرده، بنابراین هیچ سازمان و نهاد و ارگانی هم مسئله را دنبال نکرده است.”

به گفته ایرج خسرونیا “وجود آمپول‌های چینی در کشور صحت دارد و مواردی که بر اثر این تزریق‌ها دچار مشکل شده‌اند را هم داریم اما این افراد باید به پزشک‌ قانونی مراجعه کنند تا آن زمان پزشک‌ قانونی در مورد آنها تشکیل پرونده دهد و اگر امروز شاهد آن هستیم که پزشکی‌ قانونی در این مورد اعلام می‌کند که در هیچ موردی درباره آمپول‌های چینی پرونده‌ای ندارند به خاطر آن است که افرادی که بر اثر تزریق این آمپول‌های چینی متضرر شده‌اند شکایت نکردند.”

طبق آمار در حال حاضر ۱۸ کارخانه تولید سرنگ در کشور وجود دارد و با وجود این تعداد کارخانه عجیب به نظر می‌رسد که کشور باز هم نیازمند واردات سرنگ است. در همین حال مدیرعامل شرکت تجهیزات پزشکی هلال‌ احمر هم گفته که “وزارت بهداشت با وجود تولید سرنگ‌های مرغوب در کشور توسط ۱۸ کارخانه، مجوز واردات این کالا را بی‌رویه صادر می‌کند.”

0

حوزه :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.