جمعه 1st فوریه 2013 , ساعت: 05:02کد مطلب : 35895 نسخه قابل چاپ
در آخرین روز کاری به عنوان وزیر امور خارجه

هیلاری کلینتون نسبت به کمک های ایران به سوریه هشدار داد

در حالی که بحران سوریه روز به روز پیچیده تر می شود هیلاری کلینتون در آخرین روز کاری خود به عنوان وزیر امور خارجه ایالات متحده از کمک‌های ایران و روسیه به بشار اسد انتقاد کرد.

 به گزارش رادیو فردا ، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز پنج‌شنبه، ۱۲ بهمن، نسبت به ادامه حمایت‌های ایران و روسیه از حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، هشدار داد و گفت که احتمال وقوع بدترین رویدادها در داخل سوریه و سرایت آن به خارج از کشور وجود دارد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، خانم کلینتون که در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت و قرار است جای خود را به جان کری بدهد ، اظهار داشت که شواهدی وجود دارد مبنی بر این که ایران به شمار نیروهای خود در سوریه می‌افزاید و جنگ‌افزارهای پیشرفته‌ای برای حمایت از بشار اسد در مقابل شورشیان سوریه به این کشور ارسال می‌کند.

او گفت: «به نظر می‌رسد مقامات ایران دخالت‌های خود [در امور سوریه] را بیشتر کرده‌اند و این مسئله باعث نگرانی شدید ماست.»

کلینتون افزود: «به گمان من شمار نفرات ایران در سوریه افزایش یافته است. همچنین نگرانی زیادی از این بابت وجود دارد که آنها [ایران] کیفیت سلاح‌ها را بهبود بخشیده‌اند، چرا که ذخایر تسلیحاتی اسد رو به اتمام می‌رود.»

این در حالی است که مقامات ایران به تازگی از کمک‌های سنگین مالی به سوریه خبر داده‌اند.

روزنامه دولتی جام‌جم روز پنج‌شنبه، ۱۲ بهمن، به نقل از حسین امیرعبداللهیان، مقام وزارت امور خارجه، نوشت که ایران ۲۰۰ میلیون دلار به سوریه کمک کرده است.

در عین حال آقای امیرعبداللهیان از این کمک مالی به عنوان «کمک‌های بشردوستانه» نام برده که به «ملت سوریه» اهدا شده است.

با این وجود ایران متحد اصلی حکومت بشار اسد در منطقه محسوب می‌شود که شورشیان سوریه را «تروریست» می‌خواند و مخالف برکناری بشار اسد از سمت رئیس جمهوری سوریه است.

روسیه نیز دیگر متحد بشار اسد و قدرتمندترین آنهاست که تاکنون سه بار قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه حکومت سوریه را وتو کرده است.

هیلاری کلینتون که به فاصله یک روز پیش از کناره‌گیری از سمت وزیر امور خارجه ایالات متحده سخن می‌گفت، درباره حمایت‌های روسیه از بشار اسد گفت: «با توجه به شواهد می‌گوییم که روسیه همچنان به کمک‌های اقتصادی و نظامی ـ تجهیزاتی خود به سوریه ادامه می‌دهد. آنها در روزهای اخیر این کمک‌ها را انجام داده‌اند.»

او همچنین با اشاره به سخنان اخیر دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه، که گفته بود «شانس بشار اسد برای ماندن در قدرت کم و کمتر می‌شود» گفت که تردید دارد این سخن به معنای تغییر موضع روسیه در قبال سوریه باشد.

خانم کلینتون در ادامه نشست خود با خبرنگاران با پرسشی درباره موضع آمریکا در قبال حمله روز چهارشنبه اسرائیل به سوریه و بمباران آن مواجه شد که از پاسخ دراین‌باره خودداری کرد و تنها گفت که نگران است جنگ داخلی در سوریه شدت بیشتری بیابد و به خارج از مرزهای کشور نیز کشیده شود.

او گفت: «من مدت‌هاست که نسبت به مخاطرات این جنگ داخلی ویرانگر و امکان بالقوه یک جنگ با نیروهای واسطه هشدار می‌دهم.»‌

وزیر امور خارجه ایالات متحده افزود: «به نظر من مسئولیت این رویداد بر عهده کشورهایی است که نخواستند نقش مثبتی در این میان بازی کنند و موضع خود را تغییر دهند. حالا احتمال وقوع بدترین رویدادها در داخل کشور و سرایت آن به خارج از مرزهای سوریه وجود دارد.»

جنگ داخلی سوریه که در پی قیام صلح‌طلبانه مردم این کشور علیه حکومت بشار اسد آغاز شده در طول ۲۲ ماه به مرگ بیش از ۶۰ هزار نفر انجامیده است.

0

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.