پنج‌شنبه 14th می 2020 , ساعت: 11:05کد مطلب : 117108 نسخه قابل چاپ
الجزیره:

هویت دیپلمات سعودی به اشتباه افشا شد

بنا به گزارش الجزیره اداره‌ی تحقیقات فدرال آمریکا به اشتباه نام دیپلمات سعودی را افشا کرده است. یک مقام پلیس اف بی آی(FBI) در پاسخ به درخواست خانوادهای قربانیان به صورت اشتباهی نام دیپلمات سعودی درگیر در هدایت پشتیبانی از دو هواپیما ربای القاعده در حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به ایالات متحده است، افشا کرد.

مایکل ایزیکوف، روزنامه نگار در یاهو نیوز که اولین کسی بود که متوجه این اشتباه شد، به الجزیره می گوید: وقتی متوجه این اطلاعات در بیانیه شدم، برای اظهارنظر دراین باره با FBI تماس گرفتم. زیرا می دانستم که وزارت دادگستری و دولت ترامپ در وضعیت خاصی هستند و هیچ علاقه‌ی به افشا چنین اطلاعاتی ندارند. در حقیقت، هم دادستان کل ویلیام بار و هم رییس اطلاعات ملی ریچارد گرنل پرونده هایی را به دادگاه ارائه داده بودند که می گفتند هرگونه اطلاعات مربوط به مقام سفارت عربستان و کلیه اسناد داخلی FBI در این باره جز موارد بسیار حساس و اسرار ملی است که افشا آن میتواند به امنیت ملی آسیب آمریکا وارد کنند.

در اعلامیه ‌ی FBI به اشتباه نام احمد الجراح قرار گرفت که یک مقام رسمی وزارت امور خارجه عربستان در سال های ۱۹۹۹ و ۲۰۰۰ در واشنگتن دی سی بود. وی وی مسئول نظارت بر فعالیت کارمندان وزارت امور اسلامی در مساجد و مراکز اسلامی با بودجه عربستان سعودی را در آمریکا بر عهده داشت.

اشتباه FBI در افشا نام فرد سوم اولین تأیید عمومی مبنی بر دخالت و نقش به اصطلاح ‘مرد سوم’ که یک دیپلمات معتبر سعودی بوده است. این افشای سوالات در مورد پیوندهای احتمالی عربستان سعودی با عاملان حمله‌ی ۱۱ سپتامبر را دوباره زنده می کند و تلاش‌های زیاد مقامات دولت آمریکا برای جلوگیری از انتشار اسناد داخلی درباره این موضوع را بی اثر کرد. دولت سعودی بارها و بارها دخالت این کشور در حادثه یازدهم سپتامبر را رد کرده است.

«برت ایگلسون» سخنگوی خانواده‌های قربانیان گفت که این اتفاق باعث شد که برای اولین بار به صورت رسمی تایید شد که ماموران اف‌بی‌آی که در حال تحقیق درباره حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر هستند، ارتباطی میان عوامل آن و سفارت سعودی در واشنگتن یافته‌اند.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.