یکشنبه 12th می 2013 , ساعت: 02:05کد مطلب : 43789 نسخه قابل چاپ
سخنگوی شورای نگهبان:

همراهی احمدی نژاد تخلف انتخاباتی بود/ گزارش این کار به قوه قضائیه ارجاع شد

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه کار بررسی صلاحیت نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از امروز آغاز شده است، گفت: اعضای شورای نظارت بر انتخابات به اتفاق آراء اقدام دیروز رئیس جمهور در همراهی یک کاندیدا برای ثبت نام را مصداق تخلف انتخاباتی دانستند.

عباسعلی کدخدایی در گفت و گو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه از امروز بررسی احراز صلاحیت های کاندیداهای ریاست جمهوری آغاز شده است، اظهارداشت: تلاش شورای نگهبان و هیات نظارت بر این است که در فرجه اول کار بررسی صلاحیت را به پایان برساند که اگر این امر میسر نشد از فرصت ۵ روزه دیگر خود هم استفاده خواهد کرد.

سخنگوی شورای نگهبان،  همچنین در واکنش به نوع کاندیدای دولت در انتخابات و اقدام رئیس دولت در همراهی کردن یک کاندیدا برای ثبت نام گفت: به دلیل تماس خبرنگاران با اعضای شورای نگهبان برای اینکه بدانند این حرکت قانونی یا غیر قانونی است از این رو هیات مرکزی نظارت بر انتخابات جلسه ای را تشکیل داد و اعضای این شورا به اتفاق آراء این اقدام را مصاداق تخلف انتخاباتی دانستند و مقرر شد که گزارشی به قوه قضاییه ارسال شود.

وی در پاسخ به این سوال که تخلفات انتخاباتی چه تاثیری در بررسی صلاحیت یک کاندیدا دارد؟ تصریح کرد: وقتی که تخلف انتخاباتی صورت بگیرد گزارشی از این تخلفات انتخاباتی به قوه قضاییه داده می شود و مجازات هایی هم برای آن در نظر گرفته شده است. اما برخی از تخلفات هم در بحث انتخابات و بررسی صلاحیت ها تاثیرگذار است.

کدخدایی ، همچنین راه اندازی کارناوال های انتخاباتی را جزء مصادیق زودهنگام انتخاباتی دانست و در پاسخ به این سوال که آیا سفرهای استانی کاندیدا جزء مصادیق تبلیغات زودهنگام هست یا خیر؟ گفت: در صورتی که گزارشی در این سفرها مبنی بر تخلف انتخاباتی کاندیداها وجود داشته باشد این سفرها هم مصداق تخلف انتخاباتی است.

کدخدائی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است نظر شورای در مورد عدم احراز صلاحیت کاندیداها از قبل به آنان اعلام شوم تا در انتخابات ثبت نام نکنند، تاکید کرد: بعد از ثبت نام ها و بررسی پرونده کاندیدا توسط شورای نگهبان و زمانیکه این شورا تصمیم خود را در مورد کاندیدا گرفت، داوطلبان می توانند قبل از انتشار رسمی اسامی نهائی با مراجعه به شورا نظر آن را جویا شوند و اگر نظر منفی بود از انتخابات انصراف بدهند.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.