پنج‌شنبه 4th اکتبر 2012 , ساعت: 01:10کد مطلب : 25413 نسخه قابل چاپ

هاله سحابی، سه کتاب

اخیرا سه جلد کتاب توسط برخی از آشنایان ، دوستان و علاقه مندان هاله سحابی تهیه شده که در اینجا توسط سایت ملی – مذهبی به علاقه مندان تقدیم می شود.

دلنوشته های هاله سحابی

این مجموعه در سه بخش تنظیم شده است. بخش اول دلنوشته های خانم هاله سحابی است که بعد از ویراستاری توسط دوستان او برحسب تاریخ منظم شده است. در موارد معدودی با حفظ مضامین تغییرات بیشتری در متن به وجود آمده که در بالای متن نوشته شده (توسط دوستی بازنویسی شده است). در هر مورد تا حد امکان توضیحی نوشته شده که این متن در چه شرایطی و با چه هدفی سروده شده است.

بخش دوم سروده ها و اشعاری است که بعد از رفتن هاله توسط دوستانی آشنا یا نا آشنا سروده شده است. البته آنچه در اینجا آمده قسمت هایی است که در اختیار تدوین کنندگان مجموعه بوده است. در مواردی نام نویسنده یا تاریخ و یا هردو نامشخص است. از دوستان دور و نزدیک که سرود ه ای را منتشر کرده اند و در این مجموعه نیامده پوزش می خواهیم که اثر آنان قاعدتاً در دسترس نبوده است.

بخش سوم حاوی نقاشی های زنده یاد خانم سحابی است. این تابلوها در حال حاضر در اختیار طیف نسبتاً گسترده ای از خویشان و دوستان هاله سحابی قرار دارد. در موقعی که عکس برداری از تابلوها انجام شده، ابعاد تابلوها اندازه گیری نشده است. این است که جز موارد معدود، نوشته شده ۷۰* تابلو بزرگ، متوسط و یا کوچک است . تا بلوی بزرگ اندازه ۱۰۰ ۴۰* ۶۰ سانتیمتر و کوچک ۳۰ * سانتیمتر و یا بیشتر، متوسط حدود ۵۰ سانتیمتر و یا کمتررا مشخص می نماید.

خانم هاله سحابی استعداد هنری و قریحه ادبی خوبی داشت. بدون اینکه در کنار فعالیت های متنوعش تمرکز زیادی بر این زمینه ها داشته باشد. نقاشی می کرد، شعر و قطعات ادبی می سرود و گاهی موسیقی می نواخت و در بیان طنز، گفتار و قریحه ی مستعدی داشت. از چهار سالگی نقاشی می کرد و در ۲۴ سالگی نزد دو استاد مقداری فنون – ۱۳ سالگی و ۲۶ – دو دوره در سنین ۱۵ نقاشی را آموخت. در زمینه ی ادبی آموزش خاصی نداشت ولی قطعات ادبی می سرود و با توجه به اینکه ممکن است از نظر قواعد شعر و صنایع آن توجه لازم نشده باشد در این مجموعه با عنوان “دلنوشته ها” آمده است و نه اشعار.

دلنوشته ها در طول زمان و به مناسبت های مختلف سروده شده اند. بعضی که مرتبط با خانواده و یا بعضی از دوستان بوده در محافل محدودی خوانده شده است. ولی بسیاری در دفاتر او مانده و هیچگاه مرور و بازبینی و حتی این عبارت ها و کلمات شعرگون برای » ویرایش نشده است. به قول خودش عمدتاً پس از «… ثبت خلاصه ای از لحظه های در یادماندنی زندگانی من است مرگ او جمع آوری شده است.

دلنوشته های خانم سحابی ممکن است از نظر هنر ادبی قوی نباشد، ولی ۱ / دلنوشته های هاله سحابی است ۲ بیانی از استعداد و طبع روان او است که اهمیت آن در موضوعات متنوعی که به آنها پرداخته تجلی پیدا می کند و دلنوشته ها بیانی است از دغدغه های انسانی او و عمق معنوی و عرفانی که به اشکال مختلف در نوشته هایش منعکس است. مشخص است که زندگی را به شکل جاری آن نمی پسندد و به دنبال افق های گسترده و زیبایی است، و در این راه مرز میان مرگ و زندگی را هم خیلی پررنگ و جدا از هم نمی بیند.

نقاشی ها هم به شکل دیگری بیان همان مفاهیم در رنگ ها و اشکال است. او به طوری که در تصاویر ملاحظه می شود تابلوهای متعددی کشیده است ولی ذوق او به کشیدن تابلو محدود نمی شد . او روی شیشه ها،  دیوار،  ظروف شیشه های مواد غذایی،  پریزهای برق و در میان یادداشت هایش نقاشی می کرد و طرح می کشید.

از آخرین طرحهای او تعدادی است که در صفحات بازجو یی که در اوین به او احاله شده کشیده شده است و در اختیار دادگاه انقلاب است، و یا طرح هایی که از خانم های هم بند در دوره زندان و با خودکار در دفترچه اش کشیده است.

 جهت دریافت کتاب ” دلنوشته های هاله سحابی” کلیک کنید (حجم ۱۹ مگابایت)

 

جاودانگی در سکوت

این مجموعه شامل دست نوشته های زنده یاد سحابی است که در سه بخش گردآوری شده است. بخش اعظم خاطرات او مربوط به سال های اول انقلاب و آغاز جنگ و فعالیت های او در بیمارستان تهران و رفتن به مناطق جنگی و کمک در اردوگاههای جنگ زدگان و همین طور بازدید از جبهه های جنگ است. بخش دیگر مربوط به دستگیری پدر در سال ۸۰ و فعالیت هایی که به افشاگری و تلاش آن روزها برای اثبات بی گناهی دستگیر شدگان است و بخشی هم خاطرات حج اوست. و در کل ترسیمی از شخصیت این بانوی مهربان ارائه می دهد.

جهت دریافت کتاب “جاودانگی سکوت” کلیک کنید (حجم ۱۸٫۶ مگابایت)


روند حقوق زن در قرآن

در این نوشته سعی هاله سحابی بر این بود که با نگاهی پژوهشی – و نه صرفا مؤمنانه – به قرآن ورود کند. البته همان طور که خود می گوید در این نوشته نمی خواسته به همه پرسش هایی که مطرح کرده است پاسخ دهد. بلکه قصدش این بوده که ابتدا به باورهایی برسد و در این مسیر قرآن را از قبرستان به متن جامعه بیاورد و به دورن قرآن برود و نقش زن در احکام، داستان ها، اسطوره ها و در فلسفه آفرینش را بررسی کند. هاله سحابی می گوید : مسلم است که امروزه زن مدرن را نمی شود با آن مشخصه ها و وظایفی که حتی برای ملکه سبا تعریف شده مقایسه کرد. اما کتمان نمی کنم که با این باور که خداوند خودش گفته ما از شما محافظت می کنیم، غصه نخورید و خونسرد باشید، سعی کرده ام مواردی را به نفع حقوق زنان از لابه لای متن استخراج کنم.

جهت دریافت کتاب ” روند حقوق زن در قرآن” کلیک کنید (حجم ۱ مگابایت)


0

حوزه :
برچسب ها :
 1. با سلام بر شهید هاله سحابی که خون و رنج او همچنان مورد معامله و مذاکره با گزمه های ولایت مطلقه آخوندیسم است. چرا تنها همین نوشته شهید هاله یعنی روند حقوق زن در قرآن باز نمیشود… و بقیه باز میشود … لطفا این مشکل عمدی را رفع کنید … امیر قیاملو

  0
  • سایت ملی - مذهبی

   دوست محترم لینک کتاب” حقوق زن در قرآن” بررسی شد . مشکلی نداشت. لطفا مجددا تلاش کنید.

   با تشکر از توجه شما

   0
 2. javad karkhi

  با سلام وتشکر
  متاسفانه نتوانستم کتابهای خانم سحابی ونیز کتب (جرا ملی چرا مذهبی) و( ملی مذهبی گرایش یا نهاد) را دانلود کنم اگر ممکن است فایلهای مربوطه را برایم ایمیل فرمائید – بینهایت متشکر خواهم شد

  0
 3. mohamadmoein

  باسلام
  لطفا کتاب های مرحوم هاله سحابی دلنوشته های هاله سحابی – جاودانگی سکوت – روند حقوق زن در قرآن و۲جلد کتاب جلد اول : چرا ملی ؟ چرا مذهبی؟ وجلد دوم: ملی – مذهبی، گرایش یا نهاد؟ رابرایم ارسال نمایید. امکان دانلود باسرعت کم نیست ونتوانستم .
  درضمن اگرارسال روزانه اخبارباشد خوشحال میشم.
  بانشکر: محمد معین

  0

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.