جمعه 12th سپتامبر 2014 , ساعت: 03:09کد مطلب : 67113 نسخه قابل چاپ
وزیر بهداشت:

نیمی از بیمارستان‌های کشور فرسوده‌اند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در زمان حاضر بیش از ۵۰ درصد بیمارستان های کشور قدمت بالای ۵۰ سال دارند و فرسوده هستند.

به گزارش ایلنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، «سید حسن هاشمی» در حاشیه نشست با مسئولان اداره کل تجهیزات پزشکی این وزارتخانه گفت: نحوه ارایه خدمات در این مراکز به دلیل فرسودگی بالا به هیچ وجه زیبنده بیماران نیست.

هاشمی گفت: اگرچه در راستای طرح تحول سلامت توانستیم حمایت مالی خوبی از بیمارستان های دولتی داشته باشیم و پرداخت های مردم را به هفت و نیم درصد کاهش دهیم، ولی در عین حال باید به فکر ارتقای نحوه ارایه خدمات در این بیمارستان ها نیز باشیم که مشارکت بخش خصوصی از جمله روش های ارتقای خدمات است.

وی گفت: با مشارکت بخش خصوصی تصدی گری دولت و نیاز به جذب نیروی انسانی در بخش دولتی کاهش می‌یابد که در این زمینه قراردادی با بخش خصوصی در روزهای گذشته و همزمان با میلاد امام رضا (ع) منعقد شد. البته قراردادی دیگر در ماه مبارک رمضان با بخش خصوصی نیز برای احداث چند بیمارستان در استان خوزستان نیز منعقد شد.

وزیر بهداشت از مشارکت بخش خصوصی در اداره، ساخت و بهره برداری بیمارستان ها استقبال کرد و در عین حال گفت: مشارکت بخش خصوصی در ارتقای خدمات بیمارستان ها به هیچ وجه از نظر اقتصادی لطمه ای به آنها وارد نمی‌کند و پرداخت مردم برای هزینه های درمان بر مبنای تعرفه دولتی خواهد بود.

هاشمی اظهارداشت: الگوی قرارداد ما با بخش خصوصی به گونه ای است که ۲۵ تا ۳۰ درصد هزینه خدمات ارایه شده در بیمارستان ها از سوی بیمه های تکمیلی و مابقی توسط بیمه های پایه پوشش داده می شود.

وزیر بهداشت ادامه داد: این روند باعث می شود همکاران پزشک در مجموعه خصوصی – دولتی خدمت کنند و در حال رفت و آمد بین مطب ها و بیمارستان ها نباشند.

به گفته هاشمی در این صورت است که تحول در نظام سلامت رخ می دهد. در این شرایط باید انتظار داشته باشیم که دانشگاه های علوم پزشکی مستقل شوند و وابستگی بیمارستان‌ها به بودجه عمومی کاهش یابد.

وی خاطرنشان کرد: یک بخش مهم از کار، تجهیز کاربردی بیمارستان های فعلی است تا از طریق درآمد آنها بتوانیم بیمارستان های مجهزتر احداث کنیم.

به گفته وزیر بهداشت در بحث اقتصاد سلامت، مهمترین نکته مشارکت دادن مردم از طریق سرمایه گذاری آنهاست.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.