سه‌شنبه 30th دسامبر 2014 , ساعت: 08:12کد مطلب : 71766 نسخه قابل چاپ
دفاع سخنگوی وزارت ارشاد از ممنوعیت فعالیت شجریان در ایران:

نمی‌شود فردی هم معترض و منتقد شدید باشد، و هم بخواهد کار کند

سخنگوی وزارت ارشاد در تازه‌ترین نشست خود درباره عدم صدور مجوز کنسرتهای محمدرضا شجریان در ایران گفت باید عملکرد گذشته خود را جبران کند تا بتواند بار دیگر برنامه اجرا کند. محمدرضا شجریان از شناخته شده ترین هنرمندانی بود که به سرکوبهای سال ۸۸ اعتراض کرد؛ این هنرمند مردمی در نامه‌ای سرگشاده به رادیو و تلویزیون ایران نوشت: “در شرایطی که مردم در بهت و حیرت هستند و به گفته آقای احمدی نژاد، خس و خاشاک به حرکت در آمده اند، صدای من در صدا و سیما جایی ندارد. صدای من صدای خس و خاشاک است و همیشه هم برای خس و خاشاک خواهد بود.”

به گزارش ایسنا نوش‌آبادی درباره فعالیت محمدرضا شجریان و اجرای برنامه توسط او گفت: آقای شجریان چهره شناخته‌شده هنری است که خدمات خوبی به هنر ایرانی داشته و منعی برای فعالیت ایشان نبوده است.

او ادامه داد: شجریان دهه اول انقلاب حضور و برنامه‌های خوبی داشت، اما نوع رفتارهایش در دهه دوم انقلاب باعث شد کمی از مردم و نظام فاصله بگیرد و خودش مسئول این کار است. با این حال راه بازگشت برای ورود ایشان باز است به شرطی که به چارچوب‌های نظام متعهد باشد.

سخنگوی وزارت ارشاد خاطرنشان کرد: نمی‌شود فردی هم معترض و منتقد شدید باشد، ضوابط و معیارهای حاکم بر نظام را نپذیرد و هم بخواهد کار کند. شجریان باید رفتارهای گذشته خود را جبران کند و به موسیقی ایرانی و اسلامی برگردد.

وی همچنین درباره وضعیت اکران فیلم «خانه پدری» توضیح داد: این فیلم پنج سال پیش ساخته شده و هر سال به دلایلی اکران نگرفته است. البته دلایل عدم نمایش آن نه سیاسی است و نه امنیتی، فقط به دلیل داشتن چند صحنه جنایی است که خشونت را ترویج می‌کند و آثار سویی بر روح و روان جامعه می‌گذارد.

نوش‌آبادی تصریح کرد: از آنجا که سیاست دولت، نشاط فرهنگی و هنری است، بعضی از تولیدات ممکن است با سیاست‌های کلی دولت قدری مغایرت پیدا کنند. البته این فیلم حاشیه‌های خاصی ندارد و به همین دلیل با اکران محدود آن برای مخاطبان رده سنی خاص موافقت شده است.

او تأکید کرد: فیلم «خانه پدری» توقیف نشده بلکه اکرانش به تعویق افتاده است. در حال حاضر شورای بازبینی سینما، اجازه اکران محدود این فیلم را داده است.

نوش‌آبادی در پاسخ به این پرسش که چرا در شرایطی که تصاویر خشونت‌بار داعش در سیمای جمهوری اسلامی پخش می‌شود اما فیلم «خانه پدری» دقیقا به دلیل یک سکانس خشونت‌آمیز از اکران بازمی‌ماند، توضیح داد: صحنه‌های خشن این فیلم با آنچه در دنیا رخ می‌دهد متفاوت است. ما باید چهره خشونت‌طلبانه جریانات تکفیری و تروریستی را نمایش دهیم. اما بحث ما در سینما بحث فرهنگی است در حالی که خشونت داعش بحثی امنیتی است.

او بار دیگر تأکید کرد: نگاه ما به این فیلم سیاسی و امنیتی نیست بلکه فرهنگی است. هر چند حذف سکانس خشونت‌آمیز آن به روند فیلم لطمه می‌زند با این حال این فیلم را برای مخاطبان خاص اکران می‌کنیم.


برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.