چهارشنبه 17th جولای 2013 , ساعت: 03:07کد مطلب : 47872 نسخه قابل چاپ
انتقاد نماینده ویژه سازمان ملل در عراق از رهبران سازمان مجاهدین خلق

نقض حقوق بشر در اردوگاه لیبرتی باعث نگرانی فزاینده است/ زندگی ساکنان این اردوگاه شدیدا کنترل می شود

مارتین کوبلر، نماینده ویژه سازمان ملل در عراق روز سه‌شنبه ۲۵ تیر رهبران سازمان مجاهدین خلق را به نقض حقوق بشر ساکنان اردوگاه لیبرتی (آزادی) متهم کرد. سازمان مجاهدین خلق این اتهام را رد کرده است.

به گزارش رادیو فردا به نقل از خبرگزاری رویترز، مارتین کوبلر به شورای امنیت گفته است که سازمان ملل شکایاتی درباره عملکرد رهبران مجاهدین در اردوگاه لیبرتی دریافت کرده است.

اعضای سازمان مجاهدین که پیش از این حدود ده سال در اردوگاه اشرف در شمال عراق زندگی می‌کردند سال گذشته به محلی در نزدیکی بغداد به نام اردوگاه «لیبرتی» منتقل شدند. به گفته مارتین کوبلر، هم‌اکنون ۱۰۰ نفر دیگر در اردوگاه اشرف باقی مانده‌اند که از ترک این کمپ خودداری می‌کنند.

نماینده ویژه سازمان ملل در گزارش خود به شورای امنیت گفته است که «زیر پا گذاشتن حقوق بشر در اردوگاه لیبرتی باعث نگرانی فزاینده است.»

وی افزوده است: «روزانه صدها گزارش نظارتی به‌دست ما می‌رسد که نشان می‌دهد زندگی ساکنان اردوگاه لیبرتی به شدت تحت کنترل قرار دارد.»

در بخش دیگری از گزارش آمده است که «تعداد قابل توجهی از ساکنان این اردوگاه به ناظران سازمان ملل گزارش کرده‌اند که به آنها اجازه ترک اردوگاه داده نمی‌شود و اجازه شرکت در روند انتقال از اردوگاه که توسط کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان پیشنهاد شده را ندارند.»

این گزارش می‌افزاید که ساکنان کمپ لیبرتی (حریه) «اجازه ندارند با بستگان خود در خارج از عراق و حتی با بستگانی که در داخل اردوگاه لیبرتی دارند تماس بگیرند.»

مارتین کوبلر در ادامه گفته است: «هم‌چنین گزارش شده که رهبران اردوگاه لیبرتی از دسترسی برخی از ساکنان اردوگاه به پزشک و امکانات درمانی جلوگیری می‌کنند.»

به گفته آقای کوبلر، «گزارش‌هایی دیگر نیز حاکی از این است که افرادی که با رهبران کمپ هم‌نظر نباشند یا قصد ترک اردوگاه را داشته باشند با توهین و برخوردهای دیگر روبه‌رو می‌شوند.»

روز سه‌شنبه شاهین قبادی، سخنگوی سازمان مجاهدین خلق در پاریس با رد این اتهامات به رویترز گفته است: «این اتهامات به‌قدری بی‌پایه است که مقاومت ایران ۵۰ بار درخواست داده تا تحقیقات مستقلی برای بررسی تمامی این ادعاها و دیگر دروغ‌هایی که کوبلر پخش کرده  انجام شود.»

به گفته او، «اما نه کوبلر با انجام تحقیقات مستقل موافقت کرده و و نه دولت عراق.»

به نوشته رویترز، مارتین نسیرکی، سخنگوی سازمان ملل در واکنش به این اظهارات سازمان مجاهدین خلق گفته است: «متاسفیم که سازمان مجاهدین و هوادارانش سعی دارند تلاش‌های سازمان ملل برای پیشبرد یک راه حل مسالمت‌آمیز و انسان‌دوستانه برای اردوگاه اشرف را در انظار عمومی جور دیگری جلوه دهند و حملات شخصی که این سازمان متوجه نماینده سازمان ملل می‌کند نیز باعث تاسف است.»

سازمان مجاهدین خلق پس از سرنگونی صدام حسین در سال ۲۰۰۳ با مشکلات عدیده‌ای در عراق مواجه شده و برخی از اعضای این سازمان می‌گویند که حکومت شیعی بغداد ممکن است قصد تحویل اعضای این گروه به جمهوری اسلامی ایران را داشته باشد.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.