دوشنبه ۲۶ام فروردین ۱۳۹۲ , ساعت: ۰۸:۰۱کد مطلب : 41638 نسخه قابل چاپ
با هدف رایزنی در مورد رسیدن به اجماع

نشست محمد شریعتمداری و کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری به صرف صبحانه

رئیس ستاد انتخابات محمد شریعتمداری گفت: این کاندیدای انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری به دلیل نگرانی‌هایی که احساس می‌کند به زودی با سایر کاندیداهای انتخابات چه اصولگرا و چه اصلاح طلب نشستی صمیمانه به صرف صحبانه برگزار خواهد کرد.

محسن بهرامی در گفت‌و‌گو با  ایلنا، با اشاره به نگرانی‌های شریعتمداری در آستانه انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری تصریح کرد: با توجه به اینکه شریعتمداری حضور خود در انتخابات ریاست جمهوری را منوط به عدم ورود خاتمی و هاشمی به عرصه کرده است، بنابراین مشخص نشدن حضور این دو نفر تا کنون نگرانی‌هایی را برای وی به همراه داشته است.

وی افزود: علاوه بر این در بحث تکثر غیر قابل انتظار کاندیدا‌ها نیز نگرانی‌هایی احساس می‌شود که قرار است شریعتمداری به عنوان یکی از این نامزد‌ها با برگزاری نشستی صمیمانه از همه افرادی که تا کنون داوطلب کاندیداتوری شده و شرایط عبور از فیل‌تر شورای نگهبان را نیز دارند چه اصولگرا و چه اصلاح طلب، در ضیافت صحبانه‌ای دعوت کرده و با آنان در مورد راه‌های رسیدن به اجماع رایزنی داشته باشد.

بهرامی با انتقاد از وضعیت موجود خاطرنشان کرد: متاسفانه هم اکنون دیده می‌شود که برخی وارد فضای تخریب شده و به شکل مداوم وعده‌های غیر قابل اجرا به مردم می‌دهند، بنابراین در جلسه‌ای که برگزار خواهد شد در مورد پرهیز از اینگونه فعالیت‌های نیز صحبت می‌شود.

وی در مورد زمان مشخص برگزاری این نشست گفت: این بستگی به این موضوع دارد که مدعوین چه زمانی می‌توانند در این نشست حاضر شوند؛ ما تلاش می‌کنیم هر چه زود‌تر این اتفاق بیفتد.

رئیس ستاد انتخابات شریعتمداری ادامه داد: برخی افرادی که کاندیدا شدند در سابقه کاری خود پیشینه اداره یک بخش کوچک را نداشته و در برخی موارد هم نمی‌توان لفظ رجل سیاسی و مذهبی را به آن‌ها اطلاق کرد. شریعتمداری تلاش می‌کند تا برای رسیدن به اجماع توصیه‌هایی به این افراد داشته باشد البته تا کنون این کار توسط افراد زیادی صورت گرفته است اما شاید نفوذ کلام وی با دیگران متفاوت باشد.

وی در خصوص دلایل وجود تکثر کاندیدا‌ها در این دوره گفت: اگر خوشبینانه به این مساله نگاه کنیم باید بگوییم که بخش عمده این دوستان با توجه به نامگذاری امسال می‌خواهند سهمی در خلق این حماسه سیاسی و اقتصادی داشته باشند.

بهرامی افزود: از سوی دیگر در دوره نهم ریاست جمهوری برخی افراد توانستند از فیلتر شورای نگهبان عبور کنند در حالیکه شاید شش هزار نفر دیگر نیز در آن سطح وجود داشته باشند که بتوانند بالقوه نامزد شوند. در ادوار گذشته روند کاندیداتوری به گونه‌ای بود که حداکثر ۴ نفر با تفکرات متفاوت وارد عرصه می‌شدند اما از دوره نهم به بعد افراد زیادی به شکل بالقوه خود را شایسته ریاست جمهوری می‌دانند.

وی ادامه داد: باید شرایطی را فراهم کرد که این تکثر کاندیدا‌ها موجب شکسته شدن آرا نشود زیرا در این صورت انتخابات شانسی می‌شود. شریعتمداری در جایی عنوان کرد که باید یک نفر برای برخی از کسانی که اعلام حضور در انتخابات را کرده‌اند جشن تکلیف بگیرد تا دیگر برای احساس تکلیف وارد عرصه نشوند.


 1. sabzeghaba

  شدت گرفتن روند «تخریب برنامه ریزی شده» آثار باستانی ایران

  روزنامه بهار در شماره روز سه شنبه خود گزارشی درباره «شدت گرفتن روند تخریب آثار باستانی ایران» با تیتر «میراث فرهنگی زیر ضربه‌های پتک و تیشه» منتشر کرده است.

  میرمهرداد میرسنجری، استادیار دانشگاه و پژوهشگر فرهنگی، در این گزارش نوشته است: «مدتی است که تخریب آثار میراث فرهنگی ایران شدت گرفته است، به طوری که در مدت‌ زمان کوتاهی، بسیاری از آثار تاریخی کشور تخریب شده است.»

  این استادیار دانشگاه با اشاره به اینکه «هر سال خبرهایی مبنی بر تخریب یا تهدید هویت تاریخی بناها و آثار در ایران منتشر می‌شود»، تاکید کرده که «یکی از دلایل آن کمبود بودجه حفاظتی و بی‌توجهی مسئولان میراث فرهنگی است، اما این بار تخریب‌ها از روی عمد و شاید برنامه‌ریزی ‌شده باشد.»

  در گزارش روزنامه بهار، فهرستی از نمونه‌های تخریب آثار تاریخی و باستانی در ایران منتشر شده است.

  «تخریب سنگ نبشته نام خلیج ‌فارس در خارک با پتک و تیشه»، «پتک و تیشه به جان آثار باستانی تنگه چوگان و بیشابور در کازرون»، «تخریب نقش‌برجسته سنگی “قندیل” با تیراندازی تمرینی»، «تخریب نقش‌ برجسته ساسانی ارزشمند “سرآب بهرام” با پتک»، «تخریب با پتک نقش‌ برجسته “سرمشهد” و نقش پری شو» در کنار «تخریب نقش ‌برجسته باغملک و گور دخمه “رودنو” خوزستان با مواد منفجره»، در کنار «نابودی تپه باستانی ۶۰۰۰ ساله “گونسپان” ملایر با آبگیری سد کلان»، و نیز « ساخت سد گتوند و نابودی شیر‌های سنگی باستانی» برخی از آثار باستانی تخریب شده هستند.

  میر مهرداد میرسنجری، استادیار دانشگاه در گزارش روزنامه شرق از «تخریب نقش‌برجسته داریوش بزرگ» واقع در دروازه ورودی تخت جمشید» نوشته است: «این نقش‌ برجسته با ارتفاع بالایی که دارد به راحتی در دسترس نیست و تخریب‌کنندگان ظاهرا با فراغ بال، نردبانی به همراه برده‌اند و با تیشه و پتک یادگار پیشینیان ما را نابود کرده‌اند.»

  «تخریب پرشتاب محوطه‌های باستانی شوش» نیز از دیگر موارد تخریب آثار باستانی در ایران است که به نوشته میر مهرداد میرسنجری، حتی «مهم‌ترین اقدامات تخریب‌گرانه متداول و معمول در شوش» نیز تاکنون «واکنشی از سوی مسئولان مربوط به همراه نداشته است» و با «سکوت خبری» نیز مواجه شده است.

  روزنامه بهار تاکید کرده که «تخریب‌های گسترده، تعمدی و تامل‌برانگیز آثار باستانی ایران» همچنان در «سکوت کامل رسانه‌ای به سرعت در حال انجام است.

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.