چهارشنبه ۲۸ام تیر ۱۳۹۱ , ساعت: ۰۵:۰۴کد مطلب : 16851 نسخه قابل چاپ
سيد محمد خاتمي:

نشانه هایی برای تغییر فضا هست

اعضاء شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران با سید محمد خاتمی دیدار و گفت و گو کردند.

به گزارش دی‌پرس، رئیس جمهوری سابق ایران در آغاز سخن با تبریک اعیاد شعبانیه و یادآوری حادثه تلخ ۱۸ تیرماه، خاطره دانشجویان و دانشگاهیانی که در این واقعه مظلوم واقع شدند را گرامی داشت.

سید محمد خاتمی سپس با تشریح وضعیت کشور، مشکلات معیشتی مردم را از مسائل مهم جاری برشمرد و اظهار امیدواری کرد که شاهد تحولاتی به نفع انقلاب و کشور و مردم باشیم. وی در ادامه تصریح کرد: نشانه هایی برای تغییر فضا هست، هرچند خیلی چشمگیر نیست! تبعات اجتماعی بحران اقتصادی که امروز شاهد آن هستیم بسیار خطرناک است و باید هر چه زودتر برای آن فکری کرد.

رئیس جمهوری سابق ایران با تأکید بر لزوم اجرای بدون تنازل و بی کم و کاست قانون اساسی خاطرنشان کرد: باید به ظرفیت های معطل مانده و اجرا نشده قانون اساسی توجه نمود و برای اجرای کامل آن تلاش کرد. همه می گویند قانون اساسی باید اجرا شود. ما گفته ایم قانون اساسی را قبول داریم و آن را عامل اصلی نظم در جامعه می دانیم؛ جناب مهندس موسوی گفته اند مبنایشان همان بیانیه شماره ۱۷ است که بر حرکت در چارچوب قانون اساسی و اجرای بدون تنازل آن تأکید دارد. باید گروه های حقوقی و سیاسی تشکیل داد و روی این موضوع بحث کرد. مطالعه و فعالیت فکری بر روی قانون اساسی از منظر سیاسی و حقوقی بسیار مهم است و شما می توانید در انجمن اسلامی روی این موضوع کار کنید.

رئیس بنیاد باران در تبیین جریان اصلاحات گفت: ما در چارچوب جمهوری اسلامی و با پای بندی به اسلام عمل می کنیم و با سکولاریزم از یک سو و خشونت طلبی و جزم گرایی از سوی دیگر مخالفیم. ما اصولی داریم: اسلام، قانون اساسی و جمهوری اسلامی. اما این منافاتی ندارد با این که به بعضی امور انتقاد داشته باشیم. از جمله اصول ما این است که ما از حقوق کسی که با ما نیست، ولی برانداز هم نیست دفاع می کنیم. اگر کسی برانداز نبود باید در عین مشخص کردن مرزهای هویتی از حقوقش دفاع کرد.

سید محمد خاتمی در مورد انتخابات آینده ریاست جمهوری و مواضع اصلاح طلبان افزود: نظر من رسیدن به اجماع در میان اصلاح طلبان است. در عین حال که اگر قرار است شاهد انتخابات پرشوری باشیم، باید فضای مناسب نیز مهیا گردد و عمده این مسؤولیت مهم متوجه حکومت است که باید فضای مناسب را فراهم آورد. مباحثی که در فضای کنونی مطرح می شود و نام هایی که به میان می آید بیشتر در حد گمانه زنی است. ما دغدغه ها و مطالبات خودمان را داریم و باید آنها را مطرح کنیم.

رئیس جمهوری سابق ایران سخنان خود را با تأکید مجدد بر مرام اصلاح طلبی این گونه پایان داد: باید تلاش کنیم تا بتوانیم گامی به جلو برداشته و تغییراتی هرچند کوچک را رقم بزنیم. نباید انتظار برآورده شدن حداکثرها را در زمان های کوتاه داشت. باید واقع بین بود و گام هایی برای عبور از فضای امنیتی کنونی و برطرف شدن مشکلات برداشت. شما نیز دغدغه ها و مطالبات خود را مطرح نموده و به فضای بحث و گفتگو دامن بزنید.

در ابتدای این دیدار اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران با پاسداشت واقعه دلخراش هجدهم تیرماه و تأکید مجدد بر آرمان های جنبش دانشجویی، به طرح مسائل و دغدغه های خود پرداختند.

نمایندگان انجمن اسلامی دانشجویان، با اشاره به معضلات و مشکلات امروز جامعه و محدودیت های فضای دانشگاهی، عملکرد نهادهای مسؤول را مورد نقد قرار داده، در مورد انتخابات آینده ریاست جمهوری و مباحثی پیرامون آن، پاسخ به پرسش ها، تعیین خطوط قرمز و مرزهای هویتی و طرح مطالبات جریان منتقد را به عنوان اولویت و پیش زمینه های حضور در انتخابات مطرح کردند.


 1. رامتین

  سید و نوری و هاشمی و دیگران باید حواسشون باشه تو دام بازی دوگانه سپاه نیفتند. خامنه ای ممکنه این ها را جلو بندازه برای نجات خودش. سپاه ممکنه فعلا سکوت کنه یا محبور به سکوت باشه. اما بعدا همین آقایان را که به بقای آن ها کمک می کنند، به جرم سازش با بیگانه و خیانت به کشور اعدام کنند. هر گونه ابتکاری برای شروع تغییرات مستلزم کنار گذاشتن فرماندهانی ست که در کودتای ۸۸ سردمدار بودند.

  • حمید

   هموطن عزیز ، چه دامی و اصلا چه نیازی به دام ؟ در همین سخنان آقای خاتمی تاکید میکند که : “ما در چارچوب جمهوری اسلامی و با پای بندی به اسلام عمل می کنیم و با سکولاریزم از یک سو و خشونت طلبی و جزم گرایی از سوی دیگر مخالفیم ” و “ما اصولی داریم: اسلام، قانون اساسی و جمهوری اسلامی. اما این منافاتی ندارد با این که به بعضی امور انتقاد داشته باشیم.” این به کجای کسب و کار سپاه ، و منویات رهبر فرزانه منافات دارد ؟ که برای ایشان دام بگسترند . خاتمی کبوتر جلد نطام است و بام دیگری نمی شناسد .
   ایشان در این میان نام موسوی را بر زبان می آورد و خواسته او ، یعنی اجرای بدون تنازل قانون اساسی ، ولی بلافاصله اضافه میکند که “باید گروه های حقوقی و سیاسی تشکیل داد و روی این موضوع بحث کرد.” و به دانشجویان توصیه میکند که “شما می توانید در انجمن اسلامی روی این موضوع کار کنید.” خوب به نظر آقای خاتمی ، باید تازه بنشینیم و در باره قانون اساسی بحث کنیم . کار کوچکی هم نیست . در این ۳۳ سال که نتیجه ای نداده است ، ۳۳ سال دیگر . تازه آن موقع هم باید به امضای ولی فقیه برسد ، والا باد هواست . همانطور که تاکنون بوده است .
   آقای خاتمی آدم نجیبی است . به همین جهت هم به درد نظام میخورد . انتقادش به بعضی امور را تحمل میکند ، در مقابل استفاده از آبرویش ، که امروز هم بسیار مورد نیاز حکومت است .
   اما این انسان نجیب هنوز هم در حال وهوای ۱۵ سال پیش است ، سال ۷۶ . به همین جهت هم توجه ندارد ، بنظر من نمیخواهد توجه کند ، که وضعیت عوض شده است . مردم و بویژه قشر جوان دیندار و اهل مطالعه مردم ایران فهمیده اند که اسلام ربطی به حکومت ندارد ، با مراحعه به قران که در آن حرفی از حکومت نیست و تجربه حکومتی به نام دین هم جز فقر و فساد و تباهی به بار نیاورده است . بنابراین دل بستن به “نشانه هایی که چشمگیر نیست” و ” تغییراتی هر چند کوچک” نه گرهی از کار نظام میگشاید و نه کار مردم . به میدان آمدن با این نگاه هم جز خرج کردن آبرو به پای نظام ، آنهم بدون نتیجه ، ثمری ندارد .

 2. ناشناس

  آنچه باید مورد تاکید قرار گیرد مطالبات آزادیخواهانه ومردمسالارانه نطیرآزادی زندانیان سیاسی،آزادی احزاب،آزادی مطبوعات،رفع جصره،عدم دخالت در امور خصوص مردم و… است واصولا تسریع بر حفظ چهارچوب نطام یا تغییر نطام غلط است وتوپ را در زمین مخالفان وضع موجود نگه میدارد. این یکی از مهم‌ترین نقاط تفاوت جنبش سبز و اصلاحات است. موسوی و کروبی٬ گرچه همواره بر نظر خود پیرامون حفظ جمهوری اسلامی و بازگشت به قانون اساسی تاکید کرده‌اند، اما همواره هم در حرف – آن‌زمان که تعیین نوع حکومت آتی بر عهده‌ی مردم گذاشته بودند – وهم در عمل – آن زمان که در مقابل توصیه‌ها٬ دستورها و عتاب‌های رهبر جمهوری‌اسلامی برای گذشتن از اعتراض خود برای حفظ مصلحت نظام٬ سر خم نکردند – تفاوت خط مشی خود را جنبش اصلاحات به نمایش گذاشتند.
  موسوی و کروبی در این نحوه‌ عمل خود بلوغی را به نمایش گذاشتند که هرگز در دوران اصلاحات فرصت ظهور و بروز نیافته بود. آن‌‌ها با پرهیز از ذات‌گرایی – خوب یا بد بودن بالذات جمهوری‌اسلامی٬ خوب یا بد بودن بالذات قانون اساسی – و نیفتادن در دام دوگانه‌های مطلق – اصلاح/ انقلاب٬ براندازی/ حفظ نظام – تلاش کردند که نیروهای خواهان تغییر به سمت زندگی بهتر را٬ حول محور مطالبه‌ها سازمان دهند؛ مطالبه‌هایی که از “رای من کجاست” آغاز شد٬ به بحث تاکید بر حقوق مردم در قانون اساسی رسید و سرانجام سر از لزوم تاکید بر حق مردم برای تعیین سرنوشت خود٬ درآورد.نکته‌ای که نباید فراموش شود آن است که تاکید بر چنین دوگانه‌هایی٬ خود به خود٬ نقش شیطان و فرشته را برای دو طرف بحث تداعی می‌کند: شیطان براندازی در کمین است تا تومار حکومتی را در هم بپیچد٬ احتمالن سران آن را نیز بازداشت و به سزای اعمال خود برساند. در این میان٬ ناگهان فرشته‌ای ظهور می‌کند و فریادرس حکومت خواهد شد٬ ضمن آن‌که سودی را نیز به مردم خواهد رساند.
  در این‌جا دیگر اهمیت ندارد که اصلاح‌طلبان ٬ براندازان را “از منظر نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی نگاه نمی‌کنند”٬ زیرا که اساسا وقتی کسی از براندازی سخن می‌گوید٬ در تقسیم‌بندی اصلاح‌طلبان نیرویی بیگانه است٬ لولویی سر خرمن است که حکومت باید از آن بترسد و به همین دلیل به اصلاح‌طلبان میدان دهد. از سوی دیگر وقتی نیرویی را تا این حد بیگانه تصویر می‌کنیم٬ این‌گونه نیست که “قرار گرفتن یا نگرفتن یک نیروی سیاسی در دایره‌ی اصلاح طلبی از نظر اپوزیسیون اصلاح طلب بر اساس شیوه‌ی مبارزاتی آن گروه مشخص می‌شود نه بر مبنای خوش آمد حاکمیت”٬ زیرا اصلاح‌طلبان موظف‌اند خط مرز خود را با این گروه نشان دهند و به حاکمیت اثبات کنند که با آن‌ها سر سازش ندارند. “مطالبه محوری “، مساله اصلی اش حفظ یا تغییر نظام نیست بلکه هدفش دستیابی به حقوق مدنی شامل انتخابات آزاد، حقوق بشر، عدالت اجتماعی، آزادی بیان/تجمع/ تشکل و… است و احقاق این مطالبات را با شیوه مبارزه مدنی و مسالمت جویانه پیگیری میکند. این مساله که آیا نظام با تن دادن به اصلاحات در چهارچوب نظم مستقر حاضر به تامین این مطالبات هست یا که تنها با تغییر نظم موجود این مطالبات برآورده خواهد شد، مساله اصلی نیست. اصولا دغدغه اصلی تصاحب قدرت نیست بلکه مساله تغییر مناسبات و تحقق مطالبات است.چیستی و کیستی نظام و ناظم برای طرفداران تغییر وضع موجود، موضوعیت اصلی را ندارد بلکه سعی باید نمود تا با استفاده از پتانسیل اجتماعی و فشار جامعه و مقاومت مدنی مطالبات خود را کسب کند.اینکه نظم، نظام و ناظم مستقر حاضر به تامین این مطالبات هستند و یا کسب آن را مشروط به حذف خود می دانند، مساله نیست بلکه انتخاب حاکمیت جمهوری اسلامی است
  بخش اعظم این کامنت، از مقاله آقای آرش بهمنی در سایت روز آنلاین اخذ گردیده است

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.