پنج‌شنبه 1st نوامبر 2012 , ساعت: 11:11کد مطلب : 28245 نسخه قابل چاپ
فشارها بر نسرین ستوده افزایش یافت

نسرین ستوده به مدت سه هفته ممنوع‌الملاقات شد

نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر که از دو هفته پیش در زندان دست به اعتصاب غذا زده، برای سه هفته ممنوع‌الملاقات شد.

 به گزارش کلمه، ممنوعیت سه هفته‌ای ملاقات ستوده با خانواده‌اش از سوی شورای انضباطی زندان اوین گرفته شده است. دلیل این تصمیم اعلام نشده است.

 نسرین ستوده در اعتراض به وضعیتش در زندان از روز چهارشنبه ۲۶ مهرماه دست به اعتصاب غذای تر زده است.

 این وکیل و فعال حقوق بشر ۱۳ شهریورماه ۱۳۸۹ بازداشت شد و به ۱۱ حبس تعزیری، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت از خروج از کشور، محکوم شد. زندان او در دادگاه تجدیدنظر به شش سال کاهش یافت.

به گزارش رادیو زمانه، رضا خندان، همسر نسرین ستوده گفته است مسئولان به هیچ کدام از خواسته‌های همسرش که در اعتصاب غذا به‌سر می‌برد، توجهی نمی‌کنند.

 نسرین ستوده بارها در طول این دو سال به دلیل شرایطش در زندان دست به اعتصاب غذای خشک و تر زده است

رضا خندان همچنین عنوان کرده است: “تصورم من این است که مسئولان نه تنها تلاشی برای شکستن اعتصاب غذای نسرین نمی‌کنند بلکه بدشان هم نمی‌آید که او کارش به جای خطرناک بکشد و همچنان اعتصابش را ادامه دهد.”

 به گفته رضا خندان اگر اعضای خانواده نسرین ستوده اجازه دیدار او را داشتند شاید می‌توانستند او را از ادامه اعتصاب منصرف کنند.

 ستوده بارها در طول این دو سال به دلیل شرایطش در زندان دست به اعتصاب غذای خشک و تر زده است.

 به دنبال ادامه اعتصاب عذای این فعال حقوق بشر، فعالان حقوق زنان چند روز پیش در نامه‌ای سرگشاده به دادستان تهران ضمن ابراز نگرانی درباره وضعیت نسرین ستوده، هشدار دادند مسئولیت پیامدهای اعتصاب غذای وی بر عهده قوه قضائیه ایران است.

 فعالان حقوق زنان در این نامه نوشته‌اند نسرین ستوده با گذشت بیش از دو سال از زمان بازداشت تاکنون اجازه مرخصی نداشته و اکنون بیش از سه ماه است که از ملاقات حضوری با خانواده خود نیز محروم بوده است.

 به گفته این فعالان “اعتصاب غذا نه انتخاب اول هر زندانی برای بیان مطالباتش که آخرین ابزار او برای رساندن صدای اعتراضی است که شنیده نمی‌شود، اقدامی دشوار که زندانی را وا می‌دارد تا جانش را بستر اعتراض‌اش قرار دهد و تبعات جسمانی و لطمات جبران‌ناپذیر آن را بپذیرد.”

 نسرین ستوده تاکنون جوایز متعدد حقوق بشری را به دست آورده است. در آخرین نمونه از این جوایز، پارلمان اروپا جایزه ساخاروف را به وی و همچنین جعفر پناهی، فیلمساز ایرانی اعطا کرد.

 جایزه ۵۰ هزار یورویی ساخاروف از سال ۱۹۸۸ تاکنون هر سال توسط پارلمان اروپا به یک یا چند فعال حقوق بشر و دمکراسی اهدا می‌شود.


مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.