سه شنبه ۲۱ام خرداد ۱۳۹۸ , ساعت: ۰۳:۰۳کد مطلب : 112898 نسخه قابل چاپ

نزار زکا پس از آزادی مشروط ‘ایران را ترک کرد’

گزارش های حاکی از آن است که نزار زکا شهروند لبنانی زندانی شده در ایران ساعاتی پس از دریافت آزادی مشروط، “ایران را ترک کرده است”. خبرگزاری رویترز می گوید آقای زکا همراه با سرلشکر عباس ابراهیم فرستاده ویژه رئیس جمهور لبنان، از تهران به سوی لبنان پرواز کرده است.

به گزارش بی بی سی غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه ایران ساعاتی پیش از این تایید کرده بود که آقای زکار آزادی مشروط گرفته است. آقای اسماعیلی گفته است به غیر از خود نزار زکا، میشل عون رئیس جمهور و حزب‌الله لبنان خواستار آزادی مشروط او شده بودند.

به گفته سخنگوی قوه قضائیه ایران، این تقاضا از طریق شورای عالی امنیت ملی بررسی و موضوع به دادگاه ارجاع شد. آقای اسماعیلی گفته که حزب الله لبنان “اجابت درخواست آزادی مشروط نزار زکا را به مصلحت می دانست”.

غلامحسین اسماعیلی گفته “از آنجا که نزار زاکا در دوران حبس، حسن رفتار داشت و با درخواست رئیس‌جمهور و تقاضای حزب‌الله لبنان مطمئن شدیم که بعد از آزادی مرتکب جرم نمی‌شود، دادگاه امروز با آزادی مشروط وی موافقت کرد، تا به نمایندگان کشور لبنان تحویل داده شود”.

مصوبات شورای عالی امنیت ملی ایران برای اجرایی شدن باید به امضای آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران برسد. مطابق قوانین ایران قضات این کشور می توانند حکم آزادی مشروط زندانیانی را صادر کنند که تا به ده سال زندان محکوم شده و یک سوم مجازات خود را سپری کرده‌اند.

قوه قضائیه ایران گفته دادگاه امروز با آزادی مشروط نزار زکا موافقت کرده “تا او طی یک فرایند کاملا قضایی به نمایندگان کشور لبنان تحویل داده شود”.

توییتر پلیس عمومی لبنان تصویری از نزار زکا شهروند لبنانی و ژنرال عباس ابراهیم رئیس پلیس عمومی لبنان در داخل هواپیما و در راه بیروت منتشر کرده است. بر اساس این توییت قرار است پس از رسیدن به لبنان به دیدار میشل عون رئیس جمهور لبنان برود.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.