دوشنبه 2nd سپتامبر 2013 , ساعت: 06:09کد مطلب : 50884 نسخه قابل چاپ

نرخ تورم مرداد ماه ۳۵ درصد اعلام شد

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران شاخص تورم مردادماه با ۱.۲ درصد افزایش به ۳۵.۱ درصد رسید ، در حالی که تورم نقطه به نقطه در این ماه کاهش یافت و ۳۸.۴ درصد اعلام شد.

به گزارش  ایرنا ، بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، شاخص کل قیمتها در مرداد ماه ۱۳۹۲ به ۱۶۸.۱ رسیده که نسبت به ماه گذشته ۱.۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.

براساس این گزارش شاخص قیمت‌ها (تورم نقطه به نقطه) در مردادماه به ۳۸.۴ درصد رسید که نسبت به تیرماه امسال ۰.۷ درصد کاهش یافته است.

همچنین در ماه مورد بررسی شاخص تورم به ۳۵.۱ درصد رسید که نسبت به ماه پیش از آن ۱.۲ درصد افزایش یافته است.

همچنین گزارش شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری کشور در مردادماه سال ۱۳۹۲ براساس سال پایه جدید (سال ۱۳۹۰) شاخص کل (برمبنای ۱۰۰=۱۳۹۰) در مردادماه سال ۱۳۹۲ عدد ۱۶۸.۱ را نشان می‌دهد که این رقم نسبت به ماه قبل ۱.۸ درصد افزایش داشته است.

افزایش شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ۳۸.۴ درصد است.

درصد تغییرات شاخل کل (نرخ تورم شهری) در دوازده ماه منتهی به مرداد ماه سال ۹۲ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۳۵.۱ درصد است که نسبت به تورم دوازده ماهه منتهی به تیرماه ۱۳۹۲ (۳۳.۹) افزایش یافته است.

شاخص گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» در این ماه به رقم ۲۱۰.۴ رسید که نسبت به ماه قبل ۲.۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.

شاخص گروه اصلی «خوراکی‌ها» در ماه مورد بررسی به عدد ۲۰۸.۱ رسید که نسبت به ماه قبل ۲.۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.

شاخص گروه اصلی «خوراکی ها» نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۰.۸ درصد افزایش نشان می‌دهد و نرخ تورم دوازده ماهه این گروه ۵۱.۷ درصد است.

شاخص گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌های و دخانیات» نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۲.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد و درصد تغییرات این گروه در دوازده ماه منتهی به مرداد ماه ۱۳۹۲ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۵۳.۳ درصد است که نسبت به تورم دوازده ماهه منتهی به تیرماه ۱۳۹۲ (۵۲.۷) افزایش یافته است.

شاخص گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» در مرداد ماه ۹۲ به رقم ۱۵۳.۷ رسید که ۱.۷ درصد نسبت به ماه قبل افزایش نشان می‌دهد.

میزان افزایش شاخص گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۲.۶ درصد بوده و نرخ تورم دوازده ماه منتهی به مرداد ماه سال ۱۳۹۲ نسبت به دوره مشابه سال قبل این گروه ۲۸.۳ درصد است که نسبت به تورم دوازده ماهه منتهی به تیرماه ۱۳۹۲ (۲۷.۱) افزایش یافته است.

بر اساس سال پایه ۹۰، شاخص گروه عمده «خوراکیها،‌ آشامیدنی‌ها و دخانیات» در این ماه به ۲۱۰.۴ رسید که نسبت به ماه گذشته ۲.۱ درصد افزایش نشان می‌دهد و درصد تغییرات این گروه نسبت به دوره مشابه سال قبل ۵۳.۳ درصد است که نسبت به تیرماه ۰.۶ درصد افزایش یافته است.

شاخص گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات در مردادماه ۹۲ به رقم ۱۵۳.۷ رسید که ۱.۷ درصد نسبت به ماه قبل افزایش نشان می‌دهد. میزان افزایش شاخص این گروه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۲.۶ درصد بوده و تورم ۱۲ ماه منتهی به مرداد ۹۲ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۲۸.۳ درصد است که نسبت به تیرماه ۱.۲ درصد افزایش دارد.

بر اساس این گزارش، شاخص قیمت ها در مردادماه نسبت به مدت مشابه سال قبل در گروه گوشت قرمز، سفید و فرآورده‌های آن ۴۸.۲ درصد، شیر، پنیر و تخم مرغ ۵۳.۲ درصد، قند و شکر و شیرینی‌ها،‌ ۳۵.۴ درصد،‌ دخانیات، ۱۰۴.۴ درصد پوشاک و کفش ۴۶.۱ درصد، مسکن ۲۰.۲ درصد و بهداشت و درمان ۳۱.۳ درصد است.


حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.