سه‌شنبه 6th ژانویه 2015 , ساعت: 06:01کد مطلب : 72042 نسخه قابل چاپ
اولاند:

موضع فرانسه در برابر برنامه اتمی ایران سخت باقی خواهد ماند

رییس جمهوری فرانسه از ایران به عنوان «یک شریک مهم در کمک به برقراری امنیت در کشورهای منطقه مانند عراق و سوریه» نام برده اما تصریح کرده است که این مسئله «قاطعیت و موضع فرانسه را برای جلوگیری از دستیابی تهران به سلاح هسته‌ای تغییر نخواهد داد.»

به گزارش رادیو فردا فرانسوا اولاند روز دوشنبه ۱۵ دی در گفت‌وگو با رادیو فرانس‌انتر، تاکید کرده است که موضع فرانسه در قبال پرونده اتمی جمهوری اسلامی همچنان «سخت» باقی خواهد ماند.

به گفته رییس جمهوری فرانسه، تا زمانی که «انگیزه‌ها و اهداف تهران در خصوص فعالیت‌های اتمی‌اش مبهم باشد، هیچ توافقی با آن به دست نخواهد آمد».

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره احتمال ائتلاف با جمهوری اسلامی ایران و دولت بشار اسد در سوریه برای مبارزه با گروه‌های جهادی اسلامگرا، گفته است: «وقتی که همکاری با شیطان را شروع کنید، دیگر خدا به کمک‌تان نمی‌آید».

فرانسه یکی از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد است که مدتهاست در کنار آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه و آلمان، با ایران بر سر برنامه اتمی آن گفت‌وگو می‌کند.

این کشور در ماه‌های اخیر موضع سرسختانه‌ای در برابر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی داشته تا جایی که رسانه‌های بین‌المللی از اختلاف میان فرانسه و آمریکا درباره این مسئله خبر داده‌اند.

رییس جمهوری فرانسه در آبان ۱۳۹۲ در نخستین سفر رسمی خود به اسرائیل، به رهبران اسرائیل  گفته بود  که پاریس «توسعه سلاح‌های اتمی را تحمل نمی‌کند و تسلیم ایران نمی‌شود».

آقای اولاند در آن هنگام افزوده بود که فرانسه «به وارد کردن فشار به ایران در برنامه اتمی این کشور ادامه می‌دهد و همواره در کنار اسرائیل می‌ایستد».

به گفته او  توقف غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم ایران، کنترل بین‌المللی بر تمام تاسیسات هسته‌ای ایران، کاهش ذخایر اورانیوم غنی شده و توقف تاسیسات آب سنگین اراک، چهار شرط پاریس برای حمایت از توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی است.

0

حوزه :
برچسب ها :

مخاطبان محترم، سایت ملی-مذهبی از دریافت نظرات سازنده شما برای بهبود کیفیت مطالب استقبال می کند. انتقادهای شما و راهکارهایتان می تواند تحریریه سایت را در افزایش کیفیت مطالب کمک کند.

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

این سایت از نظر هویتی ملی-مذهبی ، اما از نظر حقوقی مستقل است.